jag., mad
12 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 17:55 (12 marca 2016)
Najnowszy artykuł na ten temat Piłkarze Bałtyku wznowili treningi
Rafał Siemaszko strzelił pierwszego gola w zwycięskim meczy gdyńskich rezerw nad liderem III ligi. Napastnik Arki zdaje się pokazywać na piłkarzy Bałyku z przesłaniem: "Teraz kolej na was". Rafał Siemaszko strzelił pierwszego gola w zwycięskim meczy gdyńskich rezerw nad liderem III ligi. Napastnik Arki zdaje się pokazywać na piłkarzy Bałyku z przesłaniem: "Teraz kolej na was".

Rezerwy Arki, naszpikowane piłkarzami z pierwszej drużyny, w meczu otwierającym wiosnę w Grupie Bałtyckiej III ligi pokonały u siebie GKS Przodkowo 2:0 (0:0). Ten wynik na pewno ucieszył inną gdyńską drużynę. Bałtyk wygrał w Koszalinie z Gwardią 3:2 (1:1) i zbliżył się do lidera na odległość 4 punktów. Do kompletu zwycięstwo na otwarcie roku w tej klasie rozgrywkowej dołożyły się rezerwy Lechii, które pokonały na wyjeździe Gryf Słupsk 1:0 (1:0).

SPRAWDŹ, ILE GDYNIA PŁACI WIOSNĄ 2016 ZA PROMOCJĘ MIASTA PIŁKARZOM ARKI I BAŁTYKU

Arka Gdynia - GKS Przodkowo 2:0 (0:0)

Siemaszko 61, Bach 85

ARKA II: Miszczuk - Socha, Marcjanik, Wojcinowicz, Wojowski- Wolak (70 Hebel), Mosiejko - Lomski (75 Czapłygin), Tomasiewicz, Bożok (46 Bach) - Siemaszko (62 Węsierski)

To kolejny sezon, w którym z Grupy Bałtyckiej nie ma bezpośredniego awansu do II ligi, a zwycięzca rozgrywek zdobywa miejsce jedynie w barażu, z którego może przebić się o klasę wyżej. Po rundzie jesiennej GKS Przodkowo prowadziło z przewagą 6 punktów nad Vinetą Wolin i 7 nad Bałtykiem Gdynia. Do soboty lider był niepokonany dokładnie przez pół roku! 12 września zaliczył ostatnią porażkę, na wyjeździe ze wspomnianą Vinetą 0:1.

Już na inaugurację wiosny w sukurs grupy pościgowej przyszły rezerwy Arki. Żółto-niebiescy pokazali szerokość kadry, którą zbudowali na I ligę. W sobotę do drugiej drużyny mogli przekazać aż 11 piłkarzy, trenujących na co dzień pod okiem Grzegorza NicińskiegoGrzegorza Witta.

RAFAŁ SIEMASZKO: TRZEBA BIĆ SIĘ O SWOJE

Szkoleniowiec Arki II, Robert Wilczyński 10 z nich wpisał do wyjściowego składu. W pierwszej "11" jedynym zawodnikiem z tego grona był ustawiony na pozycji defensywnego pomocnika Adam Wolak. w 70. minucie i on został zmieniony przez gracza zgłoszonego do kadry pierwszej drużyny.

Pierwszy skuteczny cios liderowi III ligi zadał Rafał Siemaszko. Mimo że 29-latek jesienią dla pierwszej drużyny w oficjalnych meczach strzelił aż 7 goli, a w zimowych sparingach z dorobkiem 4 trafień był jej najskuteczniejszym snajperem, to na razie musi godzić się w I lidze z rolą rezerwowego. W Katowicach dostał kwadrans gry, w piątek przeciwko Zagłębiu Sosnowiec wszedł na ostatnie 20 minut.

ARKA - ZAGŁĘBIE 2:2: RELACJA, FOTO, VIDEO. TUTAJ OCENISZ TAKŻE PIŁKARZY

W sobotę Rafał zagrał niewiele ponad godzinę w rezerwach i tuż przed zejściem z boiska strzelił zwycięskiego gola otwierającego wynik spotkania. Podobnie jak w zimowych sparingach pierwszej drużyny także i teraz zaowocowała dobra współpraca jego z Pawłem Wojowskim. Skrzydłowy, przekwalifikowywany coraz bardziej na lewego obrońcę, zagrał piłkę z pominięciem drugiej linii, a Siemaszko to podanie zmienił na efektownego gola.

Wynik spotkania na 2:0 dla Arki II ustalił Jakub Bach. W przerwie zmienił on Miroslava Bożoka. Dla niespełna 19-letniego pomocnika to 4. trafienie w tym sezonie III ligi. Był już próbowany w pierwszej drużynie, ale na razie jest poza nią m.in. dlatego, że nie zdecydował się przedłużyć kontraktu z gdyńskim klubem.

W 85. minucie Bach dopełnił formalności, gdyż zamknął akcję i z bliska wepchnął piłkę do siatki. Natomiast największa w tej bramce była zasługa Mateusza Czapłygina, który wymanewrował defensywę rywali na skrzydle i dograł wzdłuż bramki do kolegi. Przypomnijmy z kolei, że ten skrzydłowy latem ubiegłego roku przeniósł się do Gdyni z Bałtyku Koszalin. Jednak w rundzie jesiennej nie dobił się do debiutu w I lidze i zimą został na stałe przesunięty do III-ligowych rezerw.

ŁUKASZ KWAŚNIK BYŁ PODSTAWOWYM PIŁKARZEM ARKI, GDY KLUB ZDOBYWAŁ MISTRZOSTWO POLSKI JUNIORÓW. PO ZŁOT0 W 2012 ROKU SIĘGAŁ M.IN. ZE SZWOCHEM, FORMELLĄ I STOLCEM

Goście, gdy stracili drugiego gola grali w "10". W 80. minucie z boiska został wyrzucony Łukasz Kwaśnik. 21-letni pomocnik, który z Arką zdobywał medale w mistrzostwach Polski juniorów brzydko sfaulował byłego kolegę z zespołu żółto-niebieskich - Wojowskiego.

Arka II mogła wygrać jeszcze wyżej, ale dogodnych okazji na kolejne gole nie wykorzystali m.in.: Tomasz Wojcinowicz, Patrik Lomski, Grzegorza Tomasiewicz oraz Czapłygin.

Natomiast Przodkowo najbliżej honorowego trafienia było w 78. minucie. Wówczas Łukasz Stasiak nie wykorzystał błędu Jakuba Miszczuka, który wypuścił piłkę z rąk.

SEBASTIAN ŻOŁNOWSKI: JEŚLI PRZODKOWO POGUBI PUNKTY, PERSPEKTYWA BĘDZIE CIEKAWA. ZAMIERZAMY GONIĆ LIDERA

Zwycięstwo pozwoliło nie tylko Arce II zachować nadzieje na włączenie się do walki o utrzymanie III ligi (po reformie zapewne pozostanie w tej klasie rozgrywkowej dadzą miejsca od 8. w górę) , ale także otworzyło drogę do zmniejszenia straty do lidera przed Bałtykiem. Najlepszy snajper biało-niebieskich, Sebastian Żołnowski zapewniał, że jego drużyna zamierz gonić 1. miejsce, które da prawo gry o II ligę.

Zresztą taki scenariusz zakłada także... PZPN. Na najbliższy piątek w Gdyni zapowiedział się przedstawiciel Komisji Licencyjnej, który ma ocenić klub właśnie pod względem kryteriów obowiązujących w... II lidze.

Gwardia Koszalin - Bałtyk Gdynia 2:3 (1:1)

Brzeziański 22, 86 - Zyska 27 (karny), Karasiński 50, Klecha 72

BAŁTYK: Matysiak - Piekarski, Karasiński, Wypij, Jaroszek - Zejglic, Łatka, Zyska - Poręba (61 Młynarczyk) - Klecha (90 Proena), Rzepa (32 Rusinek)

Mecz dla Bałtyku zaczął się źle. Już w pierwszych czterech minutach gdyńscy trenerzy i piłkarze sygnalizowali, że należały im się dwa karne, za zagranie ręką i faul na Krzysztofie Rzepie, ale sędzia nie zagwizdał ani razu.

A że niewykorzystane okazje się mszczą przypomniała Gwardia w 22. minucie, zdobywając gola po rzucie rożnym.

Pięć minut później arbiter nie miał już wątpliwości. Podyktował jedenastkę po faulu Kacpra Wąsowicza na Wojciechu Zysce. Sam poszkodowany wyrównał na 1:1.

Na prowadzenie biało-niebieskich przyszło nam poczekać jeszcze blisko pół godziny. Na początku drugiej połowy tym razem Bałtyk zaskoczył Gwardię po rogu. Piłkę do siatki głową wpakował Piotr Karasiński, a asystę przy dośrodkowaniu zaliczył Jakub Zejglic.

Gdy w 71. minucie Dominik Klecha poprawił na 3:1, wydawało się, że 3 punkty muszą pojechać do Gdyni. Inaczej pomyśleli jednak gwardziści, który nie pozwolili się nacieszyć gdyńskiemu pomocnikowi, który z konieczności zagrał w ataku, nacieszyć golem. Przemysław Brzeziański zdobył kontaktowego gola, ale jeszcze w doliczonym czasie gry gospodarze stworzyli sobie doskonała okazję na wyrównanie. Na szczęście dla biało-niebieskich drogę do siatki piłce zagroził Marcin Matysiak.

Tych nerwów w końcówce mogło by nie być, gdyby Bałtyk wykorzystał grę 11 na 10 po czerwonej kartce dla Robert Ziętarskiego. W liczebnej przewadze rezerwowy Mateusz Młynarczyk strzelił w słupek. Natomiast po chwili Klecha przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Gwardii.

Gryf Słupsk - Lechia II Gdańsk 0:1 (0:1)
Bramka:

Kobylański 24

LECHIA II: Budziłek - Goerke, Gerson, Rudinilson, Gołębiewski (72 Kałahur)- Paprzycki (90+1 Makowski), Dźwigała, Kobylański, Gołuński (61 Kostyrka), Marković - Karczewski (57 Danowski)

Ekstraklasowymi piłkarzami została wzmocniona także Lechia II. W bramce w meczu z Gryfem stanął Łukasz Budziłek, który ma za sobą dwa występy w rundzie wiosennej na najwyższym szczeblu rozgrywek. Tym samym zastąpił między słupkami Mateusza Bąka. Dzięki temu wiadomo także z pomiędzy których bramkarzy będzie wybierał w Zabrzu trener Piotr Nowak, aby zatrzymać Górnik na zerowym dorobku goli.

Do tego w obronie zobaczyliśmy m.in. Gersona, a w pomocy Adama Dźwigałę, Nevena Markovicia czy Martina Kobylańskiego. Na temat tego ostatniego trener Nowak wypowiadał się pozytywnie po ligowym meczu z Jagiellonią Białystok. Kobylański miał robić znaczące postępy na treningach, ale w związku z tym, że nie przepracował z Lechią pełnego okresu przygotowawczego szkoleniowiec pierwszej drużyn uznał jego stan fizyczny za nie do końca właściwy i jeszcze nie dał zadebiutować w biało-zielonych barwach w ekstraklasie.

Jak widać pozyskany z drugiej drużyny Werderu Brema pomocnik musi szukać formy w rezerwach biało-zielonych. Robi to jednak nieźle. W Słupsku jako jedyny trafił do siatki. W 24 min. z prawej strony boiska w pole karne dośrodkował Dawid Karczewski, Kobylański dostał piłkę około 12. metra od bramki rywali i technicznym strzałem ustalił wynik spotkania.

Kolejnego gola mógł zdobyć w drugiej połowie. Wtedy jednak przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem rywali. Lechia ogólnie przeważała przez całe spotkanie. Także po zmianie stron swoje trafienie mógł zaliczyć Dźwigała, ale piłka po jego strzale uderzyła w poprzeczkę.

- Boisko niestety nie sprzyjało do gry. Nie jest to jednak wina gospodarzy, a pogody, którą teraz mamy. Pomimo tego mieliśmy jeszcze kilka dobrych akcji, zakończonych przewagami w ataku, na przykład trzech na dwóch. Niestety za każdym razem brakowało centymetrów, aby strzelić kolejnego gola - mówi Robert Rybakowski, kierownik Lechii II.