Ostatnie trzy dni Volvo Gdynia Sailing

15 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Trzecia cześć Volvo Gdynia Sailing Days potrwa od piątku do niedzieli, kiedy to nastąpi zakończenie imprezy. Trzecia cześć Volvo Gdynia Sailing Days potrwa od piątku do niedzieli, kiedy to nastąpi zakończenie imprezy.

W piątek rozpoczęła się ostatnia część regat Volvo Gdynia Sailing Days 2016. Tego dnia do rywalizacji w mistrzostwach Polski w sprincie w klasach olimpijskich przystępują zawodnicy klas: RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Laser Radial, Finn, 470 oraz 49er. Natomiast w sobotę wystartuje rywalizacja o Puchar Volvo Gdynia Sailing Days. Przypomnijmy, że miasteczko regatowego, do którego wstęp jest bezpłatny, znajduje się przy al. Jana Pawła II w Gdyni.

O główny puchar imprezy popłyną przedstawiciele klas: Delphia-24 OD, Scandinavia/Skipp 650, A-Class, Hobie 16 i Formula Open. Zmagania potrwają do niedzieli, kiedy to nastąpi zakończenie imprezy. Wówczas finiszować będą także uczestnicy zmagań w klasach olimpijskich.

W PIERWSZEJ CZĘŚCI ZMAGAŃ DOMINOWALI MIEJSCOWI ŻEGLARZE

W drugiej części regat Volvo Gdynia Sailing Days 2016, która zamknęła się w czwartek, dominowali przedstawiciele klasy Laser. W Standardzie mistrzem Polski juniorów został Dawid Kania (ŻLKS Poznań), w mistrzostwach Polski Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser w klasie Laser 4.7 kobiet, w formule open zwyciężyła Białorusinka, Jekatierina Sańko. Natomiast w Pucharze Miasta Gdyni w klasie Laser 4.7 chłopców do lat 18 wygrał Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa).

W klasie Laser Standard kolejne miejsca na podium zajęli zawodnicy SEJK Pogoń Szczecin - drugi był 18-letni Jakub Rodziewicz, a trzeci starszy o rok Wojciech Lipke. W mistrzostwach rywalizowało 49 zawodników z 21 klubów.

Triumfator nie wygrał tylko jednego z ośmiu wyścigów. W szóstym, podobnie zresztą jak Rodziewicz, popełnił falstart i został zdyskwalifikowany. Pod nieobecność tego duetu najlepszy okazał się Lipke. Kania obronił złoty medal wywalczony rok temu w Górkach Zachodnich w Gdańsku. I uczynił to ze znaczną przewagą - Rodziewicz stracił do niego 11 punktów.

Reprezentant ŻLKS Poznań przyznał jednak, że zwycięstwo w Gdyni przyszło mu trudniej niż w 2015 roku. Złoty medalista był również bardzo zadowolony z warunków w jakich przyszło rywalizować w dwóch czwartkowych wyścigach.

- Dla wczasowiczów pogoda z pewnością była fatalna, bo cały czas padało, ale mi to nie specjalnie przeszkadzało. Tę niedogodność zrekompensowały świetne warunki do pływania. Wiatr w porywach osiągał prędkość 25 węzłów i to było wreszcie prawdziwe żeglarstwo. W obu wyścigach od razu po starcie, razem z Jakubem odskoczyliśmy od reszty stawki i "cięliśmy" się we dwójkę. Rodziewicz mocno na mnie napierał, ale na mecie nie dałem mu się wyprzedzić - mówi Kania.
TUTAJ ZNAJDZIESZ PEŁNE WYNIKI ZMAGAŃ

Z kolei w mistrzostwach Polski Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser w klasie Laser 4.7 kobiet, w formule open druga w gronie 52 zawodniczek była Nancy Highfield z Hongkongu, a trzecią pozycję zajęła Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań).

W czwartek Sańko nie pozostawiła konkurentkom złudzeń - 17-letnia Białorusinka wygrała bowiem oba wyścigi i w sumie zanotowała pięć triumfów w ośmiu startach.

73 żeglarzy rywalizowało w Pucharze Miasta Gdyni w klasie Laser 4.7 chłopców do 18 lat. Machowski wyprzedził reprezentanta Hongkongu Prestona Tso oraz Mikołaja Silnego (SEJK Pogoń Szczecin). Żeglarz MKS Dwójki Warszawa wyszedł na prowadzenie po środowych wyścigach i w czwartek nie dał odebrać sobie pierwszej pozycji. 15-letni warszawianin zajął w dwóch ostatnich startach 8. i 17. lokatę, ale i tak wygrał regaty z przewagą aż 23 punktów nad Tso i Silnym.

- Żeglowałem najrówniej, bez wpadek i to wystarczyło do zwycięstwa. Wydaje mi się, że miałem te regaty pod kontrolą. Warunki nie były jednak łatwe. We wtorek i w środę wiatr był co prawda słaby, ale występowała spora fala, natomiast ostatniego dnia zawodów utrzymało się duże zafalowanie, ale doszedł silny wiatr - komentuje Machowski.