Polska gra dalej w mistrzostwach Europy

11 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Jana Uskowa została uznana za najlepszą rosyjską piłkarkę ręczną w meczu z Polską, ale po zakończeniu gry z awansu do drugiej fazy mistrzostw Europy cieszyła się Iwona Niedźwiedź (z piłką) i pozostałe biało-czerwone. Jana Uskowa została uznana za najlepszą rosyjską piłkarkę ręczną w meczu z Polską, ale po zakończeniu gry z awansu do drugiej fazy mistrzostw Europy cieszyła się Iwona Niedźwiedź (z piłką) i pozostałe biało-czerwone.

Reprezentacja Polski awansowała do drugiej fazy mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. Biało-czerwone w najlepszej "12" kontynentu znalazły się po zwycięstwie nad Rosją 29:26 (13:11). To oznacza, że na Węgrzech nasza reprezentacja rozegra jeszcze co najmniej trzy spotkania. Kolejnymi rywalkami będą: Norweżki, Dunki i Rumunki.

MECZE PIŁKI RĘCZNEJ W TRÓJMIEŚCIE W NAJBLIŻSZYCH DNIACH

POLSKA: Prudzienica, Gapska - Zalewska 1, Niedźwiedź 3, Kudłacz 9, Kulwińska 1, Wojtas 8, Grzyb 2, Stachowska, Siódmiak 4, Gęga, Kocela 1

HISZPANKI OGRAŁY POLKI NA INAUGURACJĘ ME 22:29 (13:16)

Polki w poprzednich dwóch meczach najpierw przegrały z Hiszpankami, a następnie uległy gospodyniom turnieju Węgierkom. Z każdej z czterech grup do drugiej fazy premiowane mogły być tylko trzy zespoły, a to oznaczało, że biało-czerwonym przepustkę do dalszych gier dawało wyłącznie zwycięstwo nad Rosjankami.

POLKI ULEGŁY WĘGIERKOM 23:29 (7:14)

Korespondencyjne pojedynki z pozostałymi rywalkami świadczyły na korzyść Rosjanek. Dysponujące znakomitymi warunkami fizycznymi zawodniczki "sbornej" zremisowały bowiem z Węgierkami, a Hiszpankom uległy zaledwie różnicą jednej bramki. Dlatego do awansu z grupy wystarczał im remis z Polkami, gdy nasza reprezentacja musiała wygrać.

Selekcjoner Kim Rasmussen liczył na to, że jego zespół Kinga Byzdra, ale rozgrywająca jeszcze nie wyleczyła kontuzji. Być może do dyspozycji selekcjonera będzie w drugiej fazie mistrzostw. Podczas turnieju każdy szkoleniowiec może w swojej ekipie dokonać trzech zmian.

Dla pięciu szczypiornistek Vistalu Gdynia, które są na mistrzostwach, był to po części rewanż za klubową rywalizację ze Zvezdą Zvenigorod. Jednak tego dnia Rosjankom mogły się "odpłacić" przede wszystkim: Iwona NiedźwiedźPatrycja Kulwińska, które spotkanie rozpoczęły w podstawowej "7". Małgorzata Gapska wchodziła tylko na karne, a pozostałe dwie gdyńskie szczypiornistki obejrzały cały pojedynek z ławki. Co ciekawe zamiast Katarzyny Janiszewskiej trener na prawe skrzydło posłał praworęczną Agnieszkę Kocelę.

VISTAL NIE DAŁ RADY ROSJANKOM W PUCHARZE ZDOBYWCÓW PUCHARÓW

Stawka meczu zaowocowała nerwami z obu stron. Polki po karnych Karoliny Kudłacz prowadziły 2:0, ale potem, podobnie jak w dwóch pierwszych meczach, zainkasowały serię bramek. W 11. minucie było 2:5. Całe szczęście, że tym razem, nie tak jak przeciwko Hiszpankom i Węgierkom, zdołały jeszcze wrócić do gry.

Dobrze z ławki do polskiej ofensywy wprowadziła się Karolina Siódmiak. Rozgrywająca AZS Łączpolu AWFiS Gdańsk trafiła na 4:6, a potem dołożyła bramkę, gdy biało-czerwone zmieniały wynik 6:7 na 10:7.

Kolejny zwrot w tym pojedynku miał miejsce w pierwszym kwadransie po przerwie. W 37. minucie Rosjanki wyrównały na 16:16, a następnie wyszły na prowadzenie 24:22.

Polki do walki poderwała m.in. Niedźwiedź rzucając w 53. minucie na 24:24. Rutynowana gdynianka zasługiwała na uznanie także za postawę w defensywie. Od 20. minucie grała z bagażem dwóch wykluczeń, a mimo to zdołała uniknąć czerwonej kartki. Ta sztuka na przykład nie udała się Monice Stachowskiej, która w wyniku gradacji kar opuściła parkiet w 56. minucie.

Co prawda po raz trzeci w tym turnieju nagrodę dla najlepszej Polki w meczu odebrała Kudłacz, ale ostatnie minuty były popisem Aliny Wojtas. Szczypiornistka norweskiego Larviku, a niegdyś rozgrywająca gdańskich akademiczek zdobyła 4 ostatnie bramki dla biało-czerwonych, a w dodatku przy 27:25 i grze w osłabieniu popisała się przechwytem, który ostatecznie podciął skrzydła rywalkom.

Grupę A wygrała Hiszpania, która pokonała Węgry 27:26 (13:13). Z mistrzostwami pożegnała się Rosja.

TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE WYNIKI ME

Na drugą fazę mistrzostw Europy Polki przeniosą się z Győr do Debrecznyna. Do rywalizacji z najlepszymi zespołami z grupy B biało-czerwone przystąpią z porażkami z Hiszpanią (22:29) i Węgrami (23:29) na koncie. Wszystkim drużynom zostały bowiem zaliczone wyniki z pierwszego etapu rozgrywek bezpośrednich meczów z zespołami, które awansowały dalej.

Tylko ekipa Rasmussena znalazła się w tym towarzystwie bez choćby jednego punktu. Na koncie Norweżek i Hiszpanek są po 4, Węgierek 2, a Dunek i Rumunek po 1 punkcie.

Nasze szczypiornistki zagrają kolejno:
13 grudnia, godzina 16:00 z Danią
15 grudnia, 18:15 z Norwegią
17 grudnia, 16:00 z Rumunią

Wszystkie mecze transmitowane będą na żywo przez TVP 2.

Opinie (20)

• mecz

Wygrana i to cieszy.

• 8 1

• Ostatnie minuty meczu, czyli 2 x 2 min. kary dla Biało-czerwonych pokazały,
    że jest to jednak drużyna z CHARAKTEREM !
    Brawo Alina, jak rywali wychodziły wysoko w obronie "z okazji" liczebnej przewagi, to trza pie....nąć z 10-11metra i!... uspokoić rywalki ;)
    ps.
    A ci którzy już postawili krzyżyk, bo są niedzielnymi kibicami i oglądają
    ręczną od święta, ten mecz ładnie zamknął Wam buźki.
    A minusy...., a minsujcie ;p
    To dyscyplina dla ludzi ze stali i tytanu, po obu! stronach.

• 22 3

• pecha miały w losowaniu, w drugiej rundzie będzie ciężko wogóle cos ugrać, dwie pozostałe grupy zdecydowanie łatwiejsze (5)

• 6 2

• aejaejao !

• 3 3

• co racja to racja

w drugiej połówce tylko Czarnogóra byłaby poza zasięgiem, ze wszystkimi pozostałymi zespołami ostatnio wygrywaliśmy