Sopocianki z trzema punktami w Łodzi

23 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Siatkarki Atomu Trefla dominowały w Łodzi i już w trzecim secie miały piłkę na zakończenie meczu 7. kolejki PlusLigi, ale ostatecznie spotkanie na swoją korzyść rozstrzygnęły po czterech partiach. MVP została Neriman Ozsoy. Sopocianki zainkasowały trzy punkty po wyjazdowym sukcesie nad Organiką Budowlanymi 3:1 (25:18, 25:19, 25:27, 25:17) i po kilkudniowej przerwie wróciły na czoło tabeli, mimo że mają o jeden pojedynek rozegrany mniej od mistrzyń Polski, które właśnie wyprzedziły.

ORGANIKA BUDOWLANI: Wójcik zdobyła 1 punkt, Rousseaux 23, Mróz 5, Mirek 12, Kosek 6, Golec, Ciesielska (libero) oraz Kwiatkowska 6, Mikołajewska 2, Bryda, De Paula 4, Grbac 2

ATOM TREFL: Wilk 4, Ozsoy 18, Ssuschke-Voigt 12, Kożuch 11, Sieczka 13, Navarro Fernandez 5, Maj (libero) oraz Konieczna 7, Saad, Bełcik, Świeniewicz

Tym spotkaniem sopocianki rozpoczęły najbardziej forsowny okres roku. Do 7 grudnia czeka je aż sześć meczów. Do Łodzi podopieczne Alessandro Chappiniego pojechały jeszcze w składzie dobrze nam znanym sprzed przerwy na Puchar Świata. Amerykanki Alisha GlassMegan Hodge, których debiut niektórzy błędnie zapowiadali już dzisiaj, są jeszcze w USA. W Trójmieście spodziewane są po około 12-godzinym, z dwiema przesiadkami locie w czwartek.

Przed meczem z Organiką Budowlanymi na dolegliwości barku narzekała Dorota Świeniewicz, ale włoski szkoleniowiec swoim zwyczajem poza "12" zostawił jedną ze środkowych. Tym razem padło na tę najmłodszą - Maję Tokarską. Natomiast rutynowana przyjmująca do gry weszła tylko w drugiej partii.

Od początku nasza drużyna podyktowała swoje warunki gry. Od 6:4 przewaga sopocianek systematycznie rosła aż do 13:6. Potem nie było kłopotów ze skończenia seta, gdyż rywalki oddały aż 9 punktów po własnych błędach. Łodzianki nie mogły poradzić sobie zwłaszcza w ataku, kończąc średnio co czwartą piłkę.

W drugim secie w miarę wyrównana walka trwała do przerwy technicznej. Od 8:7 znów na parkiecie rządził Atom Trefl. Sopociankom było tym łatwiej odczytać zamiary miejscowych, gdyż ich gra była schematyczna. W dwóch pierwszych setach punkty dla Organiki zdobywały praktycznie tylko Helene RousseauxJoanna Mirek. Na drugą przerwę techniczną sopocianki zeszły z przewagą 16:9, a potem prowadziły nawet 21:13.

Na kolejną odsłonę bez większych emocji zapowiadało się także w trzeciej partii. Atom Trefl pewnie grał do drugiej przerwy technicznej, na którą schodził z 5-punktową zaliczką (16:11). Niestety, po powrocie do gry przydarzył się niebiesko-zielonym przestój. Łodzianki wyrównały na 17:17.

Od tego momentu grano punkt za punkt. Siatkarki Organiki wyszły na prowadzenie 21:20, ale sopocianki odpowiedziały wówczas dwoma punktami z rzędu. Także do Atomu Trefla należała pierwsza piłka setowa, a zarazem meczowa. Szkoda, że przy 24:23 nie udało się zakończyć gry, gdyż na kolejną szansę ku temu sopocianki musiały poczekać do czwartej części gry. 25:24 i 26:25 prowadziły już gospodynie i im za drugim podejściem udało się zdobyć tego seta.

Na szczęście tym razem nie potwierdziło się stare siatkarskie porzekadło, że kto nie wygrywa w trzech setach przegrywa w pięciu. Atom Trefl nie dopuścił nawet, aby grę przedłużyć do tie-breaka. Na czwartego seta od początku na boisko wyszła Izabela Bełcik i rozgrywająca została w grze już do końca.

Niczym w drugim secie sopocianki zaczęły uciekać gospodyniom po pierwszej przerwie technicznej. Z 11:9 podopieczne Chappiniego odskoczyły na 21:14. Włoski szkoleniowiec mógł wówczas odetchnąć z ulgą, gdyż to do niego należało zwycięstwo w prestiżowym starciu z rodakiem. Szkoleniowiec łodzianek, Mauro Masacci wcześniej był m.in. asystentem reprezentacji Polski, a gdy Marco Bonitta musiał w trakcie turnieju zostawić biało-czerwone w 2007 roku, to właśnie obecny trener Organiki Budowlanych prowadził nasz "złotka" w Pucharze Świata.

Pozostałe wyniki 7. kolejki:
Pałac Bydgoszcz - Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna 2:3 (20:25, 25:16, 25:18, 15:25, 11:15), Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - PTPS Piła 3:0 (25:16, 25:13, 25:10), Impel Gwardia Wrocław - Aluprof Bielsko-Biała 2:3 (15:25, 19:25, 25:17, 25:23, 13:15), Stal Mielec - AZS Białystok (przełożony na 30.11).