Kusznierewicz żeglował na Bahamach

7 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki przypomnieli się w elicie żeglarskiej klasy Star na Bahamach. Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki przypomnieli się w elicie żeglarskiej klasy Star na Bahamach.

Nie udało się Mateuszowi Kusznierewiczowi i Dominikowi Życkiemu po raz trzeci z rzędu stanąć na podium finałowych regat finałowych Star Sailors League. Po eliminacjach polscy żeglarze byli jeszcze na 3. miejscu. Niestety, zmagania zakończyli na ćwierćfinale, kończąc je ostatecznie z 9. lokatą.

Po igrzyskach w Londynie Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk) i Dominik Życki (Spójnia warszawa) oficjalnie zakończyli kariery wyczynowe, a klasa Star, w której byli m.in. mistrzami świata, została skreślona z programu olimpijskiego. Teraz Polacy mobilizują się już tylko na Star Sailors League. W finałowych zawodach na Bahamach w 2013 roku zajęli drugie, a w 2014 roku - trzecie miejsce.

W tym roku przed wyjazdem na te regaty zaliczyli jedynie we wrześniu regaty w Szwajcarii. Zajęli tam 8. miejsce, ale wraz ze wcześniej zdobywanymi punktami, pozwoliło im to utrzymać się w światowym rankingu klasy Star na 3. pozycji. Tym samym p raz kolejny zaproszeni zostali na Bahama. Byli jedną z 19 załóg, która rywalizowała o pulę 200 tysięcy dolarów.

Wyścigi eliminacyjne pokazywały, że biało-czerwoni ponownie mogą mierzyć w czołowe lokaty. Po drugim dniu awansowali na 3. miejsce. Na tej też pozycji ukończyli pierwszą turę zmagań. Ograniczyła się ona do siedmiu wyścigów, bo były kłopoty z wiatrem.

Mateusz z Dominikiem zgromadzili 28 punktów, a w najlepszych startach osiągali metę z 2. i 3. lokatą. Lepsi od nich byli tylko Francuzi: Xavier Rohart i Pierre-Alexis Ponsot (20 punktów) oraz Włosi Diego Negri i Sergio Lambertenghi (26).

Po eliminacjach na placu boju pozostało 11 załóg. Dalej rywalizowano w tzw. wyścigach australijskich, czyli najsłabsi odpadali. Rohart i Ponsot od razu awansowani zostali do półfinałów, a pozostali w ćwierćfinałach walczyli o sześć czołowych miejsc, które pozwoliły żeglować dalej. Natomiast w finale popłynęły cztery załogi z siedmiu, startujących w półfinale.

- W ćwierćfinale przeżyliśmy męczarnie - skomentował na jednym z portali społecznościowych Kusznierewicz.
Co prawda Polacy wyprzedzili stary prowadzone przez takie gwiazdy jak pięciokrotnego mistrza świata w match-racingu, Iana Williamsa (W.Brytania), czy czterokrotnego medalisty olimpijskiego Jochena Schuemanna (Niemcy), ale do półfinału się nie zakwalifikowali. Metę osiągnęli na 8. miejscu, co w końcowej klasyfikacji dało im 9. lokatę.

W finale zwyciężyli George Szabo (USA) i Edoardo Natucci (Włochy). Kolejne miejsca zajęli: Hamish Pepper (Nowa Zelandia) i Bruno Prada (Brayzlia), Rohart i Ponsot oraz Johannes Polgar i Markus Koy (obaj Niemcy).