Arka w górnej połowie ekstraklasy

18 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Rafał Siemaszko (drugi z prawej) ma patent na Śląsk Wrocław. Strzelał gole w obu meczach tego sezonu z tą drużyną, a w Arka i u siebie, i na wyjeździe wygrała po 2:0.  Rafał Siemaszko (drugi z prawej) ma patent na Śląsk Wrocław. Strzelał gole w obu meczach tego sezonu z tą drużyną, a w Arka i u siebie, i na wyjeździe wygrała po 2:0.

Piłkarze Arki Gdynia po raz pierwszy w historii ekstraklasy wygrali ze Śląskiem we Wrocławiu. W takie rozwiązanie wierzyło tylko 16 procent uczestników Typera Trojmiasto.pl, którzy obstawiali wynik przed spotkaniem. Zwycięstwo 2:0 (0:0) pozwoliło podopiecznym Grzegorza Nicińskiego i Grzegorza Witta zakończyć rok w górnej połowie tabeli. Żółto-niebiescy, doskonale w niedzielę wspierali przez swoich kibiców, zaskoczyli rywali dwukrotnie przy stałych fragmentach gry, strzelając oba gole w ciągu zaledwie 3 minut.

33 Pawełek - 30 Dankowski, 3 Celeban, 21 Dvali, 17 Pawelec - 9 Engels, 32 Stjepanović, 20 Kokoszka, 14 Alvarinho - 10 Morioka, 19 Biliński
Sędziowie: Kwiatkowski (Warszawa) oraz Rostkowski, Wójcik
Widzów: 7312
13 Jałocha - 2 Socha, 3 Sobieraj, 29 Marcjanik, 17 Marciniak - 8 Marcus, 6 Łukasiewicz, 21 Sambea, 25 Wojowski - 20 Hofbauer - 11 Siemaszko
  • 67' 14 Alvarinho Zmiany 11 Mervo
  • 78' 20 Hofbauer Zmiany 10 Szwoch
  • 85' 25 Wojowski Zmiany 7 Błąd
  • 90' 11 Siemaszko Zmiany 32 Stolc
  • 57' Siemaszko
  • 60' Marcjanik
  • 23' Stepanović
  • 72' Pawelec
  • 21' Siemaszko

Mecz we Wrocławiu ma dla Arki duże znaczenie, jeśli chodzi o miejsce w tabeli na koniec roku, ale także łączy w sobie wiele podtekstów ze względu na przeszłość niektórych piłkarzy

PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ: DUŻA STAWKA I WIELE PODTEKSTÓW
w ekstraklasie Arka jeszcze nie wygrała we Wrocławiu, ale pamiętnych meczów ze Śląskiem nie brakowało

w "11" Arki jedna zmiana. Do bramki wraca Jałocha (ARKA)
rezerwowi Arki: Steinbors, Stolc, Zbozień, Błąd, Szwoch, Yussuff, Abbott.
po przegranej w Gdańsku 0:3 Śląsk dokonał 3 zmian w "11". Do bramki wrócił Pawełek (ŚLĄSK), który zaczynał sezon jako kapitan i aż do meczu z Arką utrzymywał czyste konto w tym sezonie w ekstraklasie. Ponadto miejsce w składzie odzyskał obrońca Pawelec (ŚLĄSK) i napastnik Biliński (ŚLĄSK)

LECHIA - ŚLĄSK 3:0. VIDEO, FOTO, RELACJA
Rezerwowi Śląska: Kamenar, Grajciar, Idzik, Madej, Riera, Roman, Mervo
piłkarze wychodzą na prezentację. Arka na żółto-niebiesko, Śląsk zielone stroje
kibice niezbyt się lubią. Już dali tego próbkę okrzykami
mecz toczyć się będzie przy dodatniej temperaturze (około 3 stopnie C), ale pada deszcz
co ciekawe na koszulkach obu drużyn zamiast na froncie logo sponsora, nazwy miast, gdyż stamtąd otrzymują najwięcej pieniędzy
mecz poprowadzi arbiter Kwiatkowski, który w tym sezonie rozstrzygał w derbach Trójmiasta (1:0) oraz w meczu Arki u siebie z Wisłą Kraków (3:0)
1'
od środka rozpoczął Śląsk
1'
piłka za plecy defensorów Arki. Nie utrzymał jej w boisku Morioka (ŚLĄSK)
3'
początek z delikatną przewagą Śląska
4'
Arka czeka na rywala na swojej połowie, a po przejęciu piłki stara grać się długą piłką do przodu
4'
ryzykowne podanie Marciniaka (ARKA) do Jałochy (ARKA). Bramkarz musiał kopać zza "16" i nie uczyni tego najlepiej
5'
teraz Jałocha (ARKA) już dobrze. Pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Alvarinho (ŚLĄSK)
5'
w starciu z Pawelcem ucierpiał Marcus (ARKA)
6'
Kapitan Arki może grać dalej, a krótką przerwę trener Niciński wykorzystał, aby przekazać uwagi kilku swoim zawodnikom, będącym najbliżej linii
6'
po stracie Łuksiewicza 30 metrów od własnej bramki. Strzał sprzed "16" Alvarinho (ŚLĄSK). Jałocha (ARKA) odbił piłkę do boku
7'
pressing Śląska sprawia, że Arka ma problemy z wyprowadzaniem piłki z własnej połowy podaniami po ziemi
8'
głośny doping kibiców Arki
8'
zablokowany strzał Sambei (ARKA) przez Dankowskiego (ŚLĄSK)
9'
na spalonym Hofbauer (ARKA)
11'
jedna z dłuższych akcji Arki na połowie Śląska zakończona strzałem z dystansu Sambei (ARKA). Piłka minęła słupek bramki gospodarzy
12'
Arka staje bardziej agresywna niż na początku meczu w środku boiska
13'
wulgarnie z trybun miejscowi
13'
Wojowski (ARKA) zagrał w pole karne do Siemaszki (ARKA). Rafał miał nieco kłopotów z opanowaniem piłki. Gdy zdecydował się na strzał, zablokował go Pawelec (ŚLĄSK). Będzie jeszcze róg
14'
bez zagrożenia dla Śląska po dośrodkowaniu z rogu Marcusa (ARKA)
14'
niecelny strzał z dystansu Stjepanovicia (ŚLĄSK)
14'
sędzia uznał, że była jeszcze "obcierka" piłki o nogę obrońcy Arki i przyznał Śląskowi róg
15'
Marcus (ARKA) wybił głową piłkę po dośrodkowaniu z rogu Alvarinho (ŚLĄSK)
16'
według statystyk Ekstraklasa SA już Arka ma przewagę w posiadaniu piłki (53:47)
17'
zablokowany strzał Marcusa (ARKA)
18'
poprzeczka uratowała Śląsk. W trudnej pozycji główkował Siemaszko (ARKA) po dośrodkowaniu Hofbauera (ARKA)
19'
coraz więcej akcji Arki. Śląsk coraz częściej na własnej połowie
20'
obraz gry zmienił się właśnie przez lepszy pressing Arki w środkowej strefie boiska. Już tutaj gospodarze gubią piłkę
21'
Żółtą kartką został ukarany Siemaszko (ARKA), który sfaulował Davaliego. To jednak ryzyko tego pressingu Arki, o którym wspominaliśmy
22'
teraz Śląsk szuka długich podań. Dobrze ustawiony Marcjanik (ARKA) przejął taką piłkę Stjepanovicia (ŚLĄSK) do Morioki (ŚLĄSK)
23'
Żółtą kartką został ukarany Stepanović (ŚLĄSK) po faulu na Wojowskim
24'
7. faul Śląska, przy 3 Arki
24'
Pawełek (ŚLĄSK) obronił strzał głową Łukasiewicza (ARKA). Dobre dośrodkowanie z wolnego Marcusa (ARKA)
26'
zmienili się pozycjami Morioka (ŚLĄSK) i Stjepanović (ŚLĄSK), ale Japończyk podał prosto w ręce Jałochy (ARKA)
27'
aż dwóch obrońców Śląska blokowało dośrodkowanie Marcusa (ARKA). Będzie róg
27'
Śląsk ma kłopoty z wybiciem piłki po dośrodkowaniu Hofbauera (ARKA). Minął się z nią Pawełek (ŚLĄSK). Jest kolejny róg
28'
i jest trzeci z rzędu róg. Kokoszka (ŚLĄSK) w ostatniej chwili wybił piłkę, która w polu bramkowym mogła dojść do Siemaszki (ARKA) po zagraniu Hofbauera (ARKA)
29'
tym razem bez zagrożenia dla Śląska po 3. wrzutce z rzędu z rogu Hofbauera (ARKA)
30'
zablokowany strzał Morioki (ŚLĄSK)
30'
niecelnie główkuje Marcus (ARKA) po dośrodkowaniu Siemaszki (ARKA)
31'
zdecydowanie więcej dzieje się pod bramką gospodarzy niż gości
32'
Według Ekstraklasa SA posiadanie piłki 51:49 dla Arki. 6 strzałów gości, przy 3 rywali. Po 1 celnym z obu stron, w rogach 4:2 dla gdynian
34'
groźnie w "16" Arki po zagraniu Engelsa (ŚLĄSK). Zablokowany strzał Bilińskiego (ŚLĄSK)
35'
Sobieraj (ARKA) pewnie główkuje po dośrodkowaniu Alvarinho (ŚLĄSK)
35'
w ostatnich akcjach Śląsk zaatakował raz jednym, raz drugim skrzydłem i dzięki temu dostał się pod bramkę
36'
w środku pola nadal lepsze wrażenie sprawia Arka
36'
na spalonym Wojowski (ARKA)
39'
od kilkudziesięciu sekund gra w środku pola
39'
Pawelec (ŚLĄSK) przerwał atak Marcusa (ARKA) zagraniem ręką. Obyło się bez kartki, bo raczej piłkarz został trafiony piłką niż ją tak zagrał z premedytacją
40'
niecelny strzał z wolnego Hofbauera (ARKA). Do bramki było niespełna 30 metrów
42'
celny strzał z dystansu Kokoszki (ŚLĄSK). Pewna interwencja Jałochy (ARKA)
44'
sędzia napomina Marcusa (ARKA), który faulował Pawelca, ale obyło się bez kartki
45'
Morioka (ŚLĄSK) szukał okazji do strzału. Przeszedł obok trzech obrońców Arki z prawej strony na środek pola karnego. Jego uderzenie zablokował Marcjanik (ARKA)
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. WE WROCŁAWIU BEZ GOLI
45'
Widać, że dla obu drużyn najważniejsze jest tego dnia, aby nie stracić gola. Nie było klarownych sytuacji strzeleckich. Arka była bliżej bramki. W szalenie trudnej pozycji Siemaszko (ARKA) potrafił skierować piłkę w poprzeczkę. Natomiast jedyny celny strzał ze strony gości oddał Marcus (ARKA).
Śląsk odpowiedział 2 uderzeniami w światło bramki, w obu przypadkach zza pola karnego. Jałocha (ARKA) spisał się bez zarzutu.
Jako że pada deszcz, obie drużyny starały się szukać strzałów, ale w statystykach nie do końca je widać, gdyż wiele z nich zostało zablokowanych.
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
mocny strzał Sambei (ARKA) tu sprzed pola karnego. Pawełek (ŚLĄSK) wybił na róg
47'
bez zagrożenia dla Śląska po dośrodkowaniu z rogu Hofbauera (ARKA)
49'
Pawelec (ŚLĄSK) opuścił głowę w walce o piłkę i został kopnięty przez Marcusa (ARKA), który starał się ją wybić. Sędzia zastosował przywilej korzyści, bo Śląsk atakował dalej
51'
nadal żadna drużyna nie rusza do zdecydowanego ataku
52'
remis nie zmieniłby obecnie zajmowanych miejsc przez te drużyny: Arka 11, Śląsk 12, ale w poniedziałek mógłby je jeszcze wyprzedzić Piast, który grać będzie w Lubinie
53'
po raz kolejny w tym meczu głośny i dobrze słyszalny doping Arki
54'
mało ciekawy początek 2. połowy z obu stron
55'
nie doszło dośrodkowanie do Wojowskiego (ARKA), który starał się walczyć o piłkę w "16" rywali
57'
[0:1] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Siemaszko. Po dośrodkowaniu z wolnego Hofbauera piłkę głową przedłużył Marcus, a w polu bramkowym Rafał szybciej był przy futbolówce niż Pawełek i głową wpakował ją do siatki
57'
"Arka Gdynia" - głośne skandowanie w sektorze gości
58'
przypomnijmy, że Arka jeszcze nigdy w ekstraklasie nie wygrała we Wrocławiu
59'
Pawełek (ŚLĄSK) z trudem na róg wybił piłkę po strzale z 17. metra Hofbauera (ARKA)
60'
[0:2] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcjanik. Zbyt krótkie wybicie piłki przez Pawełka po dośrodkowaniu z rogu Hofbauera. Marcjanik był od bramki 12 metrów, a mimo to precyzyjnym lobem posłał piłkę do siatki
60'
na trybunach triumfalne śpiewy kibiców Arki
63'
Śląsk stara się atakować, ale niewiele mu wychodzi
67'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Alvarinho, w jego miejsce wchodzi Mervo
67'
napastnik za skrzydłowego, czyli Śląsk wzmacnia atak
68'
w drugiej połowie Śląsk jeszcze bez celnego strzału
69'
Arka czeka na to co zaproponuje Śląsk
71'
źle piłkę wybił Jałocha (ARKA). Mervo (ŚLĄSK) od razu strzelił z dystansu, ale niecelnie
72'
Żółtą kartką został ukarany Pawelec (ŚLĄSK) po faulu na Marcusie
73'
róg dla Arki
74'
bez zagrożenia dla gospodarzy po dośrodkowaniu z rogu Hofbauera (ARKA)
75'
wycofanie się Arki po strzelenia goli sprawiło, że w posiadaniu piłki przewaga Śląska już 57:43
76'
Oficjalna frekwencja 7312 kibiców
77'
Marcjanik (ARKA) dobrze zablokował składającego się do strzału w polu karnym Bilińskiego (ŚLĄSK)
77'
do zmiany przygotowuje się Szwoch. To piłkarz, który potrafi się utrzymać przy piłce i warto by Arka tego spróbowała
78'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Hofbauer, w jego miejsce wchodzi Szwoch.
78'
Hofbauer (ARKA) schodzi przy brawach z sektora gości. Odpłaca się kibicom tym samym. Klaszczę w ich kierunku
79'
pierwsza akcja Szwocha (ARKA) właśnie w takim stylu jak trzeba. Przejął piłkę w "16" i się przy niej utrzymał
79'
Dvali (ŚLĄSK) sfaulował Sambeę (ARKA) tuż przed polem karnym
80'
długo sędzia ustawia mur Śląska
81'
po strzale z wolnego Marcusa (ARKA) piłka odbita od głowy jednego z rywali stojącego w murze. Będzie róg
81'
bez zagrożenia dla Śląska po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA)
82'
15 strzałów Arki, 6 celnych. Śląsk odpowiedział 8 uderzeniami, 2 celnymi w 1 połowie. Po przerwie nadal nie posłali gospodarze piłki w światło bramki ani razu
83'
rozgrzewa się Błąd
84'
a trener Rumak chyba już zrezygnował, bo nie sięga po kolejną roszadę, choć może jeszcze dokonać dwóch
85'
"Arka gol" - głośne śpiewy z trybun
85'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojowski, w jego miejsce wchodzi Błąd.
86'
Arka po raz kolejny z łatwością rozbija atak rywali
89'
kontra Arki 4 na 3. Niewiele zabrakło Sosze, by skierować piłkę do siatki po dośrodkowaniu Marcusa (ARKA)
90'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Siemaszko, w jego miejsce wchodzi Stolc.
90'
dla Stolca (ARKA) to debiut w ekstraklasie
90'
3 minuty doliczone
90+1
na spalonym Biliński (ŚLĄSK)
90+2
akcja rezerwowych Szwoch (ARKA) do Błąda (ARKA), a ten do Stolca (ARKA). Strzał Przemka zablokowany
90+3
niecelny strzał Mervo (ŚLĄSK)
90+3
KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA 2:0 I KOŃCZY ROK NA 8. MIEJSCU W EKSTRAKLASIE
świętują kibice Arki
piłkarze poszli podziękować kibicom za doping
Arka po raz pierwszy w historii ekstraklasy wygrała we Wrocławiu. O sukcesie przesądziły 3 minuty i 2 stałe fragmenty gry. Po rozegraniu wolnego zaskoczył rywali Siemaszko (ARKA), a po rogu na listę wpisał się Marcjanik (ARKA). Gdynianie nie tylko byli pod bramką konkretniejszy od rywali, ale też wyraźnie kontrolowali grę. Dość powiedzieć, że nawet Śląsk, próbując odrobić straty, nie zdołał po przerwie oddać żadnego celnego strzału.

16 Ruch Chorzów 20 6 2 12 28:37 16
19 grudnia 2016 r. Komisja ds Licencji Klubowych PZPN ukarała Ruch Chorzów odjęciem 8 punktów za zaległości finansowe wobec byłych piłkarzy i pracowników. Kara została zmniejszona o połowę po wywiązaniu się ze zobowiązań.
Tabela wprowadzona: 2017-02-09

Wyniki 20 kolejki

• Śląsk Wrocław - ARKA GDYNIA 0:2 (0:0)
  • Korona Kielce - LECHIA GDAŃSK 2:0 (0:0)
  • Termalica Nieciecza - Pogoń Szczecin 2:0 (1:0)
  • Ruch Chorzów - Wisła Kraków 1:0 (0:0)
  • Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 1:2 (0:0)
  • Cracovia - Lech Poznań 1:1 (1:0)
  • Legia Warszawa - Górnik Łęczna 5:0 (2:0)
  • Zagłębie Lubin - Piast Gliwice 2:1 (1:1)

Opinie (111) ponad 20 zablokowanych

• (6)

Brawa dla Arki.Zasłużone zwycięstwo a więc będą puchary.

...

• 137 34

• Chyba jak sobie kupią w sklepie :) (2)

• 15 40

• Piotrowicze z młynka Lechii marzą o pucharach

• 11 6

• tak jak betoniarka ze wsi,gdańsk

• 0 0

• Będą puchary (2)

Będą puchary haha chyba do obejrzenia w gablocie na stadionie Lechii.