Ponownie brąz

29 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Jedna przegrana w pięciu meczach sprawiła, że w mistrzostwach Polski juniorek starszych koszykarki VBW GTK nie mogły sięgnąć po nic więcej niż brązowe medale. Tym samym gdynianki, które były gospodarzem turnieju, powtórzyły wynik sprzed roku. Zresztą w czołówce nastąpiły niewielkie zmiany. Tytuł obronił MUKS Poznań.

VBW GTK: Marta Olędzka, Aleksandra Krzysztofik, Małgorzata Misiuk, Natalia Niewrzawa, Katarzyna Bednarczyk, Magdalena Bibrzycka, Agnieszka Modelska, Kaja Lubczyńska, Paula Tarnachowicz, Sylwia Olszewska, Marta Jujka, Marta Cieślicka.

Jak informowaliśmy na mistrzostwa gdynianki sięgnęły po zawodniczki Lotosu PKO BP oraz SMS. W grupie grały rewelacyjnie. Wygrały trzy mecze i z pierwszego miejsca awansowały do półfinałów. Tutaj co prawda gdynianki czekało starcie z MUKS, ale wydawało się, że skoro poznanianki w eliminacjach przegrały z Gorzowem, to i nasze koszykarki poradzą sobie z obrończyniami tytułu.

Rozpoczęło się rewelacyjnie. Podopieczne Macieja Schwarza i Bartosza Słomińskiego wygrały pierwszą kwartę 15:13, a w drugiej prowadziły już 29:19. Niestety, tej przewagi nie udało się utrzymać do przerwy, gdyż zastała ona drużyny przy przewadze MUKS 32:29. Nic nie wyjaśniła trzecia odsłona, zremisowana 17:17. Jednak w decydującej kwarcie poznanianki były górą 19:13 i cały mecz wygrały 68:59. W drugim półfinale AZS PWSZ Gorzów pokonał Orła Polkowice 74:69 (19:9, 20:19, 11:19, 24:22) i tym samym w decydujących o kolejności na podium meczach doszło do rewanżu za pojedynki grupowe.

W finale MUKS wziął rewanż na gorzowiankach. Złoto poznanianki zapewniły sobie po zwycięstwie 64:52 (14:10, 24:18, 11:16, 15:8). Gdynianki obroniły najniższy stopień podium. Po raz drugi w tym turnieju VBW GTK pokonało Orła, tym razem aż 81:48 (15:12, 25:11, 21:16, 20:9).

Wyniki meczów o dalsze miejsca:
o 5. Basket 25 Bydgoszcz - RMKS Rybnik 84:83 po dogrywce (12:14, 15:20, 21:15, 22:21, 14:13).
o 7. Olimpia AZS Maczki Poznan - Żak Koszalin: 83:63 (24:18, 15:24, 22:6, 22:15).

Tytuł MVP mistrzostw przyznano przedstawicielce złotych medalistek - Agnieszce Skobel. W Gdyni pozostały dwa wyróżnienia. 17-letnią Misiuk uznano przyszłością polskiej koszykówki, a starsza o dwa lata Bednarczyk była najlepiej rzucającą zawodniczką turnieju za trzy punkty. Nagroda specjalna Pomorskiego Okręgowego Związku Koszykówki dla najlepszej koszykarki z województwa pomorskiego trafiła do... Iwony Płóciennik (Basket 25, wychowanka UKS Piątka Tczew).