Lekkoatleci z Trójmiasta mistrzami Polski

7 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Karolina Tymińska (z prawej) i Paulina Ligarska (z lewej) z SKLA Sopot zajęły kolejno pierwsze i trzecie miejsce na podium w pięcioboju. Karolina Tymińska (z prawej) i Paulina Ligarska (z lewej) z SKLA Sopot zajęły kolejno pierwsze i trzecie miejsce na podium w pięcioboju.

Siedem medali, w tym cztery złote zdobyli trójmiejscy lekkoatleci podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu. Mistrzami kraju zostali trzej reprezentanci SKLA Sopot: Karolina Tymińska w wieloboju, Anna Kiełbasińska w biegu na 200 m i Artur Noga na 60 m przez płotki. Ze złotym krążkiem wraca też tyczkarka Olga Frąckowiak z AZS AWFiS Gdańsk. Noga wywalczył minimum uprawniające do startu na halowych mistrzostwach świata w Portland, ale zrezygnował ze startu ze względu na przygotowania pod kątem igrzysk w Rio de Janeiro.

Z czołowych trójmiejskich lekkoatletów na mistrzostwa do Torunia nie pojechali Marta Jeschke, która po zabiegu ścięgna Achillesa odpuściła sezon halowy oraz Angelika CichockaPatryk Dobek, którzy swoje plany całkowicie podporządkowali letnim igrzyskom w Rio de Janeiro.

O medalowy dorobek zadbali jednak inni. Trzy złote i jeden brązowy medal to dorobek SKLA Sopot. Po mistrzostwo kraju w pięcioboju sięgnęła Karolina Tymińska, dla której był to pierwszy start w tej konkurencji w hali od 7 lat. Ostatni występ w 2009 roku również zakończyła ze złotym medalem halowych mistrzostw Polski.

W Toruniu zdeklasowała rywalki wygrywając cztery z pięciu konkurencji: bieg na 60 m ppł, pchnięcie kulą, skok w dal i bieg na 800 m. Trzecia była w skoku wzwyż. Nie była jedyną trójmiejską zawodniczką na podium pięcioboju. Trzecie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Paulina Ligarska, która poprawiła przy okazji rekordy życiowe w pchnięciu kulą (12.85) i skoku w dal (5.72 m).

W biegu na 200 metrów złudzeń rywalkom nie pozostawiła Anna Kiełbasińska. Sprinterka, która dołączyła niedawno do SKLA nie miała sobie równych już w eliminacjach (23.56). W finale biegła po korzystnym, zewnętrznym torze i spisała się jeszcze lepiej. Bezapelacyjne zwycięstwo dał jej czas 23.31, który jest wynikiem tylko o 0.07 sekundy słabszym od jej rekordu życiowego. To szczególnie budujące dla lekkoatletki, która niedawno publicznie wyznała, iż zmaga się z jedną z chorób autoimmunologicznych.

Znakomity występ w Toruniu zaliczył Artur Noga, który zwyciężył w finale biegu na 60 m przez płotki. Linię mety minął z wynikiem 7.65, gorszym o zaledwie 0.01 od rekordu życiowego z 2008 roku. Sopocki płotkarz wypełnił tym samym wynoszące 7.72 minimum PZLA uprawniające go do startu w halowych mistrzostwach świata w Portland, które rozpoczną się 17 marca. Artur jednak w nich nie wystartuje, by nie zakłócać swojego toku przygotowań do igrzysk w Rio.

Mistrzynią Polski w skoku o tyczce została Olga Frąckowiak z AZS AWFiS Gdańsk. Zwycięską wysokość 4.30 zaliczyła już za pierwszym podejściem i wyrównała rekord życiowy. Była to zarazem jej ostatnia udana próba, ale wystarczyło to do złota. Druga Kamila Przybyła z Zawiszy Bydgoszcz pokonała 4.30 dopiero za trzecim podejściem. Obie atakowały jeszcze poprzeczkę zawieszoną na 4.40, ale bezskutecznie. Pokonała ją tylko Romana Malaćova, ale Czeszka startowała poza konkursem.

Reprezentanci gdańskiego klubu dorzucili jeszcze dwa wicemistrzowskie tytuły. Srebrny medal w skoku w dal zdobył Michał Rejmus oraz sztafeta 4x400 m w składzie: Klaudia Gołąbek, Dominika Morek, Aleksandra Maliszewska, Anna Pacholska.

Zobacz pełne wyniki HMP w Toruniu (.PDF)

Michał Rejmus (AZS AWFiS Gdańsk), skok w dal, 7.61
Klaudia Gołąbek, Dominika Morek, Aleksandra Maliszewska, Anna Pacholska (AZS AWFiS Gdańsk), 4x400 m, 3:43.71

BRĄZ
Paulina Ligarska (SKLA Sopot), pięciobój, 3868

Opinie (3)

• Brawo !!!

• 5 0

• To jest szansa na udzial zawodnikow w Rio szczegolnie tych z SKLA Sopot. Brawo tak trzymac.