Spójnia liderem I ligi piłkarzy ręcznych

5 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
  • Adam Lisiewicz przedziera się przez obronę licealnej drużyny, czyli szkoły, której sam jest absolwentem, podobnie jak 9 innych piłkarzy ręcznych gdyńskiego zespołu.
  • Marcin Markuszewski
  • Jakub Orpik (17), Piotr Kołtunowicz (7)
  • Patryk Mauer (5), Borys Brukwicki (21), Piotr Kołtunowicz (7)
  • Dariusz Tomaszewski

Piłkarze ręczni Spójni Gdynia podyktowali warunki w zaległym meczu z SMS w Gdańsku. W hali przy ul. Kołobrzeskiej podopieczni Marcina Markuszewskiego wygrali wysoko 35:22 (18:15). Tym samym po odrobieniu zaległości z 5. kolejki zostali liderem grupy A I ligi.

SMS: Bartosik, Pyrka - Gądek 3 bramki, Milewski 4, Mauer 4, Koselski 1, Kołtunowicz 1, Zarzycki 5, Orpik 1, Rybski 3, Komarzewski, Rogalski, Lazarowicz, Chełmiński, Niedzielenko, Pawelec

SPÓJNIA: Zimakowski, Głębocki - Ćwikliński 4, Lisiewicz 1, Oliferczuk 2, Kamyszek 8, Matuszak, Ringwelski, Brukwicki 2, Rychlewski 4, K.Pedryc 6, P.Pedryc 1, Marszałek 7

W przeszłości w I-ligowych derbach Trójmiasta dochodziło do niespodzianek. Licealiści potrafili zabierać punkty bądź przynajmniej napsuć sporo krwi doświadczonym rywalom. Ale nic takiego nie miało miejsca w sobotnie popołudnie. Spójnia przeważała od początku do końca. Co prawda gdynianom też zdarzyły się okresy przestojów, ale ich zwycięstwo nie było zagrożone.

SMS źle wszedł w mecz. W niczym nie przypominał drużyny, która w tym sezonie z 6 meczów aż 4 wygrała. Po 10 minutach podopieczni Dariusza Tomaszewskiego przegrywali już 2:7. Jednak nie odpuścili. Kolejny taki sam okres czasowy to im przyniósł 9 trafień, przy 4 straconych, a to oznaczało, że na tablicy świetleń pojawił się remis (11:11).

Spójnia jeszcze przed przerwą opanowała sytuację, wygrywając 1. połowę 3 bramkami (15:12). Natomiast po zmianie stron tylko przez kilka minut trwała wyrównana walka. Od wyniku 20:17 gdynianie bardzo dobrze zagrali w obronie, co przy kiepskiej skuteczności SMS musiało zakończyć się dla miejscowych pogromem.

Pomeczowy dwugłos
Marcin Markuszewski, trener Spójni Gdynia
SMS jest zawsze niewygodnym rywalem i odgrażał się, że w tym meczu także to udowodni. Jednak poza fragmentem w pierwszej połowie, gdy doszedł nas na remis, mecz toczył się pod naszą kontrolą. Dobrze zaczęliśmy, od fajnego okresu w obronie. Potem nieco spasowaliśmy, chyba za dużo pojawiło się rozluźnienia.

Ale to co zrobili chłopacy po przerwie, to ręce same składały się do oklasków. Strata tylko 7 bramek mówi sama za siebie jak dobrze graliśmy w obronie. Środek defensywny trzymali Bohdan OliferczukKamil Pedryc, ale całej drużynie należą się wielkie słowa uznania za ten mecz. Tym bardziej, że ostatnio była taka sinusoida nastrojów, bo w meczach mieliśmy problemy z właściwym skupieniem przez pełne 60 minut.

Andrzej Lisiewicz, dyrektor ds. sportowych SMS Gdańsk
Spójni należy oddać, że zagrała dobre zawody i w obronie, i w ataku. Po ich stronie była też siła fizyczna. I po zwycięstwie tej drużyny nawet my możemy mieć... częściową satysfakcję, gdyż aż 10 zawodników gdyńskiej drużyny to nasi absolwenci.

Myślę, że po naszej stronie wyszło przemęczenie naszych podstawowych zawodników. Grają oni nie tylko w I lidze, ale i w reprezentacji Polski juniorów. 31 października wrócili z turnieju we Francji. Na krótko pojechali do domów, by w środę wieczorem wrócić do szkoły. Dwa treningi musiały wystarczyć za przygotowanie do meczu. Jak pokazuje przebieg gry, walczyli do czasu, gdy mieli siły.

Wyniki 8 kolejki

• SPÓJNIA GDYNIA - Warmia Traveland Olsztyn 26:25 (13:10)
  • Nielba Wągrowiec - Sokół Browar Kościerzyna 26:26 (13:14)
  • MKS Wieluń - Grunwald Poznań 34:25 (17:11)
  • Mazur Sierpc - GKS Żukow 30:27 (17:10)
  • Śląsk Wrocław - Polski Cukier Pomezania Malbork 25:30 (9:16)

• Brawo Spójnia

Pewne zwycięstwo po dobrej grze (poza przestojem w I połowie). Gratulacje przede wszystkim dla naszych bramkarzy, grających z kontuzjami - patrząc na popularnego "Zimaka" od razu człowieka zaczyna boleć :)