Siódmy mecz rozstrzygnie

31 maja 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Rewelacyjna gra Andresa Rodrigueza (nr 7) sprawiła, że w koszykarskim finale mamy remis. Rewelacyjna gra Andresa Rodrigueza (nr 7) sprawiła, że w koszykarskim finale mamy remis.

Koszykarze Prokomu Trefl zmarnowali szanse na to, aby już dziś świętować zdobycie złotych medali. Obrońcy mistrzowskiego tytułu przegrali na własnym parkiecie w szóstym meczu finału z PGE Turowem Zgorzelec 69:74 (8:14, 23:18, 17:20, 21:22). Tym samym w rywalizacji jest remis 3-3. Po raz pierwszy od dziewięciu lat o losach korony rozstrzygnie siódmy mecz. Odbędzie się on w najbliższą środę w Zgorzelcu.

Sow, Slanina, Serapinas, Milicić, Masiulis, Gurović, Dylewicz, Roszyk, Shakur, Stanojević, Kisner. Trener: Tomas Pacesas.
Sędziowie: Calik, Zamojski, Zalewski
Widzów: 1800
Logan, Drobnjak, Witka, Kelati, Rodriguez, Ljubotina, Scekic, Kitzinger, Petrović, Skibniewski. Trener: Saso Filipovski.

Z sobotniego spotkania Portal trojmiasto.pl przeprowadził bezpośrednią transmisję. Kliknij poniżej, aby zapoznać się z jej treścią.

za 2 punkty
0'
[0:0] Rozpoczynamy transmisję z meczu, który jak wszyscy sądzą w Sopocie - da Prokomowi Trefl piąty tytuł mistrza Polski z rzędu. Na trybunach sponsor Ryszard Krauze. Gospodarze wystawili piątkę, którą jeszcze nie rozpoczynali w finale: Shakur, Serapinas, Dylewicz, Gurović, Sow.
0'
Turów rozpoczyna tradycyjnym składem wyjściowym: Rodriguez, Logan, Kelati, Witka i Drobnjak.
1'
Sow wygrał wznowienie na środku, ale inauguracyjny rzut Gurovica niecelny
za 3 punkty
1'
[0:3] Logan zaczyna "trójką"
za 2 punkty
2'
[2:3] wolne Gurovic po faulu Kelatiego, oba celne
2'
niecelne rzuty Turowa za trzy: Drobnjak i Witka
3'
pudłuje zza 6,25 Gurović
za 2 punkty
3'
[2:5] wolne Drobnjak po faulu Shakura, oba celne
3'
w odpowiedzi niecelnie Dylewicz
4'
Kelati pudłuje za trzy
4'
faul w ataku Dylewicza na Witce
4'
Rodriguez niecelnie za trzy, ale faul Shakura przy zbiórce na Drobnjaku
za 2 punkty
4'
[2:7] Logan solowa akcja
za 2 punkty
5'
[4:7] Serapinas po ładnym piwocie
5'
już drugi faul Shakura
5'
wolne Rodriguez po faulu Serapinasa, oba niecelne!
za 2 punkty
5'
[6:7] Gurović zmniejsza straty
6'
na rozegranie wszedł Milicic
6'
faul w ataku Sowa. To jego drugi faul. Senegalczyka zastępuje Stanojević
za 3 punkty
7'
[6:10] Logan w ostatnich sekundach akcji Turowa zza linii 6,25
7'
po niecelnym rzucie Dylewicza faul na Drobnjaku pod sopockim koszem
7'
na parkiecie Slanina
za 2 punkty
7'
[6:11] Drobnjak trafia jednego z dwóch wolnych
8'
niecelnie Milicić za trzy
za 3 punkty
8'
[6:14] Rodriguez za trzy! To już trzecia "trójka" Turowa, gdy Prokom nie ma żadnej
8'
Przy ośmiopunktowej stracie o pierwszy czas poprosił trener Pacesas
8'
błąd 24 sekund sopocian
8'
faul w ataku Logana na Slaninie
10'
żadna z drużyn nie może zdobyć punktu, zaczęła się ostatnia minuta
za 2 punkty
10'
[8:14] wolne Gurovic po faulu Witki, oba celne, 37 sekund do końca kwarty
10'
pudła Kelatiego za trzy oraz Milicica kończą kwartę
10'
Prokom Trefl przegrał pierwszą kwartę 8:14

Gospodarze z gry trafili zaledwie 2 z 11 rzutów!
11'
niecelnie za trzy Logan
11'
na parkiecie Roszyk
11'
pudła spod kosza Stanojevica i w dobitce Masiulisa
za 2 punkty
12'
[8:16] Drobnjak spod kosza po zwodzie
za 3 punkty
12'
[11:16] Milicić za trzy, pierwszy tego dnia celny rzut gospodarzy zza linii 6,25!
12'
szybka odpowiedź za trzy Logana, ale niecelna
13'
trzy faule Turowa w jednej akcji Prokomu
za 2 punkty
13'
[12:16] wolne Stanojević, jeden celny
za 3 punkty
13'
[15:16] po niecelnym rzucie Stanojevica piłkę zebrał Slanina i przymierzył za trzy!
13'
przewaga gości stopniała z 8 do 1 punktu i od razu o czas prosi szkoleniowiec gości
13'
niecelny rzut za trzy Petrovica, po faulu Scekica przy zbiórce będą wolne dla Prokomu, gdyż rywale w tej kwarcie mają już pięć przewinień
za 2 punkty
13'
[17:16] Masiulis oba celne wolne i pierwsze prowadzenie Prokomu Trefl!
14'
po drugi faulu Masiulisa miejsce Litwina zajmuje Dylewicz
za 3 punkty
14'
[17:19] niesamowita akcja Petrovica, zebrał rzut, cofnął się za linię 6,25 i celnie przymierzył
14'
trzeci faul Scekica
14'
Stanojevic pudłuje oba wolne
15'
faul w ataku Stanojevica
za 3 punkty
15'
[17:22] Drobnjak zszedł spod kosza na obwód i trafił "trójkę". Już piąta Turowa dziś!
za 2 punkty
15'
[19:22] Stanojević efektowne punkty
za 2 punkty
16'
[19:24] Kitzinger spod kosza
16'
niecelnie Slanina, ale faul w ataku Logana. Już trzeci dziś Amerykanina
16'
Logan protestował i... zarobił przewinienie techniczne, czyli rzuty wolne, a potem jeszcze piłka z boku dla Prokomu Trefl
za 2 punkty
16'
[21:24] Slanina trafił oba wolne
17'
niecelnie za trzy Gurovic
17'
trzeci faul Shakura
za 2 punkty
17'
[21:25] Drobnjak trafił jeden z dwóch wolnych
za 2 punkty
17'
[23:25] Gurovic solowa akcja
za 2 punkty
18'
[23:27] Witka spod kosza
18'
Gurović nie trafił trójki
za 3 punkty
19'
[26:27] po niecelnym rzucie Rodrigueza za trzy trafił Dylewicz. Znów tylko punkt straty gospodarzy
za 2 punkty
19'
[26:30] Drobnjak akcja 2+1 po faulu Dylewicza. Słoweniec ma już 12 punktów
za 2 punkty
19'
[28:30] Stanojevic szybka odpowiedź
20'
faul w ataku Drobnjaka, rozpoczęła się ostatnia minuta pierwszej połowy
20'
kroki Gurovica
20'
Kelati faulowany przez Stanojevica przy rzucie za trzy
za 2 punkty
20'
[28:32] Kelati trafia dwa z trzech wolnych, 35 sekund do przerwy
20'
trzy niecelne rzuty Prokomu, te męki kończy faul techniczny Rodrigueza, który próbował kłócić się z sędziami
20'
na 9 sekund przed końcem czas dla Turowa
20'
wolne Slanina aż cztery!
za 2 punkty
20'
[31:32] Slanina trzy z czterech celnych
20'
piłka z boku dla Prokomu Trefla
20'
nieskuteczna akcja Shakura kończy pierwszą połowę
20'
Prokom Trefl przegrywa po pierwszej połowie 31:32
20'
Gospodarze mają przewagę na deskach (20:15 w zbiórkach), ale rywale grają bardziej zespołowo (7:4 w asystach). Obie drużyny mają kłopoty ze skutecznością. Z gry rzucały zgodnie po 28 razy. Z tego Turów miał 10, a Prokom 8 celnych prób. Miejscowi mieli 6 straty, przy zaledwie 2 przeciwników.
20'
Najskuteczniejsi gracze pierwszej połowy: Slanina i Gurović po 8 oraz Drobnjak 12 i Logan 8 punktów.
za 2 punkty
21'
[31:34] Witka otwiera rejestr punktowy drugiej połowy, choć jako pierwsi piłkę mieli sopocianie
za 3 punkty
22'
[34:34] Milicić drugi raz za trzy i remis!
za 2 punkty
22'
[34:34] niecelnie za trzy Rodriguez. Szansa na objęcie prowadzenia przez gospodarzy
za 2 punkty
22'
[36:34] Gurović i jest drugie tego dnia prowadzenie gospodarzy!
za 3 punkty
23'
[36:37] odpowiada celnie Kelati i to za trzy
za 2 punkty
24'
[36:39] Rodriguez
25'
czas Prokom
za 2 punkty
25'
[38:39] Dylewicz po ładnej akcji
za 3 punkty
26'
[38:42] Kelati drugi raz w tej kwarcie za trzy, na ławce siedzi cały czas Logan!
za 3 punkty
26'
[41:42] trzecia trójka Milicica!
za 3 punkty
27'
[41:45] Rodriguez za trzy!
za 3 punkty
27'
[44:45] rozwiązał się worek z punktami. Czwarta z rzędu "trójka"! Tym razem Slanina
27'
czas dla Turowa
za 2 punkty
27'
[44:47] Witka przepchnął się pod koszem
28'
czwarty faul Scekica
28'
strata Milicić
28'
faul w ataku Scekica. Bośniak musi opuścić parkiet, gdyż to jego piąte przewinienie!
28'
Slanina tym razem nie trafił za trzy
29'
Kelati też niecelnie za trzy, a przy próbie zbiórki faul Witki
za 2 punkty
29'
[46:47] po niecelnym rzucie za trzy Gurovica zebrał piłkę Sow i popisał się wsadem
za 2 punkty
29'
[47:47] Sow był jeszcze faulowany przez Nanę i ma dodatkowo rzut wolny, trafia na remis
za 3 punkty
29'
[47:50] Rodriguez po raz trzeci dziś za trzy!
30'
rozpoczęła się ostatnia minuta, wolne Dylewicza po faulu Nany
za 2 punkty
30'
[48:50] na 46 sekund przed końcem kwarty Dylewicz trafił jednego z dwóch wolnych
za 2 punkty
30'
[48:52] solowa akcja Rodrigueza
30'
na 12 sekund przed końcem kwarty Prokom stracił piłkę
30'
niecelne rzuty Kelatiego, a potem przez całe boisko Dylewicza kończą kwartę
30'
Po trzech kwartach Prokom Trefl przegrywa 48:52
31'
Witka nie trafił za trzy. Czy to będzie ostatnia kwarta tego sezonu? Aby tak się stało, ostatnie dziesięć minut Prokom Trefl musi wygrać różnicą co najmniej 5 punktów!
31'
Gurović pudłuje dwa razy z wolnych!
za 2 punkty
31'
[48:53] Milic fauluje Rodrigueza, jeden celny wolny Portorykańczyka
32'
już czwarty faul Witki
za 3 punkty
32'
[51:53] kapitalnie Milicić. Już czwarta "trójka"
za 2 punkty
32'
[51:55] Nana spod kosza
za 2 punkty
32'
[53:55] wolne Gurović po faulu Nany, oba celne
32'
spod kosza nie trafiają Rodriguez i Nana
za 2 punkty
33'
[55:55] Dylewicz wyrównał stan meczu! Filip dobił po niecelnej tym razem "trójce" Milicica
33'
czas Turów
33'
wrócił na parkiet Logan. Dziś był w grze łącznie tylko przez 18 minut
za 2 punkty
33'
[55:57] wolne Drobnjak, oba celne
34'
czwarty faul Logana
za 3 punkty
35'
[55:60] ponad minuta bez punkty z obu stron, Logan wreszcie trafia za trzy
35'
czas Prokom Trefl
35'
spod kosza nie trafił Sow
za 2 punkty
35'
[55:62] Kelati indywidualna akcja i trafia po dwutakcie. Już 7 punktów przewagi gości!
36'
niecelnie Masiulis za trzy
36'
niecelnie za trzy Rodriguez
36'
tracą piłkę Masiulis z Gurovicem
37'
gubi piłkę Logan
37'
kroki Dylewicza. Coraz większe nerwy z obu stron!
za 2 punkty
37'
[55:64] Trzy minut i 20 sekund i 9 punktów Turowa przewagi! Trafia Drobnjak. Na już 16 punktów na koncie!
37'
czwarty faul Rodrigueza
za 2 punkty
37'
[57:64] z wolnych trafia dwa razy Gurovic
za 2 punkty
38'
[57:66] Drobnjak trafia po asyście Rodrigueza
za 2 punkty
38'
[59:66] szybka odpowiedź Gurovica
za 2 punkty
38'
[59:68] Rodriguez spod kosza, a tym razem asystuje Drobnjak, ta dwójka gra w ciemno!
39'
na minutę i 54 sekundy przed końcem gry czas dla trenera Pacesasa, gdy koszykarze wrócą na parkiet, będą wolne Shakura
za 2 punkty
39'
[60:68] Shakur trafia jeden na dwa z wolnych
39'
Shakur dwa szybkie faule i kończy grę, bo ma już 5 przewinień!
39'
wolne Logan, oba pudła!
za 2 punkty
39'
[62:68] wsad Dylewicza!
39'
czas Turowa na 95 sekund przed końcem
39'
faul Slaniny, teraz każde przewinienie oznacza rzuty dla Turowa
za 2 punkty
39'
[62:69] Rodriguez jeden z dwóch wolnych celny
za 2 punkty
39'
[64:69] Dylewicz kolejny wsad na 83 sekund przed końcem
39'
błąd połowy Turowa! 61 sekund do końca
39'
Milicić nie trafił za trzy z czystej pozycji
39'
szybki faul Serapinasa
za 2 punkty
39'
[64:70] Drobnjak celny jeden z dwóch wolnych
40'
ostatnia minuta i niecelne "trójki" Slaniny i Dylewicza
za 2 punkty
40'
[64:72] wolne Rodriguez, oba celne, 38 sekund do końca
za 2 punkty
40'
[66:72] wsad Dylewicza po niecelnej trójce Gurovica, 16 sekund do końca
za 2 punkty
40'
[66:73] szybki faul, 15 sekund do końca, wolne Rodriguez, jeden celny. Już ma 20 punktów
za 3 punkty
40'
[69:73] Milicić za trzy!
40'
4 sekundy do końca i wolne Rodrigueza
za 2 punkty
40'
[69:74] Rodriguez raz trafił
40'
Prokom Trefl stracił piłkę!
40'
Koniec meczu. Prokom Trefl przegrał 69:74. W środę będzie siódmy, decydujący mecz w Zgorzelcu.
40'
wspaniałe zachowanie publiczności, która skanduje "Prokom Trefl".

PROKOM TREFL: Gurović 16, Milicić 15 (5x3), Dylewicz 14 (1), Sow 3, Serapinas 2 oraz Slanina 11, Stanojević 5, Masiulis 2, Shakur 1, Roszyk 0.

TURÓW: Rodriguez 21 (3), Drobnjak 19 (1), Logan 11 (3), Kelati 10 (2), Witka 6 oraz Petrović 3 (1), Kitzinger 2, Nana 2, Scekic 0, Ljubotina 0.

Po raz pierwszy od dziesięciu lat w męskim finale zdarzyło się, że drużyna, która mogą zakończyć finał na własnym parkiecie nie wykorzystała tej szansy (poprzednio tak grały Mazowszanka Pruszków ze Śląskiem Wrocław). Kartki z napisem "mistrz", które przygotowali organizatorzy na razie okazały się tylko nieprzydatną do niczego makulaturą. Oby wróciły do łask w środę.

Co gorsza wygrana Turowa w Sopocie jest w pełni zasłużona. Goście zaledwie dwukrotnie oddali prowadzenie! W 13. minucie po wolnych Tomasa Masiulisa było 17:16, a w 22. minucie po akcji Milana Gurovica zrobiło się 36:34. Rywale w obu przypadkach szybko niekorzystny rezultat zmienili rzutami za trzy: najpierw Vjeko Petrović (był to jego jedyny celny rzut tego dnia!), potem Thomas Kelati.

Kto zwycięży w decydującym meczu o mistrzostwo Polski koszykarzy?

Po raz ostatni remis był w 33. minucie (55:55). Od tego wyniku Turów zdobył dziewięć punktów z rzędu i nie oddał już przewagi do końca. Na niewiele zdało się pięć "trójek" Igora Milicica, bo i jego zawiodły nerwy wówczas, kiedy jeszcze można było podjąć walkę o zwycięstwo. W 39. minucie przy 64:69 Chorwat z polskim paszportem był w czystej pozycji za linią 6,25, ale przestrzelił.

Prokom Trefl rozmontował duet Dragisa Drobnjak i Andres Rodriguez. Słoweński center i portorykański rozgrywający grali niemal w ciemno, jakby znali się od piaskownicy. Gdy sopocianie próbowali ograniczyć swobodę pod koszem tego pierwszego, to wówczas drugi punktował po rzutach z dystansu. Ci dwaj gracze zdobyli 40 punktów, mieli 10 zbiórek i 7 asyst.

Sopocianie mieli ogromną przewagę na tablicach (38:23 w zbiórkach), ale nic z niej nie wynikało, gdyż kiepsko byli usposobieni rzutowo. Dlatego ryzykowny wariant Tomasa Pacesasa, aby szybkimi faulami przerywać akcje rywali już na dwie minuty przed końcem gry, nie przyniósł efektów, bo brakowało rzutów głównie za trzy. Głównym snajperem stał się Milicić (i brawa dla niego za to), ale przecież on jest od prowadzenia gry. Za zdobywanie punktów inni koszykarze biorą setki tysięcy euro!

Szkoleniowiec Prokomu Trefl będzie miał w najbliższych dniach dylemat - jeszcze raz oprzeć ciężar w ofensywie na Gurovicu (dziś trafił 4 z 14 rzutów z gry, w tym żadnej "trójki"), czy też wrócić do wariantu z ostatniego meczu w Zgorzelcu, kiedy do wygranej poprowadzili Filip Dylewicz i Krzysztof Roszyk. We własnej hali ten drugi dostał tylko niespełna 9 minut gry i ani razu nie próbował nawet rzucać. "Dylu" zaś też przy Serbie gra inaczej. Co prawda błysnął raz i drugi "wsadami", ale to już nie był ten koszykarz, który ciągnął zespół do sukcesu w środę.