Troina dała sukces Basketowi w Poznaniu

7 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Tatiana Troina wreszcie zagrała na miarę swoich umiejętności. W Poznaniu zdobyła niemal trzy razy więcej punktów niż w dwóch poprzednich meczach TBLK. Tatiana Troina wreszcie zagrała na miarę swoich umiejętności. W Poznaniu zdobyła niemal trzy razy więcej punktów niż w dwóch poprzednich meczach TBLK.

Dramatyczny przebieg miał zaległy mecz 3. kolejki Tauron Basket Ligi Kobiet. Basket przegrywał w 37. minucie z MUKS Poznań 64:75, ale zdołał dogonić rywalki, a zwycięski rzut wykonała Tatiana Troina. Gdynianki wygrały 79:78 (13:9, 27:24, 21:18, 18:17). W barwach zwycięzców udanie zadebiutowała środkowa Shawnice Wilson, która kontrakt podpisała tuż przed wyjściem do gry.

MUKS: Taylor 23 (3x3), Robertson-Warren 13, Skobel 9 (1x3, 5 zb.), Skowronek 8, Durak 3 oraz Radwan 10 (1x3), Kaczmarczyk 8 (6 zb.), Drop 4, Dziwińska 0, Puc 0, Idziorek 0

BASKET: Troina 24 punkty (4x3, 6 zb.), A. Bibrzycka 21 (2x3, 9 zb.), Skerović 7 (1x3, 8 as.), Johnson 5 (7 zb.), Podgórna 0 oraz Wilson 13, Jakubiuk 5, Kotnis 2, Suknarowska 2, M. Bibrzycka 0

Przed spotkaniem gdyński klub potwierdził zakontraktowanie amerykańskiej środkowej Shawnice Wilson. "Pepper", bo tak chce żeby na nią mówiono, ma 25 lat i mierzy 198 cm. Tym samym została załatana dziura pod gdyńskim koszem.

Wilson nie wyszła w pierwszym składzie Basketu w Poznaniu, znalazła się w nim za to Agnieszka Bibrzycka. Występ liderki gdyńskiej drużyny stał pod znakiem zapytania po kontuzji, której doznała podczas pierwszego turnieju Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet. Jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia wydawało się, że nie wyjdzie na parkiet. Ranga meczu spowodowała, skrzydłowa po raz kolejny zdecydowała się pomóc drużynie, pomimo iż po raz kolejny nie była w 100 proc. gotowa do gry.

MUKS jest bowiem jednym z tych zespołów, z którymi trzeba wygrać, aby myśleć o awansie do play-off. Prowadzony przez Krzysztofa Koziorowicza zespół spotkał się z Basketem podczas wrześniowego I Memoriału Franciszki Cegielskiej. Gdynianki przegrały 70:76.

Mecz w Poznaniu rozpoczął się od trafienia liderki, ale gospodarzy, Renee Taylor. Na kolejne punkty trzeba było poczekać aż 2 minuty. Zdobyła je Paris Johnson. Amerykanka podobnie jak Agnieszka Bibrzycka doznała kontuzji w czasie turnieju w Rydze. Doszła jednak do siebie bardzo szybko i jej występ w Tauron Basket Lidze Kobiet nie był zagrożony.

Po chwili zespół Koziorowicza prowadził już 8:2. Trójka Tatiana Troina dała jednak kolejny remis (10:10). Białorusinka, która zawodziła w poprzednich spotkaniach wyglądała w środę tak, jakby chciała się nieco zrehabilitować za poprzednie spotkania. Do końca kwarty jedynie ona i Agnieszka Bibrzycka zdobywały punkty dla Basketu. Dlatego też gdynianki nie mogły wygrać tej części gry.

Reszta drużyny otworzyła się w drugiej kwarcie. W 12 min. na boisku pojawiła się po raz pierwszy Wilson. Na początek zaliczyła błąd kroków, następnie zbiórkę, a po chwili także inauguracyjne punkty w TBLK (21:19). Amerykanka dobrze rozumiała się z Troiną. Ich dwójkowe akcje przyniosły kolejne cztery punkty.

Wilson zaliczyła w drugiej kwarcie łącznie 9 pkt. Na minutę przed jej końcem, po trafieniu Johnson był remis 38:38. Rywalki odpowiedziały jednak punktami Cierry Robertson-Warren oraz Agnieszki Skobel i przed zmianą stron prowadziły 43:40.

7 pkt Agnieszki Bibrzyckiej ponownie wspomaganej przez Troinę sprawiły, że przed ostatnią kwartą był remis 61:61. Zapewniła go celnym rzutem za trzy punkty Białorusinka. Problem w tym, że jej zespół wszedł tragicznie w ostatnią cześć meczu. Pierwsze punkty gdynianki zdobyły po czterech minutach czwartej kwarty. Zaliczyła je oczywiście Troina, ale Basket przegrywał już 63:68.

Jeszcze gorzej zrobiło się w 37. min po trójce Taylor (75:64). I nagle gdynianki rzuciły się w pogoń za MUKS. Trafiały Agnieszka Bibrzycka, Wilson, Jelena Skerović i Johnson. Ta ostatnia miała dwa rzuty wolne. Trafiła jednego i było 78:77 dla koszykarek z Poznania. W kolejnej akcji Johnson zaliczyła zbiórkę w obronie, akcję wyprowadziła Skerović, podała do najpewniejszej w tym dniu w ataku Troiny a ta zdobyła zwycięskie punkty (78:79).

Do końca kwarty pozostawało 15 sekund. MUKS także zagrał na swoją liderkę. Niestety dla nich Taylor spudłowała, a piłka wpadła w ręce Skerović.

Wyniki 3 kolejki

• MUKS Poznań - BASKET GDYNIA 78:79 (19:13, 24:27, 18:21, 17:18)
  • Widzew Łódź - Ślęza Wrocław 51:70 (9:21, 12:20, 16:21, 14:8)
  • KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - Wisła Can-Pack Kraków 44:64 (13:16, 7:18, 16:18, 8:12)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Artego Bydgoszcz 44:70 (2:18, 18:15, 14:19, 10:18)
  • MKK Siedlce - Energa Toruń 71:66 (16:17, 20:19, 17:18, 18:12)
  • MKS Polkowice - Pszczółka AZS UMCS Lublin 48:62 (10:11, 13:23, 5:19, 20:9)

• 30 1

• Brawo za walkę i dużo zdrowia na kolejne mecze!! (3)

• 22 1

• Czy ktoś wie w jakich trolejbusach jutro bedzie można spotkać koszykarki? (2)

O akcji z promocyjnymi kuponami piszą na stronie klubowej, ale chyba przez przeoczenie lub specjalnie nie podali numeru linii.