Płocharski mistrzem Polski we florecie

25 maja 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Filip Płocharski na najwyższym stopniu podium i Piotr Janda na drugim miejscu w finale mistrzostw Polski. Filip Płocharski na najwyższym stopniu podium i Piotr Janda na drugim miejscu w finale mistrzostw Polski.

Filip Płocharski został mistrzem Polski seniorów we florecie. Zawodnik Sietomu AZS AWFiS Gdańsk w finale zawodów rozgrywanych w Śremie pokonał klubowego kolegę Piotra Jandę. Wśród pań dwa medale zdobyły zawodniczki gdańskiego klubu - Emilia Rygielska sięgnęła po srebro, a Natalia Gołębiowska po brąz. Sietom AZS AWFiS wywalczył też dwa wicemistrzowskie tytuły w rywalizacji drużynowej.

Znakomicie spisali się zawodnicy Sietomu AZS AWFiS Gdańsk podczas mistrzostw Polski w Śremie. Już pierwszego dnia zawodów, podczas rywalizacji indywidualnej zapisali na swoim koncie cztery medale. W turnieju mężczyzn z grona 63 szermierzy do finału przebili się Filip PłocharskiPiotr Janda.

W pojedynku o złoto lepszy okazał się Filip. Wygrywając 15:8 odzyskał tytuł utracony przed rokiem na rzecz Leszka Rajskiego z KS Wrocławianie, który tym razem był dopiero piąty. Na siódmym miejscu uplasował się za to kolejny gdańszczanin Michał Siess.

Żadnej z zawodniczek Sietomu nie udało się wprawdzie wygrać w turnieju pań, ale i tu gdański klub miał na podium dwie reprezentantki. Srebro zdobyła Emilia Rygielska, która w finale uległa Marcie Łyczbińskiej.

RYSZARD SOBCZAK: GRUCHAŁA ZUCHWAŁA W WALCE JAK DAWNIEJ

Brązowy krążek wywalczyła natomiast Natalia Gołębiowska. Warto odnotować piąte miejsce Sylwii Gruchały-Bączek, która powróciła do akademickiego klubu i do sportowej rywalizacji w ogóle po urlopie macierzyńskim. Ośmiokrotna mistrzyni Polski po bardzo udanych eliminacjach grupowych, w których wszystkie walki wygrała do zera i pewnych zwycięstwach pucharowych, przegrała dopiero w ćwierćfinale z Gołębiowską 12:15.

WYNIKI TURNIEJÓW INDYWIDUALNYCH WE FLORETOWYCH MISTRZOSTWACH POLSKI
MĘŻCZYŹNI
Ćwierćfinały: Filip Płocharski (Sietom) - Leszek Rajski (KSz Wrocławianie) 15:5, Piotr Janda (Sietom)- Mateusz Ulanowski (AZS-AWF Warszawa) 15:6, Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie) - Michał Siess (Sietom) 15:13, Paweł Szumielewicz (KSz Wrocławianie) - (AZs-AWF Poznań) 15:7

Półfinały: Płocharski - Rządkowski 15:13, P. Janda - Szumielewicz 15:10

Finał: Płocharski - P. Janda 15:8

Kolejność końcowa:
1. Filip Płocharski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
2. Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3. Andrzej Rządkowski (Wrocławianie)
3. Paweł Szumielewicz (Wrocławianie)
5. Leszek Rajski (Wrocławianie)
6. Mateusz Ulanowski (AZS-AWF Warszawa)
7. Michał Siess (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
8. Bartosz Cegielski (AZS-AWF Poznań)
...
9. Piotr Sobczak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
10. Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
14. Radosław Glonek (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
15. Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
Startowało 63 florecistów.

KOBIETY
Ćwierćfinały: Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń) - Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) 15:8 , Emilia Rygielska (Sietom) - Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń) 15:9, Małgorzata Wojtkowiak (AZS-AWF Poznań) - Magdalena Knop 15:7, Natalia Gołebiowska - Sylwia Gruchała - Bączek (wszystkie Sietom) 15:12

Półfinały: M. Łyczbińska - Wojtkowiak 15:10, Rygielska - Gołebiowska 15:8

Finał: M. Łyczbińska - Rygielska 13:8

1. Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń)
2. Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3. Natalia Gołębiowska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3. Małgorzata Wojtkowiak (AZS-AWF Poznań)
5. Sylwia Gruchała-Bączek (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
6. Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń)
7. Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
8. Martyna Jelińska (Budowlani Toruń)
...
12. Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
13. Monika Paliszewska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
Startowało 59 florecistek.

Drugiego dnia rywalizacji odbył się turniej drużynowy. Przed rokiem Sietom AZS AWFiS, który wystawiał cztery drużyny zdobył złoto i srebro wśród pań i brąz wśród mężczyzn. Równie liczną reprezentacje gdański klub wystawił i w tym roku. Tym razem udało zdobyć się dwa srebrne krążki.

Po raz siódmy z rzędu drużynowymi mistrzami Polski wśród mężczyzn zostali Wrocławianie. Wśród pań najlepsze były akademiczki z Poznania.

Aż trudno uwierzyć, ale dla Sietomu mistrzostwa Polski z dorobkiem w postaci sześciu medali, były... najmniej udane od lat. Z poprzednich trzech turniejów gdański klub wracał z ośmioma medalami. Mniej, a dokładnie właśnie sześć po raz ostatni zdobył w 2011 roku.

WYNIKI TURNIEJÓW DRUŻYNOWYCH WE FLORETOWYCH MISTRZOSTWACH POLSKI<
MĘŻCZYŹNI
1. Wrocławianie I (Andrzej Rządkowski, Leszek Rajski, Paweł Szumielewicz, Tomasz Gmerek)
2. Sietom II AZS-AWFiS Gdańsk (Filip Płocharski, Michał Siess, Radosław Glonek, Maciej Podralski)
3. AZS-AWF I Warszawa (Michał Majewski, Jakub Surwiłło, Krzysztof Czerwiński, Mateusz Ulanowski)
4. Sietom I AZS-AWFiS Gdańsk
5. AZS-AWF I Poznań
6. Budowlani Toruń
7. AZS-AWF II Warszawa
8. Wrocławianie II

KOBIETY
1. AZS-AWF Poznań (Katarzyna Lachman, Małgorzata Susfał, Martyna Synoradzka, Małgorzata Wojtkowiak)
2. Sietom II AZS-AWFiS Gdańsk (Natalia Gołębiowska, Monika Paliszewska, Zuzanna Sobczak, Anna Szymczak)
3. Budowlani Toruń (Julia Chrzanowska, Martyna Jelińska, Marta Łyczbińska, Katarzyna Zając)
5. Zjednoczeni Pabianice
6. Wrocławianie
7. UKS Atena I Gdańsk
8. Warta-Muszkieterowie Poznań

Opinie (15)

• Hmm.. (6)

Pani Sylwia w ćwierćfinale przegrała z ....Panią Natalią 12-15 :)

• 2 0

• Nowina (5)

To nic dziwnego,ze pani Sylwia przegrala z pania Natalia

• 0 0

• Myszko

Droga Myszko. Czy ty trenujesz szermierke?