Sztorm bez awansu do grupy mistrzowskiej

mik
30 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Martyna Zańko (na zdjęciu po prawej) była bardzo blisko zdobycia bramki w spotkaniu z Mitechem Żywiec. Jej próba z początku drugiej połowy zatrzymała się jednak na spojeniu, a gdańszczanki niedługo potem straciły dwie bramki. Martyna Zańko (na zdjęciu po prawej) była bardzo blisko zdobycia bramki w spotkaniu z Mitechem Żywiec. Jej próba z początku drugiej połowy zatrzymała się jednak na spojeniu, a gdańszczanki niedługo potem straciły dwie bramki.

Piłkarki nożne Sztormu AWFiS Gdańsk w meczu 21. kolejki ekstraligi uległy na wyjeździe Mitechowi Żywiec 0:4 (0:1). Pierwsza porażka po serii trzech wygranych definitywnie przekreśliła szansę podopiecznych Roberta Chałaszczyka na awans do grupy mistrzowskiej. Oprócz dalekiej podróży na południe piłkarki z Gdańska mogły czuć się zmęczone po rozegranym w środę półfinale mistrzostw Polski do lat 19. Ostatnie spotkanie w tej rundzie Sztorm rozegra na swoim boisku przy ul. Meissnera z AZS Biała Podlaska. Mecz zaplanowany na 3 maja rozpocznie się o godz. 12.

Bramki: Rozmus 17, Chrzanowska 55, Suskova 72, P. Wiśniewska 90
MITECH: Szemik - Noras (80 K.Wiśniewska), Zasada, Rżany, Droździk, Suskova, Nieciąg, Rozmus, Żak (73 Zegan), Chrzanowska, P.Wiśniewska

SZTORM AWFIS: Kołacz - N. Świętoniowska (75 P. Świętoniowska), A.Bużan, Zawadzka, Słowy - Zańko, K.Bużan, Słowińska, Cywińska, Kamińska (60 Kozłowska) - Wierzbicka

W swoim premierowym sezonie na boiskach krajowej elity Sztorm AWFiS dość blado wypada w meczach wyjazdowych. Beniaminek wygrał tylko jedno z dziesięciu takich spotkań, pięć razy dzielił się punktami z drużyną gospodarzy, a czterokrotnie wracał do Gdańska na tarczy.

Po sobotniej batalii w Radziechowach, gdzie swoje mecze rozgrywa Mitech Żywiec, ten bilans jeszcze się pogorszył, a miejscowe wysoko aż 4:0 pokonały podopieczne Roberta Chałaszczyka.

Gospodynie objęły prowadzenie po rzucie rożnym, a dokładne dośrodkowanie Lucii Suskovej na bramkę zamieniła Anna Żak. Piłkarki Mitech mogły ponownie cieszyć się z gola chwilę przed przerwą, ale świetną interwencją w sytuacji sam na sam wykazała się bramkarka Sztormu, Magdalena Kołacz. W ciągu pierwszych 45 minut przyjezdne oddały tylko jeden strzał na bramkę.

Po wizycie w szatni gdańszczanki zaczęły grać dużo odważniej i były bliskie wyrównania stanu meczu. Najpierw Martyna Zańko, po swoim strzale, odbitym przez miejscową bramkarkę, zebrała piłkę i dośrodkowała piłkę na 5. metr. Tam świetnie odnalazła się Karolina Wierzbicka, która jednak nieczysto trafiła w piłkę, przenosząc ją nad poprzeczką.

Chwilę potem futbolówkę na skraju pola karnego otrzymała Zańko i uderzyła po dłuższym rogu. Niestety próba jednak z liderem gdańskiego zespołu zatrzymała się na spojeniu słupka z poprzeczką.

Niewykorzystane okazje zemścił się na piłkarkach Sztormu niewiele później. Piłkę wrzuconą w pole karne źle oceniła Kołacz, która minęła się z piłką, a prezent gdańskiej bramkarki wykorzystała Magdalena Chrzanowska. Trzecia bramka dla Mitechu to już olbrzymie zamieszanie w "16" przyjezdnych i przytomne zachowanie Suskovej, po strzale której piłka dosłownie... wtoczyła się do siatki.

W końcówce gdańszczanki rzuciły się do huraganowych ataków, licząc na zdobycie gola honorowego, ale to miejscowi kibice cieszyli się z trafienia swoich zawodniczek. Sprawną kontrę gospodyń wykończyła Patrycja Wiśniewska, a chwilę potem sędzia zakończył spotkanie.

Warto zaznaczyć, że większość zawodniczek Sztormu w środę rozegrała trzy spotkania w ramach półfinałów mistrzostw Polski do lat 19. Gdańszczanki wygrywając dwa mecze oraz notując jeden remis awansowały do czwórki najlepszych drużyn w kraju.

- Zdawałem sobie sprawę z tego, że możemy nie wytrzymać tego starcia kondycyjnie i tak się stało. Szkoda dwóch sytuacji z początku drugiej połowy, bo gdyby choć jedna z nich wpadła, mecz mógłby ułożyć się zupełnie inaczej - ocenia spotkanie trener Sztormu AWFiS Gdańsk, Robert Chałaszczyk.
Porażka z Mitechem oznacza, że gdańszczanki nie awansują do grupy mistrzowskiej ekstraligi kobiet i pozostanie im walka o miejsca 7-12. Sztorm traci 5 punktów do 6. w tabeli Zagłębia Lubin, a do zakończenia sezonu zasadniczego została tylko jedna kolejka. W niej podopieczne trenera Chałaszczyka zmierzą się z AZS Biała Podlaska. Mecz rozegrany zostanie we wtorek 3 maja o godz. 12 w Gdańsku na boisku przy ul. Meissnera.