Najlepszy start żeglarzy w historii MŚ 49er

22 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński po raz drugi wystartują w igrzyskach olimpijskich w klasie 49er. W mistrzostwach świata osiągnęli najlepszy wynik w historii startów biało-czerwonych. Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński po raz drugi wystartują w igrzyskach olimpijskich w klasie 49er. W mistrzostwach świata osiągnęli najlepszy wynik w historii startów biało-czerwonych.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 4. miejsce w mistrzostwa świata w klasie 49er. To najlepszy wynik polskich żeglarzy w historii startów w tej randze imprezie. Załoga AZS AWFiS Gdańsk w Buenos Aires za jednym zamachem zdobyła prawo startu dla naszego kraju w tej specjalności w igrzyskach olimpijskich, a także wygrała krajowe eliminacje i to ona pojedzie w przyszłym roku do Rio de Janeiro.

Dla Łukasza PrzybytkaPawła Kołodzińskiego rywalizacja w stolicy Argentyny toczyła się aż na trzech poziomach. Walczyli o medal mistrzostw świata, którego wcześniej w tej specjalności nie zdobyła żadna polska załoga. Ba, nikt z biało-czerwonych nigdy nie był nawet w "10".

Ponadto dla trzech najlepszych federacji, które nie skorzystały z szansy zdobycia kwalifikacji olimpijskiej przed rokiem, czekało prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich, a dla polskich żeglarzy był to także kolejny etap wewnętrznych eliminacji o prawo startu w Rio de Janeiro.

Gdańscy żeglarze od początku regat pilnowali miejsca w czołówce. Jak informowaliśmy eliminacje ukończyli na 6. miejscu, uzyskując znaczną przewagę nad krajowymi rywalami Tomaszem JanuszewskimJackiem Nowakiem z Olsztyna (20. lokata po pierwszej części regat). Ponadto w relacji państw ubiegających się o nominacje olimpijskie plasowali się na 3. pozycji.

PRZYBYTEK I KOŁODZIŃSKI NA 6. MIEJSCU W MŚ PO WYŚCIGACH ELIMINACYJNYCH

W fazie finałowej nie udało się rozegrać wszystkich zaplanowanych wyścigów, gdyż jednego dnia pogoda nie pozwoliła na ściganie. W tych siedmiu, które się odbyły Łukasz z Pawłem żeglowali nierówno. Potrafili osiągnąć metę na 3. i 5. miejscu, ale na początku i końcu tej tury zmagań finiszowali na 18. pozycji.

Jednak poziom w grupie finałowej był tak wyrównany, że stawka mocno tasowało się w każdym starcie i podobne wyniki uzyskiwały niemal wszystkie załogi. Tym samym już przed wyścigiem medalowym, do którego dopuszczono tylko 10 najlepszych duetów, Przybytek z Kołodzińskim zrealizowali pierwszy cel. Zdobyli kwalifikacje olimpijską dla Polski.

Gdańszczanie turę finałową ukończyli na 7. miejscu. W czołowej "10" byli przedstawiciele jeszcze tylko dwóch państw (Niemcy, Argentyna), które również ubiegały się o Rio. Tym samym te federacje powiększyły grono państw uprawnionych do startu w przyszłorocznych igrzyskach. Łącznie wystąpi tam tylko 20 załóg.

TUTAJ ZASADY WEWNĘTRZNYCH KWALIFIKACJI W ŻEGLARSTWIE

W wyścigu medalowym, który był punktowany podwójnie, Łukasz z Pawłem walczyli głównie o to, by już w Buenos Aires rozstrzygnąć na swoją korzyść także krajowe eliminacje. Szanse na brązowy medal mieli bowiem tylko teoretyczne. Wskoczyliby na 3. miejsce tylko przy zwycięstwie i równocześnie ostatnim miejscu Nathana Outteridge'a i Iaina Jensena.

Polacy popłynęli kapitalnie, wygrali ostatni wyścig w mistrzostwach, ale Australijczycy nie oddali im medalu, gdyż metę osiągnęli na 5. miejscu, co pozwoliło im sięgnąć jeszcze po srebro.

PEŁNA KLASYFIKACJA MISTRZOSTW ŚWIATA KLASY 49ER

Przybytek z Kołodzińskim zakończyli mistrzostwa z 4. lokatą, a to oznacza, że wygrali wewnętrzne kwalifikacje i zapewnili sobie prawo startu w Rio de Janiero. Niemców, którzy ukończyli regaty z taką samą liczbą punktów, wyprzedzili wyższą pozycją w wyścigu medalowym, a z Brytyjczykami wygrali różnicą 0,2 punktu.

W kwalifikacjach polskich liczą się punkty z dwóch z trzech znajdujących się w terminarzu regat. Na przełomie marca i kwietnia odbędzie się jeszcze Puchar Księżniczki Sofii, ale on już nie zmieni klasyfikacji. Łukasz z Pawłem po mistrzostwach Europy i świata mają na koncie już 20 punktów. Ich konkurencji - Januszewski i Nowak, którzy w Buenos Aires byli na 14. miejscu, osiągnęli dorobek 13 punktów. W Hiszpanii, gdyby wygrali, olsztynianie mogliby dołożyć do tego bilansu tylko 6 punktów, a zatem już wiadomo, że nie wyprzedzą gdańszczan.

ŻYCIOWY SUKCES PRZYBYTKA I KOŁODZIŃSKIEGO. ZDOBYLI BRĄZ W MISTRZOSTWACH EUROPY

Tym samym Przybytek i Kołodziński mogą już rozpocząć przygotowania do drugich z rzędu igrzysk olimpijskich. W debiucie, w 2012 roku w Londynie uplasowali się na 13. miejscu. Tegoroczne wyniki pokazują, że dołączyli do ścisłej czołówki światowej i w Brazylii mogą śmiało celować w jeden z medali.

GDAŃSKI ŻEGLARZE W DEBIUCIE OLIMPIJSKIM ZAJĘLI 13. MIEJSCE W KLASIE 49ER

Liczba trójmiejskich żeglarzy uprawnionych do startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich wzrosła do czworga. Przypomnijmy, że przed miesiącem krajowe eliminacje w klasie RS:X wygrali: Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

DWOJE DESKARZY Z TRÓJMIASTA WYSTARTUJE W RIO DE JANEIRO. KWALIFIKACJE DLA BIAŁECKIEJ I MYSZKI

Polska ma prawo startu olimpijskiego w żeglarstwie ponadto w klasie Laser i 470 kobiet. Tutaj wewnętrzne kwalifikacje wygrali odpowiednio: Kacper Ziemiński oraz Agnieszka Skrzypulec (oboje Sejk Pogoń Szczecin) oraz Irmina Mrózek-Gliszczyńska (ChKŻ Chojnice). Dla tego pierwszego będzie to już trzeci występ w igrzyskach. Zaczynał w Pekinie od klasy 470.

Opinie (10)

• Gratuluje (3)

serdeczne gratki, jest postęp, a to zawsze cieszy.Z taka nieśmiałością liczymy na medal.Ciekawe,ze inne klasy tez notują postęp w ciągu ostatnich lat.Nasze żeglarstwo olimpijskie to już nie tylko windsurfing.

• 15 1

• Polski widsurfing to potęga, ale zapominajmy o klasie Finn ;) (2)

Tam były pierwsze i największe sukcesy na I.O.

• 1 1

• były... ale się skończyły Kula mocno spuścił z tonu (1)

nie ma kwalifikacji nawet

• 0 2

• jeszcze... niech walczy

• 3 1

• Gratulacje dla zawodników, trenera i całego sztabu ! Ekipa się rozkręca :)

• 14 1

• Gratulacje!! Powodzenia! (2)

Chociaż trudno zazdrościć pływania w ściekach!