Pożegnanie z...

22 maja 2007 (artykuł sprzed 16 lat)

W ostatnim w tym sezonie meczu przy ul. Olimpijskiej piłkarze Arki pokonali Lecha Poznań 3:1 (3:1). W Gdyni wciąż wierzą, że nie było to rozstanie z ekstraklasą. Gości pogrążył ich były zawodnik, Marcin Wachowicz, strzelając dwa gola. Co ciekawe jedną bramkę dla gości zdobył zaś Rafał Murawski, który przez pięć lat grał w żółto-niebieskich barwach. To jego obserwował przede wszystkim Bogusław Kaczmarek, drugi trener reprezentacji Polski.

Bramki: Wachowicz 17 i 27, Moskalewicz 25 - Murawski 10.

ARKA: Witkowski - Sokołowski, Sobieraj, Weinar, Kalousek (20 Kowalski) - Ława, Mazurkiewicz, Karwan (28 Niciński) - Dziedzic (78 Kołodziejski), Wachowicz, Moskalewicz.

LECH: Kotorowski - Kikut, Drzymont, Bosacki, Wilk - Zając, Quinteros (46 Scherfchen), Murawski, Injac, Pitry (62 Dobrev) - Reiss (68 Micanski).

Sędzia: Kajzer (Rzeszów). Żółte kartki: Kowalski (Arka), Zając (Lech). Widzów: 9 000.

Lech zaczął w dużym stylu. Już w ósmej minucie Jakub Wilk idealnie dograł piłkę do Piotra Reissa. Kapitan przyjezdnych z kilku metrów główkował obok bramki. Tym samym jedyną zdobyczą "Kolejorza" w okresie przewagi było trafienie Murawskiego. Eksarkowiec wykończył koronkową akcję zespołu, w której piłka jak po sznurku szła od nogi Reissa poprzez Przemysława Pitrego i Marcina Zająca do "Murasia". - Mecz stał na wysokim poziomie. Już przed grą mówiłem, że Arka jest zdolna do wszystkiego. Widać, że mój gol krzywdy gdynianom nie zrobił - śmiał się pomocnik Lecha, którego imię i nazwisko trybuny skandowały także po tym, gdy strzelił na 1:0.

Nie wiadomo jakby potoczył się mecz, gdyby nie banalna akcja i kapitalny strzał w 17. minucie. Po długim przerzucie na pole karne gości, obrońcy zbyt krótko wybili piłkę. Dopadł jej Wachowicz. Pięknie silnie uderzył lewą nogą, a futbolówka zatrzymała się dopiero w "okienku" bramki. Kto wie, czy nie będzie to nawet gol sezonu ekstraklasy! - Zamknąłem oczy i strzeliłem z całej siły. Nie chciałem się dzisiaj mścić na Lechu. Liczyła się tylko wygrana Arki, no i ewentualnie podtrzymanie passy meczów z golami - mówił później Marcin.

Gospodarze zapewnili sobie triumf w ciągu dziesięciu minut. Zbytnio nie rozpaczaliśmy po tym jak w 21. minucie Janusz Dziedzic został przewrócony w "16", a karnego nie było, gdyż wkrótce nastąpiły dwie kapitalne akcje. Najpierw Bartosz Karwan prostopadłym podaniem wyprowadził sam na sam z bramkarzem Olgierda Moskalewicza, a po chwili to samo zostało zagrane z drugiej strony pola karnego, z tym że tym razem Dziedzic podawał do Wachowicza. W obu przypadkach były celne strzały. Zresztą w pierwszej pół godzinie żółto-niebiescy strzelali trzy razy i za każdym razem były bramki!

Zanim skończyła się pierwsza połowa, Wachowicz jeszcze raz kąśliwie uderzył, ale obok słupka, a Reiss posłał nawet piłkę do siatki, całe szczęście, że był spalony. Po zmianie stron obaj bramkarze mogli się wykazać. Norbert Witkowski w dobrym stylu bronił uderzenia Reissa (sam na sam) oraz Przemysława Dobreva. Z kolei Arka miała swoje szanse do podwyższenia wyniku w ostatnich dziesięciu minutach, gdy Lech, dążąc do zmniejszenia strat rozluźnił szyki obronne. Wówczas Krzysztof Kotorowski czterokrotnie bronił po strzałach miejscowych.

- Ci piłkarze, którzy dziś chcieli prześlizgnąć się przez boisko, w przyszłym sezonie miejsca w Lechu nie będą mieć. Rozegraliśmy kolejny mecz przyjaźni, po Zagłębiu i Cracovii - grzmiał Franciszek Smuda, który zmienianym zawodnikom nie podawał nawet ręki. - Arka w tej lidze może już nie ma o co grać, ale w każdym meczu ma pokazać charakter. Wciąż wierzę, że stanie się coś takiego, że pozostaniemy w ekstraklasie na przyszły sezon - zapewniał Wojciech Stawowy. Wierzą też kibice. "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie Liga Mistrzów" - śpiewano. Był też transparent: "Wśród szumu fal i ostrych skał Arkę zawsze w sercu będę miał", na którym pod Arką pod pełnymi żaglami byli wymienieni ci, których kibice nie darzą sympatią...

Lech przegrał z Arka po raz pierwszy od 13 września... 1981 roku. Gdynianie przerwali serię pięciu kolejnych zwycięstw i siedmiu gier bez porażki "Kolejorza". Dla gdynian trzy punkty mają wymiar awansu na 9. miejsce w tabeli, które jest szansa utrzymać do końca, a rywale stracili możliwość gry o trzecią pozycję i Puchar Intertoto. Zresztą w ekstraklasie już pozostała tylko jedna zasadnicza niewiadoma. Ostatnia kolejka zdecyduje kto będzie mistrzem (Zagłębie czy Bełchatów), bo już znamy spadkowiczów. Z I ligą żegnają się Wisła Płock i Pogoń Szczecin.

Pozostałe wyniki 29. kolejki: Górnik Zabrze - Wisła Płock 2:0, ŁKS Łódź - Kolporter Korona Kielce 2:1, GKS Bełchatów - Wisła Kraków 1:2, Groclin Grodzisk - Pogoń Szczecin 3:1, Cracovia - Górnik Łęczna 5:0, Zagłębie Lubin - Widzew Łódź 4:2, Odra Wodzisław - Legia Warszawa 1:2.

• Tu narazie jest sciernisko!!!

Tu narazie jest sciernisko,ale będzie Liga Mistrzów!A tam gdzie jest stadion Lechii bedzie stał Mój s****z!-to od dziś ulubiona przyśpiewka kibiców Arki!!!Cudowna atmosfera na meczu z Lechem piękna atmosfera na trybunach!!!Cudowny gol Wachowicza(stadiony Świata!!!) To było piękne pożegnanie Orange Ekstraklasy!!!Oczywiscie do sezonu 2008-2009!!!

• 0 0

• W imię Ojca i Syna... i ARKA GDYNIA

• 0 0

• Brawo

Gratki dla normalnych kibicow Arki z taka gra i budzetem o przyszloroczny awans mozecie byc spokojni, kto wie moze i w pucharze cos da sie ugrac. Co do tej ligi mistrzow za 3 lata to bym byl mniejszym optymista ale marzenia nie kosztuja przeciez.

• 0 0

• Macie sie z czego cieszyć śledziuchy! Kupiona 2 liga, potem kupiona 1 liga!!Wstyd być kibicem takiego szamba korupcyjnego!Wstyd

na całą Polskę dla 3miasta i pomorza!Żenada! A wy się szczycicie ta drużyną!Wolałbym mieć drużyne w 5 lidze niż yć kibicem który przychodzi oglądac kupiony mecz z karnym w 94 minucue. BRAWO!

• 0 0

• A R K O KOCHAM CIĘ

• 0 0

• Niech Lechia placze ile moze za swoich pilkarzy...

Spytajcie sie najpierw pilkarzy dlaczego nie wlaczycie....

BRAWO ARKA!!!

• 0 0

• Prawdziwi kibice Lechii gratulują Arce...

Prawda jest taka że macie bardzo dobrego trenera który potrafi przekonać piłkarzy do siebie. Może poza meczem z Zagłębiem ale tam myślami byli przy degradacji. Być pewnym spadku i wygrywać dla kibiców budzi szacunek prawdziwych fanów futbolu