Mateusz Mika najlepiej punktuje w kadrze

10 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 22:12 (10 października 2015)

Trefl Gdańsk

Mateusz Mika, podobnie jak cała kadra Polski, bardzo dobrze wszedł w mistrzostwa Europy. W pierwszym meczu turnieju skończył 13 z 20 ataków. Mateusz Mika, podobnie jak cała kadra Polski, bardzo dobrze wszedł w mistrzostwa Europy. W pierwszym meczu turnieju skończył 13 z 20 ataków.

Bez niespodzianki rozpoczęli polscy siatkarze przygodę z mistrzostwami Europy. W bułgarskiej Warnie pokonali na inaugurację Belgów 3:0 (25:18, 29:27, 25:16), a następnie z małymi problemami rozprawili się ze Słowenią 3:1 (25:21, 28:30, 28:26, 25:13). Najskuteczniejszy w kadrze jest przyjmujący Lotosu Trefla Mateusz Mika - 35 pkt. W niedzielę, o godz. 17 biało-czerwoni zmierzą się z najsłabszą w grupie Białorusią. Zwycięstwem przypieczętują pierwsze miejsce oraz awans do ćwierćfinału. Słabsze występy zanotował drugi z przyjmujących żółto-czarnych, Niemiec Sebastian Schwarz. Jego kadra uległa Bułgarii 0:3 oraz Holandii 2:3.

SPRAWDŹ GDZIE WYBRAĆ SIĘ W WEEKEND W TRÓJMIEŚCIE NA SIATKÓWKĘ

Polska - Belgia 3:0 (25:18, 29:27, 25:16)

POLSKA: Drzyzga 1 punkt, Kubiak 14, Kłos 8, Kurek 13, Mika 14, Bieniek 5, Zatorski (libero) oraz Łomacz, Konarski 3, Buszek

Wyjściowy skład, do którego po części trener trener Stephane Antiga przyzwyczaił nas podczas niedawnego Pucharu Świata, niemal w komplecie rozpoczął także mistrzostwa Europy w Bułgarii i we Włoszech. Zmiana została dokonana jedynie na pozycji środkowego, na której Karol Kłos zastąpił Piotra Nowakowskiego.

Polacy zagrali z co najmniej klasę gorszą Belgią, która postawiła się im jedynie w drugim secie. W pierwszym nasi kadrowicze prowadzili na kolejnych przerwach technicznych 8:3 i 16:11. Po drugiej z nich rywale zaczęli grać lepiej zagrywką i w bloku, a to sprawiło, że przewaga zaczęła maleć. Wtedy sprawy w swoje ręce wziął m.in. Mateusz Mika, a biało-czerwoni spokojnie dograli partię do końca.

LOTOS DAJE WIĘCEJ PIENIĘDZY NA SIATKÓWKĘ

Najwięcej emocji dostarczył drugi set. W nim obejrzeliśmy grę na przewagi. W niej więcej zimnej krwi wykazali Polacy. A zakończył go dobrą zagrywką Michał Kubiak. Trzecia partia to już zupełna dominacja Polaków. Ponownie na wysoki poziom wszedł Mika, który wykańczał ważne piłki.

W całym spotkaniu przyjmujący Lotosu Trefla skończył 13 z 20 ataków. Dało mu to 65 proc. skuteczności, która była niemal najwyższa w drużynie - rozgrywający Fabian Drzyzga wykonał tylko jeden atak i zdobył nim punkt. Do tego Mika dołożył asa serwisowego oraz 75-proc. pozytywne przyjęcie.

PORAŻKA Z WŁOCHAMI PRZYNIOSŁA TYLKO 3. MIEJSCE W PUCHARZE ŚWIATA

Cały mecz w kwadracie dla rezerwowych spędził kolejny gracz żółto-czarnych, libero Piotr Gacek. Kolejni rywale Polaków pokonali w piątek Białoruś 3:0 (25:12, 25:21, 25:17).

Polska - Słowenia 3:1 (25:21, 28:30, 28:26, 25:13)

POLSKA: Drzyzga 3 punkty, Mika 21, Kłos 5, Kurek 18, Kubiak 13, Bieniek 10, Zatorski (libero) oraz Łomacz, Buszek 2, Konarski, Szalpuk

Nieco więcej problemów sprawiła Polakom Słowenia. Rywal ten nie zrobił jednak wrażenia na Mice. Ten był praktycznie nie do powstrzymania w ataku. Wykonywał go 26 razy, z czego zdobył 17 pkt. Do tego miał świetne przyjecie na poziomie 82 proc. Po tych statystykach widać, że przyjmujący Lotosu Trefla zdominował mecz.

Ten jednak czasami nie układał się po myśli całej kadry. Tak było chociażby w drugim secie, gdy biało-czerwoni przegrali na przewagi 28:30. Sami sprokurowali sobie emocje w trzeciej partii. Prowadzili już 24:19, ale rywale zdobyli sześć kolejnych punktów. Na szczęście tym razem seta zakończył Bartosz Kurek. W ostatniej części gry zobaczyliśmy popis mistrzów świata.

W drugim meczu grupy C drugiego dnia zmagań Belgia rozprawiła się 3:0 (25:17, 25:18, 25:17) z Białorusią.

Pierwsza drużyna z grupy awansuje do ćwierćfinału. 2. i 3. zagrają w 1/8 finału, a ostatnia pojedzie do domu.

TABELA GRUPY C ME
kolejno: mecze, punkty, sety zdobyte-stracone
1. Polska       2     6     6:1
2. Słowenia 2 3 4:3
3. Belgia 2 3 3:3
4. Białoruś 2 0 0:6

W mistrzostwach Europy mamy jeszcze jednego siatkarza Lotosu Trefla. To przyjmujący kadry Niemiec Sebastian Schwarz. W pierwszym meczu turnieju, w którym jego kadra zmierzyła się ze współgospodarzem Bułgarią, wszedł on do gry w pierwszym secie z kwadratu dla rezerwowych. W drugim wskoczył do podstawowego składu, a w trzecim ponownie wspomógł drużynę na boisku jako rezerwowy. Łącznie zdobył 3 pkt, miał pozytywne przyjęcie na poziomie 57 proc. a jego kadra uległa 0:3 (20:25, 17:25, 20:25).

W sobotę Niemcy stanęli nad krawędzią. Przegrali z Holandią 2:3 (25:17, 23:25, 25:22, 21:25, 13:15). Schwarz wyszedł na to spotkanie w pierwszym składzie. Zdobył w inauguracyjnym secie 4 pkt i później już nie pojawił się na boisku. W niedzielę, o godz. 16:45 Niemcy zagrają w meczu ostatniej szansy z Czechami. Jeśli przegrają pożegnają się z turniejem.

Opinie (2)

• Czy to ten z Dynamo Dutki?

• 3 6

• niedoceniony

Tak, to jest ten sam, który w zakończonym Pucharze Świata był najlepszy wśród atakujących i przyjmujących.