Jakub Wawrzyniak zagrał 65. min. z Islandią

13 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Jakub Wawrzyniak to jedyny z czterech piłkarzy powołanych przez Adama Nawałkę, który zagrał w piątkowym meczu z Islandią. Obrońca zdaniem sędziego sprokurował rzut karny, po którym padł gol na 1:0 dla gości. Decyzja ta była jednak kontrowersyjna. Jakub Wawrzyniak to jedyny z czterech piłkarzy powołanych przez Adama Nawałkę, który zagrał w piątkowym meczu z Islandią. Obrońca zdaniem sędziego sprokurował rzut karny, po którym padł gol na 1:0 dla gości. Decyzja ta była jednak kontrowersyjna.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej pokonała w Warszawie Islandię 4:2 (0:1). 65 minut w wyjściowym składzie rozegrał obrońca Lechii Jakub Wawrzyniak. Po jego interwencji sędzia dość dyskusyjnie podyktował rzut karny, po którym rywale objęli prowadzenie. Jedną z bramek dla rywali zdobył Alfred Finnbogason, którym w 2010 roku interesował się gdański klub. We wtorek o godz. 20:45 we Wrocławiu podopieczni Adama Nawałki zagrają z Czechami.

Bramki: Grosicki 52, Kapustka 67, Lewandowski 76, 79 - G. Sigurdsson 4 karny, 69 Finbogasson

POLSKA: Szczęsny - Piszczek, Szukała, Glik, Wawrzyniak (65 Kapustka) - Błaszczykowski (12 Rybus), Krychowiak, Zieliński (65 Mączyński), Grosicki (86 Linetty) - Milik (86 Stępiński), Lewandowski (90 Sobiech)

ISLANDIA: Kristinsson - Saevarsson, Eyjolfsson, R. Sigurdsson, Skulason - Traustason, Gunnarsson (46 O. Sigurjonsson), G. Sigurdsson, B. Bjarnason (46 T. Bjarnason) - Boedvarsson, Sigthorsson (16 Finnbogason).

POLSKA AWANSOWAŁA NA EURO 2016

Tak jak przy okazji ostatnich spotkań w ramach zakończonych sukcesem eliminacji mistrzostw Europy 2016, selekcjoner Adam Nawałka na towarzyskie mecze z Islandią i Czechami powołał czwórkę zawodników Lechii.

W piątek kadra zagrała z tym pierwszym rywalem. Na ławce rezerwowych cały mecz spędzili: Ariel Borysiuk, Sebastian MilaSławomir Peszko. W pierwszym składzie wybiegł natomiast na boisko Jakub Wawrzyniak. Selekcjoner zdecydował się na wariant obrony z rosłymi obrońcami, którzy przeciwstawiliby się dysponującemu doskonałymi warunkami fizycznymi rywalowi. Dlatego zagrali m.in. Wawrzyniak i Łukasz Szukała, a nie Maciej Rybus czy Michał Pazdan.

LECHIA BEZ KADROWICZÓW ZREMISOWAŁA Z MISTRZEM LITWY 1:1. ZOBACZ, JAK STRZELIŁA GOLA ŻALGIRISOWI

Piłkarze, którzy w czasie gry w trójmiejskich klubach, wystąpili w seniorskiej reprezentacji Polski
LECHIA GDAŃSK:
Roman Korynt, Alfred Kokot, Robert Gronowski, Henryk Gronowski, Zdzisław Puszkarz, Mirosław Pękala, Marek Ługowski, Łukasz Trałka, Hubert Wołąkiewicz, Sebastian Małkowski, Jakub Wawrzyniak, Sebastian Mila, Ariel Borysiuk, Sławomir Peszko

ARKA GDYNIA:
Janusz Kupcewicz, Czesław Boguszewicz, Tomasz Korynt

BAŁTYK GDYNIA:
Adam Walczak, Piotr Rzepka, Grzegorz Stencel

Dla lewego obrońcy był to 47 występ w pierwszej reprezentacji, a czwarty, który zaliczył jako piłkarz Lechii. Spotkanie rozpoczęło się fatalnie dla biało-czerwonych, a palce maczał w tym zawodnik Lechii i arbiter. Zdaniem sędziego Wawrzyniak w polu karnym faulował Ragnara Sigurdssona. Wydawało się jednak, że Kuba, próbując ratować błąd Szukały, trafił jednak w piłkę, a nie w nogę rywala. Z dość problematycznej jedenastki na prowadzenie gości wyprowadził Gylfi Sigurdsson.

POLSKA MŁODZIEŻÓWKA POKONAŁA W GDYNI NORWEGIĘ

W 15. minucie blisko wyrównania po akcji lewą stroną i podaniu Macieja Rybusa bliski był Arkadiusz Milik, ale piłka minęła słupek. Islandczycy cofnęli się do defensywy, co wychodziło im niemal bezbłędnie. Sami nie przysparzali zbyt wiele pracy obrońcom naszej kadry, choć gdy do tego doszło, zrobiło się groźnie tak jak po strzale G.Sigurdssona w 30. minucie.

Wawrzyniak i jego koledzy z linii defensywy nie mieli do przerwy zbyt wiele pracy. Jakub tuż przed końcem pierwszej połowy aktywnie włączył się jednak do ataku. Najpierw dopadł do piłki po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego i uderzył nad poprzeczką. Chwilę później sam wrzucał z lewej strony, ale piłkę złapał bramkarz.

Bezpośrednio po zmianie stron trener Nawałka nie zdecydował się na zmiany. Chwile po wznowieniu gry ładną kombinacyjną akcją popisali się Robert Lewandowski, Piotr ZielińskiKamil Grosicki. Ten ostatni posłał piłkę uderzeniem w krótki róg i doprowadził do remisu.

Niespełna kwadrans później boisko opuścił Wawrzyniak. Zmienił go Bartosz Kapustka, a to oznaczało, że na lewą obronę przeszedł z drugiej linii Maciej Rybus. Minęła niecała minuta, a Kapustka dał biało-czerwonym prowadzenie, uderzając bezpańską piłkę, której nie zdołał po dośrodkowaniu opanować Lewandowski.

Riposta Islandczyków była natychmiastowa po błędzie Łukasza Szukały sytuację sam na sam z Wojciechem Szczęsnym wykorzystał Alfred Finnbogason. Obecny napastnik Olympiakosu Pireus w 2010 roku był bliski podpisania kontraktu z... Lechią.

Do transferu wówczas nie doszło, gdyż ówczesny klub piłkarza Breidablik Kopavogur zażądał zbyt dużej kwoty za napastnika, a ponadto nie chciał go puścić do Gdańska latem, a dopiero 30 października, gdy skończy rozgrywki w swoim kraju.

LECHIA INTERESOWAŁ SIĘ NAPASTNIKIEM Z ISLANDII WÓWCZAS, GDY POZYSKAŁA TRAORE

Islandia nie nacieszyła się długo z remisu. Kilka minut później po rzucie rożnym, zamieszaniu w polu karnym, piłkę do siatki skierował Lewandowski, a asystę zaliczył Kapustka.

Na 4:2 napastnik Bayernu Monachium poprawił po prostopadłym podaniu Grzegorza Krychowiaka i strzale w długi róg w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Ta bramka ustaliła wynik spotkania.

Kolejny mecz towarzyski Polacy zagrają we wtorek o godz. 20:45 we Wrocławiu. Ich rywalami będą Czesi, którzy tak jak Islandczycy wywalczyli awans na Euro 2016 z Grupy A, wyprzedzając ich o 2 punkty.

Z TYCH PIŁKARZY TRENER NAWAŁKA WYBIERAĆ BĘDZIE SKŁAD NA CZECHÓW

Opinie (47) 1 zablokowana

• (13)

Wawrzyniak znowu się popisał. Po co ten drewniak gra w kadrze to nie wiem. Kapustka tylko wszedł za niego i walnął bramę.

• (1)

Islandczyk sam kopnął w nogę Wawrzyniaka.

• 12 5

• 100% racji. Był faul na Wawrzyniaku. Śmiałem się że zawsze Wawrzyniak taki wolny a jak raz mu się zdarzyło że wyprzedził przeciwnika, zastawił się i został kopnięty to karny z kapelusza.

• 4 2

• Te powołania Nawałki mają właśnie drewno wyeliminować. (2)

Wawrzyniak raczej na Euro nie pojedzie

• 17 4

• Pojedzie pojedzie. To co powiesz o Szukale?

• 3 5

• Są jeszcze 4 mecze towarzyskie na wiosnę

Kilku młodych lewych obrońców z ligi mamy do sprawdzenia.
        Jedno czego Wawrzyniakowi nie można odmówić to doświadczenie, bo poza tym zwykle dostosowuje się poziomem do reszty drużyny. Dlatego w Lechii cieniuje

• 2 0

• (1)

Co prawda to prawda. Wawrzyniak zszedł, Kapustka wszedł i strzelił.

• 12 5

• Tylko Wawrzyniak grał na obronie a Kapustka na skrzydle. Racja to by była gdyby strzelił Rybus który zajął pozycję Wawrzyniaka.

• 2 1

• typowy komentarz typowego janusza

• 11 2

• Cała Polska się cieszy a lechiści chowają się ze wstydu (1)

• 6 5

• Bo to największa sztuka:wygrać,kiedy nie idzie. Brawo. A Wawrzyniak, cóż, znowu niepowodzenie. Ale najbardziej mnie wkurza, że tam , na kadrze,to on gra. A tu, w Lechii, "odbywa" mecze.

• 1 1

• na miejscu Islandii zarządziłbym blokadę Prince Polo, dali radę z bankami dadzą rade i z batonami.... :))
    a tak w ogóle to kibice precz, zła krew

• 5 10

• Wywalczył karnego dla Islandii, bo jego błędzie Zieliński musiał ratować stację żółtą kartką.. (1)

sprokurował groźną sytuację w 61 minucie i zamiast w piłkę kopnął w drugiego naszego obrońcę, w ataku raz zdjął piłkę z głowy Lewego, nazwisko tego gracza pozostanie tajemnicą :)

• 25 8

• nie wiem o kim myślisz ale on się chyba do warzywniaka nadaje a nie do reprezentacji

• 4 2

• ma papiery na trenera.... (2)

Piłkarz Wawrzyniak chyba ma jakieś papiery na każdego kolejnego trenera.Jakoś dziwne że wszyscy to drewno powołują.A ten co wejdzie zawala mecze ,bramki .I jakoś dziwne żaden trener tego nie zauważa.Ja już mam dość tego pana w kadrze.

• 22 19

• To co musi mieć na Nawałkę Peszko albo Mila?