Szczypiornistki lepsze w ukraińskiej saunie

7 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Są powody do zadowolenia. Biało-czerwone pokonały na wyjeździe Ukrainę, a 1/3 bramek dla Polek w pierwszy boju o awans na mistrzostwa świata zdobyła Klaudia Pielesz (z lewej). Są powody do zadowolenia. Biało-czerwone pokonały na wyjeździe Ukrainę, a 1/3 bramek dla Polek w pierwszy boju o awans na mistrzostwa świata zdobyła Klaudia Pielesz (z lewej).

Reprezentacja Polski zrobiła wielki krok do finałów mistrzostw świata piłkarek ręcznych. Biało-czerwone pokonały na wyjeździe Ukrainę 24:18 (14:8). W zwycięstwie miały udział trzy szczypiornistki, które mają ważne kontrakty na najbliższy sezon w Vistalu Gdynia: Patrycja Kulwińska, Monika KobylińskaAleksandra Zych. Jeśli w rewanżu, który odbędzie się 14 czerwca o godzinie 15:00 w Szczecinie, podopieczne Kima Rasmussena obronią zaliczkę z pierwszego spotkania, w grudniu zagrają w gronie najlepszych drużyn globu w Danii.

POLSKA: Wysokińska, Prudzienica - Kobylińska 1, Kulwińska 1, Zych, Stachowska 3, Niedżwiedź, Grzyb 2, Pielesz 8, Drabik, Kołodziejska 2, Zalewska, Cebula, Stasiak 3, Jochymek 3, Byzdra 1

Liczono się z trudnym meczem. Różnica między Polską a Ukrainą na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy nie była wszak duża. Nasza drużyna zajęła 11., gdy rywalki uplasowały się na 16. miejscu. Ponadto w Użgorodzie przyszło grać w hali, w której nie było klimatyzacji i czasem było gorąco niczym w saunie.

KULWIŃSKA PRZEDŁUŻYŁA KONTRAKT Z VISTALEM. ODSZEDŁ DYREKTOR KLUBU

Kim Rasmussen od razu zdecydował się na grę dziewiątką zawodniczek, stosując dwie zmiany między ustawieniem w obronie, a atakiem. Gdy trzeba było ruszyć na Ukrainki na parkiet wbiegała Patrycja Kulwińska oraz Klaudia Pielesz, zmieniając Iwonę Niedźwiedź, czyli zawodniczkę, która po sezonie przeszła z Vistalu do Selgrosu Lublin.

IWONA NIEDŹWIEDŹ PRZENIOSŁA SIĘ Z GDYNI DO LUBLINA

I właśnie rozgrywająca niemieckiego SG BBM Bietigheim zrobiła różnice w polskiej ofensywie. Łącznie zdobyła 8 bramek, w tym jedną z karnego, co stanowi aż 1/3 wszystkich trafień biało-czerwonych w Użgorodzie.

Co prawda rejestr bramkowy otworzyły Ukrainki, ale Polki odpowiedziały trzema skutecznymi akcjami z rzędu, a inauguracyjny kwadrans kończyły z wynikiem 8:6 po trafieniu Kulwińskiej.

Jeszcze lepsze było drugie 15 minut przed przerwą. Gospodynie zdobyły tylko 2 bramki, a same zainkasowały 6. Na listę strzelczyń wpisała się m.in. druga ze szczypiornistek Vistalu, Monika Kobylińska.

Po przerwie w ofensywie zasłużyła się również trzecia z gdynianek. To Aleksandra Zych wywalczyła karnego, zamienionego na bramkę przez Monikę Stachowską, po którym prowadzenie Polek osiągnęło rekordowe tego dnia rozmiary 21:13.

TUTAJ MOŻESZ KUPIĆ BILET NA MECZ POLSKA - UKRAINA

- Jestem dumny z postawy zespołu, tym bardziej, że nie występowaliśmy w najsilniejszym składzie. Dziewczyny rozegrały super mecz w obronie i to był klucz do sukcesu. Zawsze wierzyłem w Klaudię Pielesz. Zagrała na wysokim poziomie. Umiała wykończyć sytuacje, na które zapracowała cała drużyna. W Szczecinie nie zamierzamy bronić przewagi, ale będziemy chcieli wygrać po raz drugi - mówił na pomeczowej konferencji prasowej trener Rasmussen.

Mecz rewanżowy odbędzie się 14 czerwca o godzinie 15:00 w Azoty Arenie w Szczecinie. Bilety kosztują od 20 do 60 złotych. Obecnie w sprzedaży internetowej jest jeszcze około 1600 wejściówek.

MISTRZOSTWA ŚWIATA 2013: 1. BRAZYLIA, 2. SERBIA, 3. DANIA, 4. POLSKA

Finały mistrzostw świata odbędą się od 5 do 20 grudnia w Danii. W turnieju zagrają 24 reprezentacje. Europę poza gospodyniami reprezentować będzie aktualny mistrz kontynentu - Norwegia oraz dziewięć zespołów wyłonionych w trwających play-off.

Przypomnijmy, że w 2013 roku biało-czerwone odniosły najlepszy wynik w historii startów w imprezie tej rangi. Na parkietach Serbii zajęły 4. miejsce.

Reprezentacja gospodarza ostatnich finałów, która sięgnęła po tytuł wicemistrzowski, w Danii może nie zagrać, gdyż pierwszy mecz play-off, i to u siebie przegrała różnicą 6 bramek.

• (2)

Fajnie by było, gdyby znowu na MŚ pojechała kadra złożona co najmniej w połowie z byłych i obecnych piłkarek Vistalu i AZS-u - choć tym razem zabraknie Szwed-Orneborg i Ryby, a Wojtas leczy kontuzję.