Rezerwowi Asseco pokonali Dąbrowę

19 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Roman Szymański po raz pierwszy w tym sezonie znalazł się z wyjściowym składzie Asseco. Zagrał przeciwko MKS 20 min i zdobył 13 pkt co jest jego rekordem w TBL. Roman Szymański po raz pierwszy w tym sezonie znalazł się z wyjściowym składzie Asseco. Zagrał przeciwko MKS 20 min i zdobył 13 pkt co jest jego rekordem w TBL.

Trener David Dedek, którego Asseco jest już pewne zajęcia 7. pozycji przed play-off, zabrał się za przygotowanie drużyny do najważniejszej części sezonu. Dlatego też w meczu z MKS Dąbrowa Górnicza dał odpocząć czterem podstawowym koszykarzom. Rywale wykorzystali to tylko do trzeciej kwarty. Czwarta, to popis gry rezerwowych Asseco, którym w ogóle nie brakowało na boisku liderów. Była seria 16:0 w ich wykonaniu i w rezultacie zaskakująca wygrana 74:71 (19:15, 20:28, 12:24, 23:4).

ASSECO: Parzeński 15 (1x3, 14 zb.), Matczak 15 (1x3, 6 zb., 5 as.), R.Szymański 13 (7 zb.), Kowalczyk 12 (3x3), Żołnierewicz 4 (5 zb.) oraz Radosavljević 7 (1x3) Paredes 6 (2x3), Grujić 2, Czerlonko 0

MKS: Weaver 17 (1x3), McKay 17 (3x3, 5 zb.), Zmarlak 10 (2x3), Pepper 8 (2x3), Piechowicz 0 (6 zb.) oraz P.Szymański 6 (1x3, 5 zb.), Brown 6 (2x3), Dziemba 6 (2x3), Metelski 1, Zieliński 0, Małecki 0

W minionym tygodniu w gdyńskim klubie na tapecie były dwie rzeczy. Pierwsza, to przygotowania do play-off. W nich Asseco zagra z wiceliderem sezonu zasadniczego, którego poznamy po ostatniej kolejce. Drugą sprawą było oskarżenie o rasizm Przemysława Frasunkiewicza. Zarzut padł ze strony Mardy'ego Collinsa, który po meczu jego PGE Turowa Zgorzelec w Gdynia Arena uderzył skrzydłowego Asseco. Amerykanin podał to jako przyczynę całego zajścia.

KOSZYKARZ ASSECO BEZ ZARZUTÓW O RASIZM

Sędzia Dyscyplinarny wezwał do Warszawy obu koszykarzy razem ze świadkami. W stolicy pojawiła się jedynie delegacja Asseco, która przedstawiła swoją wersję, a zarzut został oddalony. Frasunkiewicz uniknął więc zawieszenia, co wcześniej na trzy mecze spotkało Collinsa. Ale polski skrzydłowy i tak nie zagrał w niedzielnym spotkaniu.

Taką decyzję podjął jednak trener David Dedek. Mając na względzie fakt, że jego drużyna nie jest w stanie zmienić pozycji przed play-off, dał odpocząć najbardziej eksploatowanym koszykarzom. Grający średnio po 32 min. w meczu A.J. Walton oraz Piotr Szczotka i po 29 min. Ovidijus Galdikas oraz Frasunkiewicz dostali w niedzielę wolne, choć dwójka Polaków musiała zostać wpisana do protokołu meczowego.

Tym samym Dedek pozbył się czterech najlepszych strzelców drużyny. Dał za to możliwość pokazania się młodym koszykarzom. A pierwsza piątka drużyny złożona była wyłącznie z polskich graczy, z których najstarszy ma ukończone 24 lata - Roman Szymański.

Środkowy, który w zeszłym sezonie zaczynał w wyjściowym składzie w aż 32 meczach Asseco, w obecnych rozgrywkach stał się głębokim rezerwowym. W starcie z MKS wszedł jednak bardzo dobrze. Jego 5 pkt oraz trafianie Jakuba Parzeńskiego i gdynianie prowadzili 7:3.

Drugi z podkoszowych także dobrze czuł się w tej sytuacji i dołożył cztery kolejne punkty dla gdynian (11:8). Później dobry moment w ataku zanotował Filip Matczak i po pierwszej kwarcie na tablicy wyników nie było widać, że w Asseco kogoś brakuje. Gdynianie prowadzili 19:15.

Problem zaczął się w drugiej kwarcie. Asseco zamiast skupić się na obronie, która zazwyczaj jest mocną stroną drużyny, poszło na wymianę cios za cios. Trójki Parzeńskiego i Sebastiana Kowalczyka nie przeszkodziły jednak rywalom do doprowadzenia do remisu 27:27.

W 18. min. cztery punkty z rzędu zdobył Myles McKay i przyjezdni prowadzili 38:33. Jeszcze gorzej zaczęło robić się w trzeciej kwarcie. Zainaugurował ją rzutem za trzy punkty Paweł Zmarlak, dwa punkty dołożył David Weaver i gdynianie przegrywali 39:48. Przewaga przyjezdnych rosła aż do 28 min. Wtedy kolejne punkty zdobył Weaver (43:63).

Przerwał to niespodziewanie rzutem za trzy punkty Chris Paredes. Co ciekawe koszykarz, który wcześniej zdobył w Tauron Basket Lidze łącznie 2 pkt, trafił zza linii 6,75 m także w kolejnej ofensywnej akcji swojej drużyny. Przed ostatnią kwartą zespół Dedka przegrywał jednak 51:67.

To co stało się w czwartej kwarcie zaskoczyło tak kibiców, jak i koszykarzy przyjezdnych. Gdynianie po pierwszej minucie ofensywnej bezradności nagle zaczęli trafiać, a do tego zachowywać się dobrze w obronie. W ataku uruchomili się wszyscy koszykarze, a to złożyło się na serię 16:0, którą dopiero w 38. min. przerwał Weaver (67:69).

Kolejny remis zapewnił Lazar Radosavljević, a na trafienie Kena Browna odpowiedział Daniel Grujić (71:71). Celnz ryut Amerykanina z ekipy przyjezdnych okazał się jednak ostatnim dla jego drużyny w meczu. A że po drugiej stronie parkietu wolnego dołożył Kowalczyk, a dwa Parzeński, to Asseco zaliczyło jeden z najlepszych powrotów do gry w trakcie meczu w tym sezonie TBL, którz zakończył się zwycięstwem.

Wyniki 29 kolejki

• ASSECO Gdynia - MKS Dąbrowa Górnicza 74:71 (19:15, 20:28, 12:24, 23:4)
  • TREFL Sopot - PGE Turów Zgorzelec 66:74 20:23, 14:23, 17:11, 15:17
  • Polfarmex Kutno - Anwil Włocławek 78:71 (15:23, 21:10, 19:24, 23:14)
  • Jezioro Tarnobrzeg - Polski Cukier Toruń 81:123 (31:36, 15:33, 16:17, 19:37)
  • Energa Czarni Słupsk - Rosa Radom 74:71 (15:22, 14:26, 25:10, 20:13)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Wikana Start Lublin 82:86 (13:20, 21:23, 25:15, 23:28)
  • AZS Koszalin - Śląsk Wrocław 69:64 (19:19, 21:10, 13:22, 16:13)
  • Stelmet Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański 93:56 (15:12, 27:16, 26:18, 25:10)
  • Zaległy mecz 16. kolejki
  • Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 67:85 (18:22, 26:24, 17:17, 6:22)

Opinie (25)

• Brawo Asseco!

Młodzież daje radę! Niesamowita czwarta kwarta!

• 44 1

• Brawo młode Asseco!! Emocjonujący mecz!!

Słuszna koncepcja DD!

• 34 1

• Bardzo dobra obrona w ostatniej kwarcie.

Podwajanie atakujących przyniosło efekty.

• 30 1

• Trudno było oczekiwać.....

Niesamowite - bardzo dobra decyzja D.D. Nareszcie zawodnicy z zaplecza mogli się wykazać, no i doprowadzili do tego, że mieliśmy emocje i raczej niespodziewane zwycięstwo. Początkowo myślałem, że będzie jałowo ale czwarta kwarta pokazała co znaczy dobra obrona i ambicja ze straty 20 pkt, doprowadzili do remisu i jeszcze piękniej do zwycięstwa. Miły wieczór i aby tak dalej.

• 32 1

• (18)

Gramy słabo i bez fajerwerków. Ogólnie mamy więcej szczęścia niż rozumu, a Szymański miał dzień konia. Żaden z niego koszykarz.

• 3 41

• Zal mi Cię Wojtku

• 24 2

• (11)

Żaden z Ciebie kibic i komentator. DD jako jedyny faktycznie ogrywa młodzież co daje efekty a nie gada o tym jak Dolny z Trefla. Bardzo dobre emocje i ambicja godna meczu z Turowem. Szkoda tylko tych kilku przegranych meczy, bo nasza sytuacja w Play-Offach byłaby dużo lepsza. Ale brawo, brawo, brawo!!!!

• 29 2

• (5)

Przypomnij sobie jak jechałeś po Jakubie Parzeńskim dentysto z Rumii. Siedź cicho i się nie interesuj Asseco Gdynia

• 1 8

• brawo! prawda 1!

• 0 4

• Pieski znów szczekają (2)

Kończy się sezon to trzeba o sobie przypomnieć

• 10 0

• spoko, coraz ich mniej z meczu na mecz. Orły nam wymierają.