Szczypiornistki Vistalu zagrają o brąz

3 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Tylko Katarzyna Janiszewska (z piłką przed Kają Załęczną) oraz Iwona Niedźwiedź, a po przerwie także Ewelina Galińska w gdyńskiej drużynie miały pomysł, jak przedrzeć się przez defensywę Lubina i oddać celny rzut. Tylko Katarzyna Janiszewska (z piłką przed Kają Załęczną) oraz Iwona Niedźwiedź, a po przerwie także Ewelina Galińska w gdyńskiej drużynie miały pomysł, jak przedrzeć się przez defensywę Lubina i oddać celny rzut.

Piłkarkom ręcznym Vistalu nie udało się przedłużyć rywalizacji półfinałowej. Po dwóch przegranych w Lubinie, gdynianki uległy KGHM Metraco Zagłębiu także we własnej hali. O porażce 21:28 zadecydowała przede wszystkim pierwsza połowa, którą gospodynie oddały w stosunku 6:15! Podopieczne Jensa Steffensena potrzebowały dużo czasu, aby odnaleźć rytm gry w nowym ustawieniu. Tego dnia, po licznych kontuzjach, duński szkoleniowiec na parkiet posłał tylko 10 szczypiornistek. W walce o brąz rywalem Vistalu będzie Pogoń Baltica Szczecin.

Gapska - Janiszewska 8, Niedźwiedź 7, Galińska 4, Dorsz, Pawłowska 1, Zych, Kozłowska, Kulwińska, Andrzejewska 1
Sędziowie: Leszczyński, Piechota (Płock)
Widzów: 800
Maliczkiewicz - Załęczna 1, Pałgan 4, Semeniuk-Olchawa 9, Obrusiewicz 7, Jelić 1, Lalewicz 1, Bader 1, Piechnik, Jochymek, Pielesz 4

POMECZOWE KOMENTARZE ROZGRYWAJĄCYCH REPREZENTACJI POLSKI
Iwona Niedźwiedź Iwona Niedźwiedź
IWONA NIEDŹWIEDŹ (Vistal):
Spotkało się w tym meczu doświadczenie przeciwko młodości. Jeśli spojrzymy na nasz zespół od prawego skrzydła do lewego to tylko ja psułam drużynie statystyki i zawyżałam nisko średnią wiekową.

Dałyśmy z siebie wszystko. Widocznie na tyle było nas tego dnia stać. Ławka rzeczywiście była wąska, ale tak naprawdę kluczowe był właśnie ten brak rutyny. To się na nas zemściło. Chociaż defensywa funkcjonowała nieźle, to po raz kolejny nie potrafiłyśmy rozbić mocnej, niewygodnej, bardzo irytującej obrony Zagłębia. Ta drużyna z tego słynie, że ma agresywną i szczelną defensywę.

My miałyśmy kłopoty, aby dojść do sytuacji rzutowych. Po naszych błędach w ataku lubinianki wyprowadzały kontry i zdobywały łatwe bramki. Dlatego wygrały. Zresztą ten zespół słynie z tego, że bezlitośnie wykorzystuje błędy przeciwnika.

Teraz musimy pozbierać się na walkę o 3. miejsce. Ten brązowy medal to jest naprawę minimum na ten sezon. Marzył nam się finał, ale przy obecnej sytuacji kadrowej, musimy się pogodzić z tym, że nie było nas stać na więcej.

VISTAL ZDOBYŁ PUCHAR POLSKI PO ZWYCIĘSTWIE W FINALE NAD ZAGŁĘBIEM

Karolina Semeniuk-Olchawa Karolina Semeniuk-Olchawa
KAROLINA SEMENIUK-OLCHAWA (KGHM Metraco Zagłębie):
Może to tak z boku wyglądało, że zwycięstwo przyszło nam łatwo, ale musiałyśmy trochę zdrowia stracić. Tak naprawdę mecz rozstrzygnął się już w pierwszej połowie. Na początku drugiej trochę się zdekoncentrowałyśmy, Gdynia ruszyła, ale nie dałyśmy się im zbliżyć na więcej niż 4 bramki.

W tej rywalizacji byłyśmy zdecydowanie lepszym zespołem. Zagrałyśmy trzy równe mecze, wygrałyśmy trzy razy z rzędu i słusznie awansowałyśmy do wielkiego finału

Tylko pierwszy mecz półfinałowy play-off traktowałam w kategorii rewanżu za przegrany finał Pucharu Polski. Potem to była już wyłącznie walka o kolejne zwycięstwa w play-off, by zagrać o złoto.

Kibicuję Vistalowi w grze o brązowy medal. Mam nadzieje, że gdynianki będą nam kibicowały w walce w finale. Teraz naszym celem jest odzyskanie tytułu mistrzowskiego. Dzisiaj jeszcze poświętujemy wygraną nad Gdynią, a od poniedziałku zaczynamy przygotowania do gry o złoto.

To jest już koniec, wszystkie dziewczyny są już bardzo zmęczone we wszystkich zespołach. Na pewno każda by chciała zagrać tylko trzy mecze, by zdobyć tytuł. Dla nas może być i pięć spotkań, aby górą było Zagłębie.

jak informowaliśmy w przedmeczowej zapowiedzi Vistal jest coraz mocniej przetrzebiony przez kontuzję, na dzisiejszy mecz gdynianki zebrały tylko 12 zawodniczek, wśród nich jest Dorsz, która jeszcze w Superlidze nie grała
Zagłębie przywiozło do Gdyni 16 zawodniczek, w tym są trzy bramkarki
mecz ma się rozpocząć z lekkim opóźnieniem, o 14:01 zawodniczki wyjdą na rozgrzewkę, a pierwszy gwizdek rozlegnie się o 14:05
rozpoczęła się prezentacja, zawodniczki wbiegają pojedynczo na parkiet z dwóch różnych narożników boiska i ustawiają się na środku boiska, najpierw wywoływane są przyjezdne, potem gdynianki
1'
od środka rozpoczęło Zagłębie, przyjezdne z pomarańczowo-czarnych strojach
1'
Vistal w błękitno-granatowych trykotach
1'
uaktywniły się grupy kibiców obu zespołów, gości dopinguje około 10 osób, bardziej liczny Klub Kibica Vistalu
2'
długo trwa akcja Zagłębia, gdynianki dobrze grają w obronie, na blok złapały już dwa rzuty
3'
[0:1] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
3'
Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE) odbiła piłkę po rzucie Galińskiej (VISTAL)
4'
Gapska (VISTAL) obroniła rzut Pielesz (ZAGŁĘBIE)
4'
Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE) zatrzymała w kontrze Janiszewską (VISTAL)
5'
[1:1] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL) po zaskakującym rzucie z 10. metra
6'
[2:1] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL) po kontrze, tym razem skrzydłowa rzuciła mocno, a piłka zanim trafiła do siatki odbiła się jeszcze od poprzeczki
8'
podobnie jak w Lubinie, także i w Gdyni obu zespołom trudno przychodzi zdobywanie bramek
8'
[3:1] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL) po ładnej, kombinacyjnej akcji gdynianek, którą skrzydłowa skończyła rzutem z koła
9'
[3:2] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
10'
[3:3] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) kontruje po stracie Niedźwiedź
11'
zablokowany rzut Pielesz (ZAGŁĘBIE), ale piłka wraca w ręce lubinianek
11'
[4:3] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL) po przechwycie i kontrze
11'
na razie bramki zdobywają tylko trzy szczypiornistki
12'
[4:4] Bramkę zdobywa Pielesz (ZAGŁĘBIE).
12'
[4:5] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE).
13'
kolejna strata w ataku, nic nie pomogła wymiana na środku rozegrania Galińskiej (VISTAL) na Kozłowską (VISTAL)
13'
[4:6] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
14'
Lalewicz (ZAGŁĘBIE) zabrała piłkę Galińskiej (VISTAL)
14'
z parkietach zniesiona Jochymek (ZAGŁĘBIE), w kontrze lubińska skrzydłowa skręciła najwyraźniej staw skokowy
14'
[4:7] Bramkę zdobywa Pielesz (ZAGŁĘBIE).
czas
14'
Przerwa na żądanie (VISTAL). Trener Steffensen poprosił o czas, gdyż jego podopieczne straciły pomysł na rozegranie ataku pozycyjnego i zainkasowały cztery bramki z rzędu
15'
"Vistal" - gromkie skandowanie na trybunach
15'
"Walczyć Vistal, walczyć" - z trybun
15'
rzut Niedźwiedź (VISTAL) obok słupka
16'
[4:8] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
17'
[4:9] Bramkę zdobywa Pielesz (ZAGŁĘBIE).
17'
rozmowa z trenerem na razie nic nie dała, gdynianki nadal bezradne w ataku pozycyjnym i znów gubią piłkę
18'
[4:10] Bramkę zdobywa Lalewicz (ZAGŁĘBIE) po kontrze
czas
18'
Przerwa na żądanie (VISTAL). Trener Steffensen obie przerwy przysługujące mu w tej połowie wykorzystał w ciągu niespełna 200 sekund, po zmianie stron już tylko raz będzie mógł przerwać grę
18'
"Zagłębie tylko zwycięstwo" - skandują kibice przyjezdnych
18'
[5:10] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL).
19'
blok na Pielesz (ZAGŁĘBIE), ale gdynianki znów nie zbierają piłki
19'
[5:11] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE).
20'
Gapska (VISTAL) obroniła rzut ze skrzydła Załęcznej (ZAGŁĘBIE)
21'
trener Steffensen mocno gestykuluje przy linii bocznej, pokazując podopiecznym co mają zagrać, ale one znów straciły piłkę
21'
Gapska (VISTAL) zatrzymała kontrę Zagłębia
22'
Janiszewska (VISTAL) mówiła nam niedawno, że pracuje nad "wkrętkami" i teraz spróbowała właśnie takiego rzutu, ale zbyt słabo "wkręciła" piłkę i ta minęła słupek
23'
[5:12] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
23'
Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) zdobyła 6 bramek, czyli więcej niż wszystkie zawodniczki Vistalu
23'
[6:12] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL).
24'
"Dziewczyny, gramy do końca" - skandują miejscowi kibice
24'
[6:13] Bramkę zdobywa Pielesz (ZAGŁĘBIE).
25'
nieskuteczny rzut Janiszewskiej (VISTAL)
wykluczenie
25'
Kulwińska (VISTAL) otrzymuje dwuminutową karę.
26'
[6:14] Bramkę zdobywa Załęczna (ZAGŁĘBIE) w przewadze
26'
"gramy, jeszcze 4 minuty, bronimy" - mimo wysokiego prowadzenia tak się jeszcze dopingują szczypiornistki Zagłębia
26'
"Vistal grać, a nie stać" - krzyczą co bardziej zniecierpliwieni miejscowi kibice, bo znów gdynianki oddały piłkę w ataku
27'
Gapska (VISTAL) obroniłą rzut Semeniuk-Olchawy (ZAGŁĘBIE)
28'
Vistal w komplecie
28'
gdy Kulwińska (VISTAL) odsiadywała karę, w Superlidze debiutowała Dorsz (VISTAL), juniorka nadal zostaje na parkiecie, choć reprezentantka Polski może wrócić już na koło
29'
[6:15] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE).
30'
Gapska (VISTAL) broni w pojedynku sam na sam z Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE)
30'
nieporozumienie Galińskiej (VISTAL) i Niedźwiedź (VISTAL), ta pierwsza podała w aut
30'
w ostatniej kontrze tej połowy Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) rzuca w poprzeczkę, ale i tak chyba był to rzut minimalnie po syrenie końcowej
30'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. VISTAL PRZEGRYWA 6:15
Wydaje się, że losy awansu do finału są rozstrzygnięte. I nie chodzi tylko o rozmiary prowadzenia Zagłębia, ale przede wszystkim o grę Vistalu. Gdynianki, pozbawione kilku zawodników z powodu kontuzji, mają olbrzymie kłopoty z rozegraniem ataku pozycyjnego. Szybko w tym elemencie wyczerpał się miejscowy arsenał. Przyjezdne na bieżąco korygowały ustawienie w defensywie, dlatego korzystne wyniki dla Vistalu skończyły się przy 3:1 i 4:3. Przez całe 30 minut w drużynie gospodarzy na celne rzuty zdobyły się jedynie: Niedźwiedź (VISTAL) i Janiszewska (VISTAL), które mają na koncie po 3 trafienia. Tyle bramek zdobyła sama Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE). Gdynianki mają problemy również z zatrzymaniem innych lubińskich rozgrywających - Pielesz (ZAGŁĘBIE) i Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE).
Jedyna szansa po przerwie dla Vistalu, aby spróbować odrobić straty, to wzmocnienie defensywy i zdobywanie łatwych bramek po kontrach.
w przerwie konkurs dla kibiców, jako że sponsorem jest U7 i jesteśmy na meczu piłki ręcznej, to uczestnicy tej rywalizacji za zadanie mają strącenie jak największej liczby kręgli po rzucie piłką do szczypiorniaka
Ostatni raz 15 bramek do przerwy gdynianki straciły w pierwszym ćwierćfinałowym meczu z Energą AZS Koszalin. Wówczas przegrywały tylko 11:15, a po przerwie zdołały odmienić losy spotkania i wygrać 28:22.
Natomiast na wyjeździe aż 16 bramek do przerwy Vistal stracił w Elblągu u schyłku sezonu zasadniczego. Wówczas do przerwy przegrywał 14:16, by mecz... zremisować 28:28.
31'
drugą połowę rozpoczął Vistal
31'
trener Steffensen ma ograniczone pole manerwu, z "12", którą wpisał do protokołu na parkiet nie wyszły jeszcze tylko Kowalczyk (VISTAL) i Balsam (VISTAL), Zagłębie, choć ma znacznie liczniejszy skład, na razie gra tylko 9-osobowym składem
31'
[7:15] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL).
31'
Gapska (VISTAL) obroniła rzut Semeniuk-Olchawy (ZAGŁĘBIE)
32'
[8:15] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL).
32'
"Zagłębie Lubin" - zrywa się doping dla przyjezdnych, które tak jak w pierwszej połowie mają kłopoty na początku
33'
[8:16] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
33'
"Walczyć Vistal" - domagają się miejscowi kibice
33'
[9:16] Bramkę zdobywa Andrzejewska (VISTAL). To dopiero trzecia gdyńska zawodniczka, która w tym meczu wpisała się na listę snajperek, po 4 trafienia mają Janiszewska i Niedźwiedź
34'
[9:17] Bramkę zdobywa Pałgan (ZAGŁĘBIE).
35'
[10:17] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL).
35'
[11:17] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL) po kontrze, do której piłkę zagrała Gapska
czas
35'
Przerwa na żądanie (ZAGŁĘBIE). Trener Karkut postanowiła przypomnieć podopiecznym, że druga połowa się już rozpoczęła, w ciągu 5 minut lubinianki straciły 5 bramek, gdy w całej pierwszej połowie... 6
36'
Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE) rzuciła w słupek
36'
[12:17] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL).
37'
[12:18] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
38'
rzut Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE) tym razem w poprzeczkę
39'
[13:18] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL).
wykluczenie
39'
Pałgan (ZAGŁĘBIE) otrzymuje dwuminutową karę, gdyż faulowała przy rzucie Niedźwiedź
40'
[14:18] Bramkę zdobywa Pawłowska (VISTAL) w przewadze
41'
koniec kary w drużynie Zagłębia
42'
[14:19] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE).
42'
ostro potraktowana Janiszewska (VISTAL) przez Semeniuk-Olchawę (ZAGŁĘBIE), ale obyło się bez kary
wykluczenie
43'
Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) otrzymuje tym razem dwuminutową karę po faulu na Niedźwiedź, będzie jeszcze karny dla Vistalu
43'
[15:19] Bramkę zdobywa Galińska (VISTAL) z karnego
43'
[15:20] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE), mimo gry w osłabieniu
44'
Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE) obroniła rzut Galińskiej (VISTAL)
44'
Jelić (ZAGŁĘBIE) wywalczyła karnego
44'
[15:21] Bramkę zdobywa Pałgan (ZAGŁĘBIE) z karnego, drugie trafienie gości w tym osłabieniu
45'
[16:21] Bramkę zdobywa Galińska (VISTAL).
45'
Zagłębie w komplecie
45'
kolejny karny dla Zagłębia
45'
[16:22] Bramkę zdobywa Pałgan (ZAGŁĘBIE) z karnego
46'
[17:22] Bramkę zdobywa Galińska (VISTAL).
46'
odgwizdano kroki Pałgan (ZAGŁĘBIE)
46'
Janiszewska (VISTAL) w kontrze rzuciła w słupek
47'
[17:23] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE).
wykluczenie
47'
Niedźwiedź (VISTAL) otrzymuje dwuminutową karę.
48'
błąd kroków Pawłowskiej (VISTAL)
49'
Gapska (VISTAL) obroniła rzut Załęcznej (ZAGŁĘBIE)
49'
49'
[17:24] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE) po kontrze
50'
[18:24] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL).
51'
[19:24] Bramkę zdobywa Galińska (VISTAL) po indywidualnej akcji
52'
rzut Pielesz (ZAGŁĘBIE) w słupek
53'
[19:25] Bramkę zdobywa Pałgan (ZAGŁĘBIE).
53'
mimo wysiłków gdynianek, Zagłębie kontroluje sytuacje, także trener Karkut nie ryzykuje, gdyż cały czas na parkiecie jest podstawowy skład, do 9-tki, która grała przed przerwą dołączyła tylko Bader
54'
Pałgan (ZAGŁĘBIE) rzuciła w poprzeczkę, ale w tej akcji była faulowana, karny dla Zagłębia
55'
[19:26] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) z karnego
wykluczenie
55'
Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE) otrzymuje dwuminutową karę po faulu na Galińskiej, która w drugiej połowie gra dużo lepiej niż przed przerwą
56'
[20:26] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL).
56'
po tym rzucie Janiszewska (VISTAL) potrzebowała pomocy masażysty, ale będzie mogła grać dalej
56'
[20:27] Bramkę zdobywa Bader (ZAGŁĘBIE).
56'
Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE) obroniła rzut Pawłowskiej (VISTAL)
57'
[21:27] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL).
wykluczenie
57'
Załęczna (ZAGŁĘBIE) otrzymuje dwuminutową karę, która faulowała przy tym rzucie
57'
koniec kary Semeniuk-Olchawy (ZAGŁĘBIE), tylko kilka sekund Zagłębie grało w piątkę
57'
kibice gości chóralnymi śpiewami świętują już awans do finału
58'
[21:28] Bramkę zdobywa Jelić (ZAGŁĘBIE) w osłabieniu
59'
goście w komplecie
czas
59'
Przerwa na żądanie (ZAGŁĘBIE). Czas wzięty tylko po to, aby... wznieść zwycięski okrzyk
60'
"Vistal Gdynia" - skandowanie na trybunach
60'
"Dzięki za walkę" - to też gdyńscy kibice
60'
KONIEC MECZU. VISTAL PRZEGRAŁ 21:28 I GDYNIANKOM POZOSTAŁA WALKĘ JUŻ TYLKO O BRĄZOWE MEDALE

25% 102 typowania KGHM Metraco Zagłębie Lubin

Tak dopingowali kibice Vistalu i Zagłębia w półfinale w Gdynia Arena.

Przed meczem obie drużyny były w bojowych nastrojach.

Drugi półfinał również skończył się po trzech meczach. Selgros Lublin awans do finału wywalczył po zwycięstwie po dogrywce w Szczecinie 38:34 (31:31, 18:15). Pokonana Pogoń Baltica będzie rywalem Vistalu w pojedynkach o brąz.