Lechia wygrała w Gliwicach w "10"

11 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Romario Balde (z prawej) w debiucie w polskiej ekstraklasie strzelił gola, który dał pierwsze zwycięstwo Lechii Gdańsk w oficjalnym meczu od 14 lipca. Romario Balde (z prawej) w debiucie w polskiej ekstraklasie strzelił gola, który dał pierwsze zwycięstwo Lechii Gdańsk w oficjalnym meczu od 14 lipca.

Lechia Gdańsk skończyła z serią siedmiu oficjalnych meczów bez zwycięstwa. Biało-zieloni w 8. kolejce ekstraklasy pokonali na wyjeździe Piasta Gliwice 2:1 (1:1), choć od 40. minuty grali w "10" po drugiej żółtej kartce Simeona Sławczewa. Powtórny debiut reprezentantowi Bułgarii nie udał się, ale doskonałe wejście do zespołu zanotował Romario Balde. 20-letni napastnik z Portugalii, który został pozyskany z Benfiki Lizbona, w pierwszym meczu w ekstraklasie strzelił gola, który zdecydował o zwycięstwie.To pierwszy sukces ekipy Piotra Nowaka od 14 lipca i ligowej inauguracji w Płocku.

1 Szmatuła - 20 Konczkowski, 91 Hebert, 88 Korun, 24 Rugasević - 5 Pietrowski - 17 Valencia, 16 Dziczek, 23 Vranjes, 12 Żivec - 27 Papadopulos
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Ślusarski
Widzów: 5140
1 Kuciak - 23 Wojtkowiak, 26 Augustyn, 3 Wawrzyniak - 41 Stolarski, 6 Sławczew, 7 Krasić, 2 Milos - 9 Lipski, 19 M.Paixao, 27 Wolski
  • 46' 16 Dziczek Zmiany 14 Vassiljev
  • 66' 17 Valencia Zmiany 7 Jankowski
  • 74' 23 Vranjes Zmiany 18 Krakowczyk
  • 46' 41 Stolarski Zmiany 8 Balde
  • 46' 9 Lipski Zmiany 30 Nunes
  • 70' 7 Krasić Zmiany 35 Łukasik
  • 30' Vranjes
  • 11' M.Paixao
  • 87' Balde
  • 66' Żivec
  • 19' Wojtkowiak
  • 31' Sławczew
  • 40' Sławczew
  • 45' Lipski
  • 45+1 Wolski
  • 88' Balde

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ROMARIO BALDE, KTÓRY ZWIĄZAŁ SIĘ Z LECHIĄ DO 30 CZERWCA 2020 ROKU

Prezes Lechii zdecydowanie skrytykował zdecydowanie wyniki drużyny, ale jednocześnie zapowiedział, że najpierw będzie zwalniać piłkarzy a nie trenera

PRZECZYTAJ CO MÓWI ADAM MANDZIARA O STARCIE LECHII W EKSTRAKLASIE I JAKIE WYCIĄGNĄŁ Z TEGO WNIOSKI

zgodnie z zapowiedziami w "11" zarówno Lipski (LECHIA Gdańsk) jak i Wolski (LECHIA Gdańsk). Dla tego ostatniego to pierwszy występ od ostatniej kolejki poprzedniego sezonu

TRENER NOWAK JUŻ W PIĄTEK ZAPOWIADAŁ POWRÓT LIPSKIEGO I WOLSKIEGO

siedem meczów oficjalnych z rzędu bez zwycięstwa, a także zaciąg w końcówce okna transferowe spowodowały rewolucję w składzie. Jest aż pięć zmian personalnych. Ponadto Stolarski (LECHIA Gdańsk) gra na innej pozycji w porównaniu z meczu sprzed przerwy w Krakowie

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ LECHII W KRAKOWIE

debiutuje dziś w Lechii Mato Milos (LECHIA Gdańsk) , prawy obrońca wypożyczony z Benfiki Lizbona

SPRAWDŹ, DOTYCHCZASOWE CV MILOSA
w "11" jest też Sławczew (LECHIA Gdańsk), który po kilku miesiącach przerwy ponownie został wypożyczony do Lechii z innego stołecznego, portugalskiego klubu - Sportingu

SIMEON SŁAWCZEW ZAPOWIADA, ŻE JESZCZE W TYM ROKU LECHIA BĘDZIE W PIERWSZEJ PIĄTCE EKSTRAKLASY. PRZECZYTAJ WYWIAD Z POMOCNIKIEM
trener Lechii wraca do ustawienie 1-3-4-3, Milos nominalny prawy obrońca ma zagrać jako wahadłowy piłkarz na lewej stronie boiska
rezerwowi Lechii: 77 Podleśny, 5 Vitoria, 8 Balde, 28. F.Paixao, 30 Nunes, 35 Łukasik, 96 Oliveira
jak widać poza "11" F.Paixao, który reprezentował piłkarzy Lechii na przedmeczowej konferencji prasowej

FLAVIO PAIXAO KIERUJE SIĘ M.IN. ZASADAMI BRUCE'A LEE
na ławce m.in. kolejny potencjalny debiutant w Lechii. Przyjechał również z Portugalii

ROMARIO BALDE: NUNES NAMÓWIŁ MNIE NA LECHIĘ
Piast w identycznym składzie jak przed przerwą ligową, gdy wygrał w Białymstoku 1:0
rezerwowi Piasta: 31 Rusov, 3 Gojko, 7 Jankowski, 11 Jagiełło, 14 Vassiljev, 18 Krakowczyk, 25 Sedlar

w "11" Piasta dwóch byłych piłkarzy Lechii: Pietrowski (Piast Gliwice) i Vranjes (Piast Gliwice)
piłkarze na prezentacji. Lechia biało-zielone pasiaki, jeśli chodzi o koszulki, białe spodenki i getry. Piast w czerwono-niebieskich strojach
Lechia z czarnymi opaskami. W sobotę zmarł czołowy piłkarz klubu lat 80-tych, czyli gdy biało-zieloni zdobywali Puchar Polski, Superpuchar kraju oraz grali z Juventusem Turyn w Pucharze Zdobywców Pucharów

NIE ŻYJE RYSZARD POLAK. PRZYPOMINAMY SYLWETKĘ CZOŁOWEGO PIŁKARZA LECHII LAT 80-TYCH
1'
od środka rozpoczął Piast
1'
mecz toczy się w deszczu
1'
szybki atak gospodarzy. Kuciak (LECHIA Gdańsk) we własnym polu karnym szybszy od Żivca
2'
na spalonym M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
5'
na razie Lechia cofnięta. Pozwala rozgrywać piłkę gospodarzom
8'
sporo niedokładności z obu stron
11'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Kapitalna akcja gdańszczan. Wolski zagrał w pole karne do Krasicia, ten z pierwszej piłki odegrał do Portugalczyka, a niepilnowany przez nikogo napastnik strzelił z 6. metra nie do obrony
11'
to już 6. gol w M.Paixao (LECHIA Gdańsk) w tym sezonie
13'
róg dla Lechii
14'
Wojtkowiak (LECHIA Gdańsk) faulował Vranjesa (Piast Gliwice) przy próbie dojścia do piłki po dośrodowaniu z rogu Lipskiego (LECHIA Gdańsk)
15'
po zdobyciu prowadzenia Lechia częściej ma piłkę
15'
po raz drugi tego dnia na spalonym M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
18'
dośrodkowanie Vranjesa (Piast Gliwice) prosto w ręce Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
19'
Żółtą kartką został ukarany Wojtkowiak (LECHIA Gdańsk) po faulu na Żivcu
22'
Valencia (Piast Gliwice) sfaulował Wawrzyniaka (LECHIA Gdańsk) przed polem karnym gości
23'
Piast odzyskuje inicjatywę
24'
nadal jednak sporo niedokładności oraz fauli z obu stron
25'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) dobrze odbił piłkę po dośrodkowaniu Rugasevicia (Piast Gliwice)
26'
wślizg przed własnym polem karnym Pietrowskiego (Piast Gliwice) nie pozwolił wyjść sam na sam z bramkarzem M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
27'
Hebert (Piast Gliwice) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z wolnego Lipskiego (LECHIA Gdańsk)
30'
[1:1] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vranjes. Atak gospodarzy rozruszał Żivec. Sprzed pola karnego przerzucił piłkę na prawe skrzydło, gdzie na wysokości pola karnego doszedł do niej Konczkowski. Prawy obrońca zagrał w pokle karne, a tutaj Vranjes uderzył z pierwszej piłki tuż przy słupku. Bośniak uciekł Stolarskiemu
30'
Vranjes (Piast Gliwice) gola zadedykował małżonce, która dzień przed meczem urodziła mu syna
31'
dla Vranjesa (Piast Gliwice) to 85. mecz w polskiej ekstraklasie i 19. gol, jednocześnie pierwszy w barwach Piasta. Najskuteczniejszy Bośniak był w... Lechii, dla której zdobył 16 goli. 2 kolejne zaliczył w Legii
31'
Żółtą kartką został ukarany Sławczew (LECHIA Gdańsk) po faulu na Vranjesu
35'
zaglądamy do statystyk Ekstraklasa SA. Posiadanie piłki 63:37 dla Lechii. 100-procentowa skuteczność z obu stron. Po jednym celnym strzale i po jednym golu
37'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) przeciął dośrodkowanie Żivca
38'
Wojtkowiak (LECHIA Gdańsk) przeciął piłkę Żivca w kierunku Valencii (Piast Gliwice). Róg dla gospodarzy
38'
bez zagrożenia dla Lechii po rogu Żivca
40'
po wyrównaniu Piast jeszcze bardziej podkręcił tempo i coraz bardziej przeważa
żółta i czerwona
40'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Sławczew (LECHIA Gdańsk). Bułgar przed narożnikiem własnej pola kranego sfaulował Rugasevicia
40'
Sławczew (LECHIA Gdańsk) tłumaczył arbitrowi, że się poślizgnął na mokrej od deszczu murawie i dlatego wpadł w nogi rywale. Arbiter jednak nie zmienia decyzji. Lechia w "10"
41'
dla Bułgara to 24 mecz w Lechii. Wcześniej nie dostał czerwonej kartki. Miał "tylko" 5 żółtych
42'
Lechia nie dokonuje zmiany po czerwonej kartki. Przechodzi do ustawienia z 5 obrońcami. Stolarski (LECHIA Gdańsk) i Milos przechodzą do defensywy
44'
niecelny strzał Żivca tuż sprzed pola karnego
45'
już po 10 fauli z obu stron
45'
minuta doliczona
45+1
w jednej akcji 2 żółte kartki dla Lechii. W obu przypadkach faulowany Żivec (Piast Gliwice). W pierwszym przypadku zastosowany przywilej korzyści
45'
Żółtą kartką został ukarany Lipski (LECHIA Gdańsk).
45+1
Żółtą kartką został ukarany Wolski (LECHIA Gdańsk).
45+1
strzał z wolnego Vranjesa (Piast Gliwice) w mur
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA REMISUJE 1:1
Za nami dość przeciętna, jeśli chodzi o poziom sportowy połowa, której bez wątpienia ozdobą były akcje, które przyniosły gole. Zarówno M.Paixao (LECHIA Gdańsk) jak i Vranjes strzelali z pierwszej piłki po efektownym i składnym ataku kolegów. Jednak to zbyt mało jak na ofensywę, gdy dodamy, że to były jedyne celne strzały w tej połowie.
Lechia z pewnością popełniła błąd, że po objęciu prowadzenia nie podyktowała swoich warunków gry, a zdała się na tym co zrobi Piast.
Na grząskim boisku, przy stale padającym deszczu często rządził przypadek. I taki był drugi faul Sławczewa (LECHIA Gdańsk) na kartkę. Nie zmienia to faktu, że Lechia musi radzić sobie w "10". To może być ważny czynnik w drugiej połowie.
Gdańsk rozdzielił kolejną transzę z tytułu promocji miasta przez klubu sportowe. Lechia dostała blisko 2 miliony, co w skali 2017 roku daje jej prawie 6 mln zł brutto z tego tytułu

PIENIĄDZE DLA 7 GDAŃSKI KLUBÓW. NAJWIĘCEJ DLA LECHII

w przerwie w Lechii aż dwie zmiany
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stolarski, w jego miejsce wchodzi Balde.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lipski, w jego miejsce wchodzi Nunes.
46'
dla Balde (LECHIA Gdańsk) to debiut w Lechii. Pod koniec sierpnia pozyskany został z Benfiki
46'
Piast Gliwice przeprowadza jedną zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Dziczek, w jego miejsce wchodzi Vassiljev.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni strzał Valencii (Piast Gliwice)
47'
Lechia przeszła do gry czwórką obrońców, a Balde (LECHIA Gdańsk), nominalny napastnik ustawiony na lewej pomocy. Natomiast Milos z tej ostatniej pozycji przeszedł na prawą obronę
49'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) nie złapał piłki w polu karnym. Doszedł do niej Żivec (Piast Gliwice) i wycofał na strzał przed "16" do Vassiljeva (Piast Gliwice). Uderzenie reprezentanta Estonii zablokował Wawrzyniak, a poprawkę Valencii obronił Kuciak
50'
Szmatuła (Piast Gliwice) pewnie broni strzał M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
51'
Lechia w ustawieniu 1-4-1-3-1. Jako defensywny pomocnik Nunes (LECHIA Gdańsk), za nim na środku obrony Augustyn (LECHIA Gdańsk) i Wawrzyniak (LECHIA Gdańsk)
53'
cały czas po przerwie inicjatywa po stronie Piasta, który - przypomnijmy - gra z przewagą jednego zawodnika
56'
na spalonym Papadopulos (Piast Gliwice)
59'
Wolski (LECHIA Gdańsk) poszedł na przebój, wszedł pomiędzy dwóch obrońców i wywalczył róg
60'
Kapitalnie główkował Krasić (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Wolskiego (LECHIA Gdańsk) z rogu. Szmatuła (Piast Gliwice) z największym trudem przerzucił piłkę nad poprzeczką
60'
po drugim z rzędu rogu Wolskiego (LECHIA Gdańsk) już bez zagrożenia dla Piasta
62'
kontra Piasta po rzucie wolnym... Lechii. Vassiljev (Piast Gliwice) wyszedł sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk). Słowak odbił na róg piłkę po strzale Estończyka
62'
bez zagrożenia dla Lechii po rogu Vassiljeva
62'
rozgrzewa się Jankowski w drużynie gospodarzy
63'
"klepali" w polu karnym piłkę Pietrowski (Piast Gliwice) i Valencia (Piast Gliwice), ale ten ostatni podał niecelnie
65'
po dośrodkowaniiu Konczkowskiego (Piast Gliwice) główka Vranjesa (Piast Gliwice) w środek bramki. Pewnie złapał piłkę Kuciak (LECHIA Gdańsk)
65'
Szybka kontra Lechii. Szmatuła (Piast Gliwice) z trudem obronił strzał M.Paixao (LECHIA Gdańsk), do którego podawał Wolski (LECHIA Gdańsk)
66'
Żółtą kartką został ukarany Żivec (Piast Gliwice) po faulu na Wolskim
66'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Valencia, w jego miejsce wchodzi Jankowski.
67'
na spalonym Jankowski (Piast Gliwice)
68'
rozgrzewa się Łukasik
70'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krasić, w jego miejsce wchodzi Łukasik.
70'
Krasić (LECHIA Gdańsk) przekazał opaskę kapitana Wawrzyniakowi (LECHIA Gdańsk)
71'
Milos wyprzedził Żivca i wybił na róg piłkę po podaniu Konczkowskiemu (Piast Gliwice)
72'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Vassiljeva (Piast Gliwice)
72'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni strzał z dystansu Konczkowskiego (Piast Gliwice)
73'
róg dla Piasta
73'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę po rogu gospodarzy
74'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Vranjes, w jego miejsce wchodzi Krakowczyk.
74'
Piast wzmacnia ofensywę. Napastnik za pomocnika
75'
indywidualna akcja Balde (LECHIA Gdańsk). Minął Konczkowskiego (Piast Gliwice) i oddał celny strzał. Szmatuła (Piast Gliwice) odbił piłkę
76'
zablokowany strzał M.Paixao (LECHIA Gdańsk) przez Heberta (Piast Gliwice)
77'
Wolski (LECHIA Gdańsk) wyłożył piłkę na strzał na 15. metr Balde (LECHIA Gdańsk). Portugalczyk był nieobstawiony, a mimo to strzelił nad poprzeczką
78'
Balde (LECHIA Gdańsk) na spalonym
79'
trener Wdowczyk coraz mocniej poirytowany postawą swojej drużyny. Piast gra od 40. minuty z przewagą jednego piłkarza, ale teraz za bardzo nie widać
79'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej
80'
Lechia wykorzystała limit zmian, a zatem Augustyn (LECHIA Gdańsk) musi zostać na boisku
81'
Piastowi zaczyna się spieszyć. Coraz częściej gra długą piłką
84'
dobrze zorganizowana w defensywie Lechia rozbija chaotyczne próby ataków gospodarzy
86'
niecelny strzał z dystansu Heberta (Piast Gliwice)
87'
Papadopulos (Piast Gliwice) mógł sam kończyć akcję, ale próbował dograć do Krakowczyka (Piast Gliwice) i uczynił to źle
87'
[1:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Balde. Doskonała kontra Lechii. Balde przejął piłkę wygarniętą spod nóg M.Paixao przez Pietrowskiego. Portugalczyk sprzed pola karnego uderzył mocno pod poprzeczkę
88'
Żółtą kartką został ukarany Balde (LECHIA Gdańsk), który po strzeleniu gola zdjął koszulkę
90'
4 minuty doliczone
90+1
Milos (LECHIA Gdańsk) zdobył róg
90+1
Wolski (LECHIA Gdańsk) i Łukasik (LECHIA Gdańsk) krótko rozgrywają róg, byle zyskać na czasie
90+2
spieszy się gospodarzom. Po dośrodkowaniu Konczkowskiego (Piast Gliwice) Hebert (Piast Gliwice) staranował Krakowczyka (Piast Gliwice)
90+2
Hebert (Piast Gliwice) potrzebuje pomocy medycznej
90+4
minął doliczony czas gry, jeszcze wolny dla gospodarzy
90+5
Hebert (Piast Gliwice) fauluje po dośrodkowaniu z wolnego Vassiljeva (Piast Gliwice)
90+5
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:1
W drugiej połowie, gdy Lechii przyszło grać w "10", trener Nowak dokonał umiejętnych zmian. Wejście Nunesa (LECHIA Gdańsk), a później Łukasika (LECHIA Gdańsk) pozwoliło zabezpieczyć defensywę. Natomiast Balde (LECHIA Gdańsk) miał wnieść nowy zasób sił w ofensywie. I to właśnie Portugalczyk okazał się jokerem w talii biało-zielonych. Jego gol dał pierwszą wygraną Lechii od 1. kolejki ekstraklasy. 20-latek strzelił bramkę w debiucie w polskiej lidze.

Wyniki 8 kolejki

• Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 1:2 (1:1)
  • ARKA GDYNIA - Wisła Kraków 3:1 (2:1)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Płock 2:2 (2:0)
  • Korona Kielce - Sandecja Nowy Sącz 1:0 (0:0)
  • Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 2:1 (0:1)
  • Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:0)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Górnik Zabrze 1:2 (1:1)
  • Pogoń Szczecin - Lech Poznań 0:0

Opinie (215) ponad 20 zablokowanych

• Wielka Lechia Gdansk (11)

Bialozielony walec rozpedza sie. Brawo za walke.

• 167 59

• ile tam odwarznych zuchow z lechii na meczu ? (3)

• 12 27

• kolo 40

• 16 2

• "odwarzny" analfabeta

• 41 3

• agks

bez przesady. u Nas by sie uzbierało z 80 ale w tym 60 Cracovii. Slabo wymysliles.

• 17 2

• Nastepny ogladal chyba mecz z zeszlego sezonu (2)

Grali padake poza pierwszymi 15 minutami. Piast jest cienki a my tacy sami

• 18 23

• Piast jest mocniejszy od twoich oszustów żółto-niebieskich (1)

przekonasz się za kilka kolejek gdzie wasze miejsce.