Arka nie zagra w finale Pucharu Polski

16 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Paweł Sikora w meczu z Zagłębiem Lubin rotował składem, wycofując stopniowo z placu gry najbardziej doświadczonych piłkarzy. Po przerwie kapitanem Arki był Radosław Pruchnik (nr 15). Paweł Sikora w meczu z Zagłębiem Lubin rotował składem, wycofując stopniowo z placu gry najbardziej doświadczonych piłkarzy. Po przerwie kapitanem Arki był Radosław Pruchnik (nr 15).

Piłkarze Arki bezbramkowo zremisowali u siebie z Zagłębiem Lubin 0:0. Dla gdynian był to tym samym ostatni występ w Pucharze Polski edycji 2013/14, gdyż w pierwszym spotkaniu, na wyjeździe przegrali 0:3. Po raz trzeci w historii gdynianie osiągnęli półfinał tych rozgrywek. W meczu o główne trofeum, 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, "miedziowi" zmierzą się z Zawiszą Bydgoszcz.

ZAGŁĘBIE ZAGŁĘBIE
Miszczuk - Cichocki, Juraszek, Sobieraj, Tomasik - Kowalski, Jarzębowski, Pruchnik, Wojowski - Aleksander, Ślusarski
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Pierściński
Widzów: 3709
Rodić - Rymaniak, Bilek, Dżinić, Cotra - Abwo, Piątek, Curto, Guldan, Przybecki - Piech
  • 46' Sobieraj Zmiany Budka
  • 46' Jarzębowski Zmiany Rzuchowski
  • 54' Ślusarski Zmiany Szwoch
  • 68' Piech Zmiany Papadopoulos
  • 74' Abwo Zmiany Błąd
  • 79' Curto Zmiany Bonecki
  • 22' Piątek
  • 63' Dżinić

POMECZOWY KOMENTARZ TRENERÓW
Paweł Sikora Paweł Sikora

PAWEŁ SIKORA (Arka):
Życzę trenerowi i zespołowi Zagłębia zdobycia pucharu, bo jeśli już odpaść to najlepiej z późniejszym zwycięzcą, a także aby Lubin utrzymał się i to w górnej części swojej grupy w ekstraklasie.

Jeżeli chodzi o mecz rewanżowy. Można powiedzieć, że rywalizacja o awans do finału skończyła się jednak w Lubinie. Dziś był to mecz przyjaźni, zarówno na boisku, jak i na trybunach. Zagraliśmy na tyle, na ile pozwoliło nam Zagłębie, czyli tylko do danego momentu.

Ten mecz oglądało się bardzo ciężko. Oby jak najmniej takich spotkań. Zagłębie to zespół doświadczony. Pod względem potencjału zasługuje na pierwszą ósemkę ekstraklasy.

Orest Lenczyk Orest Lenczyk
OREST LENCZYK (Zagłębie):
Nie ukrywam, że zawsze z radością przyjeżdżam na Wybrzeże, a najczęściej opuszczam ze smutkiem. Mieszkałem tutaj, gdy miałem 20 i 21 lat. To jest tak piękny okres życia, że nie można go źle wspominać, tym bardziej w Trójmieście.

Jeśli chodzi o mecz, to mogę powiedzieć krótko - graliśmy za słabo, aby wygrać, ale za dobrze, by przegrać. Nie wiem, czy Arka miała szansę na gola, ale kilka razy była groźna pod naszą bramką.

Uważam, że po zdecydowanym zwycięstwie w pierwszym meczu, w rewanżu dopełniliśmy oczekiwania naszych kibiców. Zrobiliśmy to, co najważniejsze, czyli awansowaliśmy do finału z pewnością stwarzając sobie... kłopot.

Pamiętamy bowiem, że w ekstraklasie czeka nas jeszcze siedem meczów o wszystko. Zazdroszczę trenerowi Sikorze, który powiedział, że jedzie do Miedzi, a ma jeszcze 9 kolejnych piłkarzy. Mam nadzieję, że ta przerwa i święta pozwolą moim piłkarzom odpocząć, gdyż potem niemal z marszu gramy te mecze barażowe.

Spotykamy się w finale z Zawiszą. Nigdy nie miałem być szansy na Stadionie Narodowym, nawet na stadionie 10-lecia byłem tylko jako młody człowiek, gdy oglądałem Wyścig Pokoju. Dlatego z pewnością dla mnie, mam nadzieje, że będę wtedy jeszcze pracować w klubie, będzie to też jakieś przeżycie.

Chciałem życzyć, że to o czym tutaj się marzy od dawna, a staje się to realne. Patrząc na grę tego zespołu, są szanse na ekstraklasę. Także zasługują na to ci wszyscy kibice, którzy tak licznie przychodzą na stadion.

przypomnijmy, że finał Pucharu Polski odbędzie się 2 maja w Warszawie, na Stadionie Narodowym. Po raz pierwszy w historii tych rozgrywek w finale znalazł się Zawisza Bydgoszcz
Zagłębie dwukrotnie grało w finale Pucharu Polski, ale trofeum jeszcze nie zdobyło. Natomiast Arka po puchar sięgnęła w 1979 roku
zgodnie z przewidywaniami trener Sikora dokonał licznych zmian w "11" w porównaniu z ostatnim meczem ligowym z GKS, tak jak sugerowaliśmy wolne otrzymał Szwoch, a do wyjściowego składu wrócili Miszczuk (ARKA) i Tomasik (ARKA)
natomiast niespodzianką jest ustawienie defensywy Arki, w obronie zagra aż trzech nominalnych stoperów, Cichocki (ARKA) ma wystąpić tym razem z prawej strony tej formacji
Zagłębie poważnie podchodzi do meczu rewanżowego, w "11", która rozpoczynała pierwsze spotkanie, wygrane w Lubinie 3:0, zaszły tylko dwie zmiany, w tym jedna wymuszona, gdyż za kartki pauzuje Kwietk, nowi piłkarze miedziowych w składzie to: Przybecki (ZAGŁĘBIE) i Piątek (ZAGŁĘBIE), od pierwszej minuty zagrają strzelcy goli z ubiegłego tygodnia: Piech (ZAGŁĘBIE) i Abwo (ZAGŁĘBIE)
zapraszamy do śledzenia bezpośredniej relacji nie tylko z meczu piłkarzy Arki. Równolegle relacjonujemy na żywo mecz koszykarzy Trefla z PGE Turowem Zgorzelec
na murawie, gdy piłkarze opuścili boisko, pojawiły się młode osoby z flagami fan clubów i dzielnic
piłkarze wyszli na prezentację przy dźwiękach "Roty" Arki, gospodarze na żółto-niebiesko, goście na pomarańczowo
1'
od środka rozpoczęło Zagłębie
1'
Zagłębia przygotowało skład, który ma być gotowy na rozbijanie ataków Arki, jest w nim aż trzech defensywnych pomocników
2'
Rymaniak (ZAGŁĘBIE) wybił piłkę, którą w pole karne zagrywał Jarzębowski (ARKA)
3'
niecelny strzał sprzed pola karnego Sobieraja (ARKA)
4'
od początku doping dla Arki, choć na pewno będzie i dla Zagłębia, kibice tego klubu siedzą razem z gdyńskimi sympatykami futbolu, informacje o frekwencji tradycyjnie są podawane w Gdyni w przerwie lub w drugiej połowie
5'
zbyt mocne zagranie Pruchnika (ARKA), piłka w rękach Rodicia (ZAGŁĘBIE)
5'
po zagraniach Jarzębowskiego (ARKA) i Pruchnika (ARKA) widać, że gdynianie szukają prostopadłego podania pomiędzy stoperów Zagłębia
6'
przydały się centymetry Cichockiego (ARKA) na prawej obronie, głową wybił piłkę po dośrodkowaniu Abwo (ZAGŁĘBIE)
7'
zablokowany strzał Curto (ZAGŁĘBIE)
7'
i już akcja po drugiej stronie boiska, Aleksander (ARKA) zgubił piłkę na linii pola karnego rywali
8'
Miszczuk (ARKA) zagrał poza własnym polem karnym, bramkarz wybił piłkę w aut, bo pędził już do niej Abwo (ZAGŁĘBIE)
8'
"Hej, Arka gol" - z trybun
10'
nieudane dośrodkowanie Przybeckiego (ZAGŁĘBIE)
11'
Wojowski (ARKA) próbował zagrywać do Ślusarskiego (ARKA), ale Bilek (ZAGŁĘBIE) nie pozwolił przejść piłce do napastnika Arki
11'
Miszczuk (ARKA) odbił piłkę po strzale Przybeckiego (ZAGŁĘBIE), dobra asekuracja Tomasika (ARKA), który nie pozwolił na dobitkę
11'
Juraszek (ARKA) zablokował strzał Guldana (ZAGŁĘBIE)
12'
po próbie początkowych ataków Arki, od kilku minut groźniejsze jest Zagłębie
13'
niecelny strzał Przybeckiego (ZAGŁĘBIE)
14'
to była okazja na gola, Aleksander (ARKA) spudłował z 10 metrów, dobrze podawał Kowalski
16'
Ślusarki podnosi rękę w geście przeprosin w kierunku sędziego, gdyż próbował utrzymać piłkę w boisku, zagrywając ręką, obyło się bez kartki
17'
nieporozumienie Aleksandra ze Ślusarskim (ARKA), jeden oglądał się na drugiego i żaden nie przejął piłki dobrze zagrywanej w pole karne przez Kowalskiego (ARKA)
18'
Tomasik (ARKA) wywalczył róg
18'
nie udało się oddać strzału Arce po dośrodkowaniu z rogu Pruchnika (ARKA), choć piłkę zgrywał głową Aleksander
19'
Arka próbuje budować akcje większą liczbą podań i dłużej utrzymywać się przy piłce, co wcześniej nie za bardzo się udawało
21'
gdy Zagłębie ma piłkę, gospodarze stawiają pressing już od linii środkowej, ale na razie nie mogą zbyt często przerywać szybko akcji rywali
22'
Wojowski (ARKA) zabrał piłkę Guldanowi (ZAGŁĘBIE)
22'
Żółtą kartką został ukarany Piątek (ZAGŁĘBIE), który sfaulował Wojowskiego ok. 22 metrów od bramki
22'
jeśli Zagłębie zagra w finale, Piątek (ZAGŁĘBIE) w nim nie zagra, bo otrzymał drugą żółtą kartkę
23'
niecelny strzał z wolnego Jarzębowskiego (ARKA)
24'
Zagłębie oddaje pole gry Arce coraz bardziej
25'
"Puchar Polski powróci do nas też..." - m.in. śpiewają kibice Arki
26'
niecelne podanie do Kowalskiego (ARKA), od bramki rozpocznie Zagłębie
27'
akcja Aleksandra i Wojowskiego (ARKA) przyniosła róg dla Arki
28'
Juraszek (ARKA) niecelnie główkował po dośrodkowaniu Pruchnika (ARKA) z rogu
29'
brawo z trybun dla Juraszka, stoper Arki tak sprytnie wybił piłkę spod nóg Abwo (ZAGŁĘBIE), że jeszcze dla swojej drużyny wywalczył aut
30'
Wojowski (ARKA) zablokowany w polu karnym przez Rymaniaka (ZAGŁĘBIE)
31'
dobry mecz rozgrywają na razie skrzydłowi Arki: Wojowski (ARKA) i Kowalski (ARKA)
31'
zbyt mocne dośrodkowanie Ślusarskiego (ARKA), Rodić (ZAGŁĘBIE) złapał piłkę
32'
błąd Miszczuka (ARKA), który odbił przed siebie piłkę po strzale z wolnego Curto (ZAGŁĘBIE), jednak po chwili bramkarz Arki naprawił swój błąd, nie pozwalając na dobitkę Piechowi (ZAGŁĘBIE), będzie róg dla gości
33'
spalony po rogu Zagłębia
34'
Przybecki (ZAGŁĘBIE) sam na sam z Miszczukiem (ARKA), skrzydłowy Zagłębia posłał piłkę obok bramkarza Arki, gola nie ma, gdyż zmierzającą do bramki futbolówkę wybił Sobieraj
35'
na spalonym Przybecki (ZAGŁĘBIE)
35'
Rodić (ZAGŁĘBIE) wypiąstkował efektownie piłkę po dośrodkowaniu Cichockiego (ARKA)
37'
Zagłębie ma lepszy okres w ataku, a to za sprawą zmiany pozycji skrzydłowych, Przybecki (ZAGŁĘBIE) przeszedł na prawe, a Abwo (ZAGŁĘBIE) na lewe skrzydło
38'
"Arkowcy gol" - śpiewy z trybun
40'
dobre wyjście Miszczuka (ARKA), przejął piłkę adresowaną do Abwo (ZAGŁĘBIE)
42'
zablokowany strzał Kowalskiego (ARKA), będzie róg dla Arki
42'
Pruchnik (ARKA) z rogu dośrodkował na Jarzębowskiego (ARKA), ale kapitanowi Arki nie udało się oddać strzału
44'
"Zagłębie" - głośny okrzyk z trybun
45'
Rodić (ZAGŁĘBIE) złapał piłkę po strzale z dystansu Jarzębowskiego (ARKA)
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. BEZ GOLI W GDYNI
Częściej przy piłce w pierwszej połowie była Arka, ale nie przełożyło się to na groźne sytuacje podbramkowe. Napastnicy gospodarzy nie skorzystali z dobrej gry zwłaszcza przez pierwsze pół godziny skrzydłowych: Wojowskiego (ARKA) i Kowalskiego (ARKA). Tylko wówczas, gdy udało się "rozerwać" defensywę gości akcjami oskrzydlającymi, robiło się więcej miejsca do atakowania. W przeciwnym wypadku Zagłębie dobrze przesuwało się w defensywie, wymuszając na Arce wiele niecelnych podań.
Najlepszej okazji na gola dla żółto-niebieskich nie wykorzystał Aleksander (ARKA). Ale więcej okazji mieli miedziowi, którzy mają dobrze zorganizowany kontratak. Piłki są grane głównie do Abwo (ZAGŁĘBIE) i Przybeckiego (ZAGŁĘBIE), choć ten drugi też na razie jest na bakier ze skutecznością.
Miszczuk (ARKA) musi uważać na swoją "starą" bolączkę, czyli odbijanie piłki przed siebie. Nie może mylić się również w ocenie sytuacji przed własnym polem karnym, gdyż często od jego wyjścia zależy przecięcie bądź nie szybkiego ataku rywali.
aż dwie zmiany w Arce w przerwie, Zagłębie wyjdzie na drugą połowę w tym samym składzie
46'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sobieraj, w jego miejsce wchodzi Budka.
46'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jarzębowski, w jego miejsce wchodzi Rzuchowski.
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
Piech (ZAGŁĘBIE) wywalczył róg dla Zagłębia
46'
bez zagrożenia dla bramki Arki po rogu gości
47'
po zmianach opaskę kapitana przejął Pruchnik (ARKA), w obronie Budka gra z prawej strony, a Cichocki przesunięty został na stopera
48'
kolejny róg dla Zagłębia
49'
Curto (ZAGŁĘBIE) tak mocno kopnął piłkę z rogu, że ta, nie została dotknięta przez żadnego z piłkarzy i wyszła na aut z drugiej strony boiska
49'
Rzuchowski (ARKA) przerwał akcję Przybeckiego (ZAGŁĘBIE), który próbował dogrywać do Piecha (ZAGŁĘBIE)
50'
początek drugiej połowy na razie pod dyktando Zagłębia
50'
niecelny strzał sprzed pola karnego Piecha (ZAGŁĘBIE)
51'
solowa Akcja Aleksandra, doszedł z piłką w polu karnym aż do linii końcowej boiska i zagrywał w pole bramkowe, tam nie było żadnego gdynianina
53'
niecelny strzał z dystansu Guldana (ZAGŁĘBIE)
54'
ARKA przeprowadza zmianę ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Ślusarski, w jego miejsce wchodzi Szwoch.
55'
kolejna zmiana ustawienia, tym razem w ofensywie, jednym klasycznym napastnikiem jest teraz Aleksander (ARKA), a za jego plecami operuje Szwoch (ARKA)
56'
niecelny strzał z dystansu Kowalskiego (ARKA), w tej akcji pokazał się już Szwoch (ARKA), który zagrywał do Kowalskiego (ARKA)
57'
"Areczko, my chcemy gola" - z trybun
57'
róg dla Arki
58'
po dośrodkowaniu Pruchnika (ARKA) z rogu piłka wybita przez Zagłębie w aut
60'
zbyt mocne podania Szwocha (ARKA) po indywidualnej akcji do Wojowskiego (ARKA), piłka wyszła poza boisko
60'
Oficjalna frekwencja 3709 kibiców
61'
Wojowski (ARKA) wywalczył róg
61'
nieudane dośrodkowanie z rogu Pruchnika (ARKA)
62'
celny strzał z dystansu Tomasika (ARKA), ale zbyt lekko uderzana piłka, aby zaskoczyć Rodicia (ZAGŁĘBIE)
62'
"Arka gol" - z trybun
63'
Żółtą kartką został ukarany Dżinić (ZAGŁĘBIE) po faulu na Wojowskim
65'
po początkowym naporze w drugiej połowie, obraz gry jest już podobny do tego sprzed przerwy, częściej przy piłce jest Arka, ale niewiele z tego wynika w ofensywie, Zagłębie, zadowolone z wyniku czeka na swoją szansę, aby skontrować
67'
ładna akcja Arki prawą stroną, ale niecelne dośrodkowanie Wojowskiego (ARKA), który po przerwie przeniósł się na tę flankę
68'
ZAGŁĘBIE przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piech, w jego miejsce wchodzi Papadopoulos.
69'
Rzuchowski (ARKA) zablokował strzał Curto (ZAGŁĘBIE)
70'
zmniejszyło się grono piłkarzy, którzy tej wiosny występują we wszystkich oficjalnych meczach Arki, dziesiątą grę zaliczają: Aleksander (ARKA), Szwoch (ARKA) i Budka (ARKA). Wolne ma po raz pierwszy Radzewicz
71'
złe wykończenie kontry przez Przybeckiego (ZAGŁĘBIE)
72'
nieudane dośrodkowanie Tomasika (ARKA)
73'
Złe podanie Pruchnika (ARKA), od bramki rozpoczną goście
74'
ZAGŁĘBIE przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Abwo, w jego miejsce wchodzi Błąd.
75'
"Już od wielu lat, ta legenda rodzi się..." - śpiewają kibice
76'
nieudany drybling Kowalskiego (ARKA) tuż przed polem karnym
78'
Arka nadal atakuje, ale bardzo dużo niecelnych podań w szeregach gdyńskich, taką grą nie można zagrozić Zagłębiu mimo niekwestionowanej ambicji
78'
wulgarnie z trybun
78'
spiker apeluje o kulturalny doping
79'
ZAGŁĘBIE przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Curto, w jego miejsce wchodzi Bonecki.
79'
"Zagłębie Lubin" - skandowanie z trybun
82'
obie drużyny zdają się czekać na koniec meczu, piłkarze są pogodzeni, że w finale zagra Zagłębie
83'
Wojowski (ARKA) z piątego metrów spudłował, doskonale piłkę dograł z narożnika pola karnego Aleksander (ARKA)
86'
88'
dośrodkowanie Budki (ARKA) prosto w ręce Rodicia (ZAGŁĘBIE)
89'
"Arka to jest potęga..." - śpiewy na trybunach
90'
Miszczuk (ARKA) wybił piłkę spod nóg Przybeckiego (ZAGŁĘBIE), do którego dogrywał Papadopoulos
90'
bramkarz Arki wymaga pomocy masażystów, który ucierpiał w pojedynku z Przybeckim (ZAGŁĘBIE)
90'
trzy minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
Miszczuk (ARKA) może kontynuować grę
90+3
"Arka gol" - śpiewają kibice
90+4
Kowalski (ARKA) z pola karnego strzelił w środek bramki, Rodić (ZAGŁĘBIE) złapał piłkę
90+4
strzał z dystansu Błąda (ZAGŁĘBIE), Miszczuk (ARKA) na raty, ale złapał piłkę
90+4
KONIEC MECZU. ARKA ZREMISOWAŁA Z ZAGŁĘBIEM 0:0
Arka po raz trzeci w historii zakończyła start w Pucharze Polski na półfinale. Poprzednio drużyny, które wygrywały z gdynianami w tej fazie rywalizacji (Lech 1982 rok, Legia 2012) sięgały po główne trofeum. Czy tę tradycję podtrzyma Zagłębie?
Zagłębie po raz trzeci awansowała do finału Pucharu Polski, na razie nie ma jeszcze w kolekcji tego trofeum, 2 maja w Warszawie lubinianie zagrają z Zawiszą Bydgoszcz
Zagłębie zagrało już szósty mecz w tej edycji Pucharu Polski, w którym nie straciło gola. Co ciekawe najtrudniejszą przeprawą miało już w pierwszym meczu, gdy w 1/16 finału dopiero po karnych 5:4 pokonało Piast w Gliwicach.

Zagłębie Lubin

41% 169 typowań ARKA Gdynia
32% 134 typowania REMIS
27% 110 typowań Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin 2 , 5 ARKA GDYNIA 1 , 3 Jagiellonia Białystok 2 , 1 Zawisza Bydgoszcz 2 , 3
Sandecja Nowy Sącz 0 , 0 Miedź Legnica 1 , 2 LECHIA GDAŃSK 1 , 1 Górnik Zabrze 1 , 0