Arka rozbiła w derbach Ogniwo

21 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Świetnymi rajdami prawym skrzydłem i 15 zdobytymi punktami popisał się w meczu z Ogniwem Sopot Szymon Sirocki. Świetnymi rajdami prawym skrzydłem i 15 zdobytymi punktami popisał się w meczu z Ogniwem Sopot Szymon Sirocki.

Rugbiści Arki szybko pozbierali się po pierwszej porażce w tym sezonie. 8 dni od przegranych derbów z Lechią gdynianie całkowicie zdominowali inną trójmiejską drużyną. "Buldogi" rozbili Ogniwo w Sopocie 50:14 (31:0) i wobec niepowodzenia Awenty Pogoni Siedlce ponownie samodzielnie rozgościli się na szczycie tabeli. Miejscowi mogą cieszyć się z ambitnej postawy drużyny, która do końca walczyła o jak najniższe rozmiary przegranej, a przede wszystkim z pozyskania do sponsorowania klubu Saur Neptun Gdańsk.

Punkty zdobyli:
Ogniwo: Robert Olszewski 5, Grzegorz Kurdelski 5, Łukasz Szablewski 4
Arka: Szymon Sirocki 15, Władysław Grabowski 10, Rafał Szrejber 10, Rafał Kwiatkowski 5, Kamil Simionkowski 5, Tomasz Witt 5

OGNIWO: Wojtkuński, Rau, Irla - Iwańczuk, Graban - Węgierski, Wechsel, Krużycki - Kurdelski - Szablewski - Elend, Olszewski, Przychocki, Mrowca - Hodura oraz Kowalczyk, Zając, Pietryk, Karol, Smoliński, Hałasiewicz, Gwozdecki

ARKA: Bartkowiak, Wojaczek, Bysewski - Podolski, Andrzejczuk - Rafał Kwiatkowski, Olejniczak, Grabowski - Prabucki - Szostek - Rakowski, Szrejber, Grzenkowicz, Sirocki - Simionkowski oraz Bojke, Zdunek, Szczypior, Witt, Korbolewski, Plichta

Trener Maciej Stachura dokonał tylko jednej zmiany w porównaniu z "15", która w ostatniej kolejce wyraźnie przegrała derby z Lechią na własnym boisku. Jednak na pewno rywale musieli być zaskoczeni. Łukasz Szostek, notabene wychowanek Ogniwa, który w klubie i w reprezentacji gra na pozycji łącznika młyna, został przestawiony na pozycję numer 10.

Roszada okazała się bardzo udana. Gra ataku Arki nabrała szybkości i rozmachu. Już na początku spotkania "Buldogi" z łatwością zdobywały teren, popisując się płynnymi akcjami, z pomysłowymi przegrupowaniami. Szybko też rozwiązał się worek z punktami.

Co prawda w 4. minucie, gdy piłka została wprowadzona pierwszy raz na pole punktowe miejscowych, piątka nie została uznana, gdyż sędzia dopatrzył się podania do przodu, ale remis wytrwał tylko przez trzy kolejne minuty.

Defensywa Ogniwa została wymanewrowana po przegrupowaniach, a przy przyłożeniu Władysława Grabowskiego nie było żadnych wątpliwości, że było ono prawidłowe.

Na 12:0 poprawił Szymon Sirocki, który nie tylko zaliczył "piątkę", ale mógł potrenować kopy na słupy. W ciągu niespełna pół godziny miał cztery okazje na uderzenia z podwyższeń. Wykorzystał 50 procent z nich.

W 28. minucie na konto Arki powędrował bonus, gdyż Rafał KwiatkowskiKamil Simionkowski poprawili liczbę przyłożeń na cztery.

Przy wyniku 0:24 Ogniwo zdecydowało się na pierwszą zmianę wśród skrzydłowych. Przede wszystkim jednak sopocianie starali się wykorzystać samozadowolenie w szeregach Arki, która w ostatnich 10 minutach pierwszej połowy ograniczyła się praktycznie tylko do gry defensywnej.

Gospodarze mogli zdobyć punkty choćby z karnego w 38. minucie po faulu na Mateuszu Wechselu, ale zamiast kopać z 25. metra na słupy zdecydowali się zagrać w aut. Jednak w tej formacji przed przerwą nie radzili sopocianie najlepiej. Zdarzyła im się tendencja przy wrzucie, a kilkanaście minut wcześniej, gdy sporo metrów zyskał Robert Olszewski, również źle wznowili piłkę z autu i zamiast płynnie przejść do maula, musieli walczyć, aby utrzymać przy sobie jajko.

Punktów sopocianom nie dała również próba drop goala Łukasza Szablewskiego.

Natomiast Arka doczekała się jeszcze możliwości wyjścia z kontrą. W drugiej minucie doliczonego czasu gry przyłożenie zdobył Grabowski, a wynik na 31:0 do przerwy ustaliło podwyższenie Sirockiego.

Humory kibicom Ogniwa, którzy na mecz w Lany Poniedziałek stawili się w znacznie mniejszej liczbie niż na inaugurację wiosny, gdy gospodarze grali z Lechią, nieco poprawiło podpisanie w przerwie umowy sponsorskiej.

Sopocki klub wspierać będzie Saur Neptun Gdańsk, który od kilku lat jest również sponsorem... Lechii. Prezes Serge Bosca z rąk Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu oraz Jana Kozłowskiego, prezesa Polskiego Związku Rugby otrzymał błękitną koszulkę Ogniwa.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Arka koncentrowała się na rozbijaniu ataków rywali i wyprowadzaniu kontr. Właśnie taką indywidualną akcją popisał się w 50. minucie Rafał Szrejber.

Ambitna gra Ogniwa została nagrodzona dopiero w 55. minucie. Przy wyniku 0:38 przyłożenie zdobył Olszewski, a podwyższył Szablewski. Po chwili sopocianie zdobyli kolejną piątkę, gdy na pole punktowe rywali przebił się Grzegorz Kurdelski.

Arce udało się powstrzymać zapędy gospodarzy po dokonaniu zmian. Końcowy rezultat ustalił Tomasz Witt, dla którego był to pierwszy mecz w ekstralidze od jesieni 2009 roku, a jeszcze w poprzednim sezonie grał na wypożyczeniu w I-ligowej Alfie Bydgoszcz.

- W tym składzie, w którym jesteśmy to najbardziej cieszy to, że w Sopocie wygraliśmy z bonusem. Jednak musimy grać lepiej w obronie, bo za łatwo oddaliśmy rywalom te dwa przyłożenia - ocenił Maciej Stachura, szkoleniowiec Arki, który do gry w Lany Poniedziałek zebrał tylko 21 rugbistów.

- Z drugiej połowy w naszym wykonaniu jestem zadowolony, gdyż prawie udało ją nam się... wygrać, z pierwszej oczywiście nie. Na początku meczu traciliśmy punkty po zespołowych akcjach Arki, ale i naszych błędach indywidualnych. Pochwały dla mojej drużyny, że mimo niekorzystnego wyniku grała do końca o jak najlepszy wynik - podsumował Karol Czyż, trener Ogniwa.

Wyniki 10 kolejki

• OGNIWO SOPOT - ARKA GDYNIA 14:50 (0:31)
  • LECHIA GDAŃSK - Master Pharm Budowlani Łódź 28:18 (14:11)
  • Posnania - Budowlani Lublin 72:7 (38:0)
  • Orkan Sochaczew - Awenta MKS Pogoń Siedlce 25:20 (10:17)