• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sport Talent: Cyprian Mrzygłód

Marcin Dajos
21 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Cyprian jest pierwszym zawodnikiem w historii Polski, który jako junior młodszy przekroczył granicę 80 m. Na zdjęciu razem z trenerem Leszkiem Walczakiem.
  • Cyprian jako nadzieja gdańskiego sportu na koniec 2016 roku.
  • Cyprian był także nadzieją gdańskiego sportu w 2015 roku.

Lubi oglądać i rysować konstrukcje budynków czy samochodów. Marzy o zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Większość swojego czasu Cyprian Mrzygłód poświęca jednak oszczepowi. W tej konkurencji uważany jest za jedną z nadziei gdańskiego i polskiego sportu. Już jest najlepszy w kraju w kategorii juniorów. W tym roku postara się błysnąć na młodzieżowych mistrzostwach Europy. To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Ostatnio prezentowaliśmy Marysię Rowińską, za dwa tygodnie przybliżymy sylwetkę Rafała Ziętkowskiego, 18-letniego rugbisty Arki Gdynia.



W 2016 roku Cyprian Mrzygłód rzucił oszczepem na odległość 72 metrów 18 centymetrów. Pozwoliło mu to sięgnąć po mistrzostwo Polski juniorów, czyli w kategorii do lat 20. Był to kolejny krok młodego sportowca w stronę wielkich, światowych imprez. Wcześniej, jako pierwszy junior młodszy w Polsce rzucił powyżej 80 metrów.

Pierwsze kroki w lekkoatletyce postawił w 4. klasie podstawówki, w rodzinnej miejscowości w województwie łódzkim, w Domaniewicach.

- Wtedy uczestniczyłem już w Czwartkach Lekkoatletycznych. Trwało to do 6. klasy. Później zaczęły się wyjazdy na inne imprezy sportowe z moim trenerem z Domaniewic, Mieczysławem Szymajdą. Zobaczył na zajęciach wychowania fizycznego, że dobrze rzucam i skaczę dlatego zaczął mnie na nie zabierać - opowiada Cyprian.
CYPRIAN MRZYGŁÓD WŚRÓD NADZIEI GDAŃSKIEGO SPORTU

Do lekkoatletyki i skakania wzwyż zachęcił go starszy brat, który także uprawiał ten sport. Później Cyprian chciał wybrać inny kierunek. Stwierdził, że czymś takim jest rzut oszczepem, w który obecnie w Polsce nie ma tak dużych osiągnięć, jak chociażby w pchnięciu kulą, rzutem młotem czy dyskiem.

- Jeżeli chodzi o rzut oszczepem, to od małego rzucałem u siebie na łące różnymi patykami. Dlatego też nie było mi obce, kiedy zamieniłem je na oszczep. Czułem go od początku i wiedziałem co zrobić, żeby leciał daleko. Nie mam wątpliwości, że wcześniejsza zabawa wytworzyła we mnie pewne nawyki, które teraz przekładam na sport - mówi Cyprian.


Przez trzy lata na zawodach startował tak w rzucie oszczepem jak i w skoku wzwyż. Po mistrzostwach Polski młodzików w Radomiu w 2013 roku dostał propozycję, aby przenieść się do Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku, gdzie zajął się już tylko oszczepem. Jest także zawodnikiem klubu AZS AWFiS.

- Na początku nie chciałem przeprowadzać się do Gdańska, ponieważ leży on daleko od mojego rodzinnego domu. Trochę się tego obawiałem. Później jednak stwierdziłem, czemu nie, warto zaryzykować, dlatego wybrałem ten kierunek. Do Trójmiasta trafiłem w 3. klasie gimnazjum - dodaje Cyprian.
Technika, siła, szybkość, to wszystko jest potrzebne przy rzucie oszczepem. Jak jednak wiadomo, nie każdy jest idealny i potrafi połączyć ze sobą wszystkie elementy. Cyprian przyznaje, że wykorzystuje przede wszystkim szybkość przy oddawaniu rzutu. Do tego dochodzi także gibkość, nabyta dzięki dobremu rozciągnięciu. Była ona przydatna także przy skoku wzwyż, gdzie dysponował dobrą techniką.

- Kiedy powiedziałem rodzinie, że mogę przenieść się do Gdańska mocno się zdziwili. Byli zaskoczeni, że taka oferta trafiła do mnie od trenera Leszka Walczaka. W okolicach rodzinnego domu nie było jednak możliwości takiego rozwoju, a przede wszystkim łącznia treningów z nauką. Dlatego też wybrałem Gdańsk i wszyscy pogodzili się z tą decyzją. Chcieli, abym się rozwijał - mówi Cyprian.
Jest dwóch oszczepników, na których zawsze zwracał uwagę podczas wielkich imprez. To mistrz świata, Fin Tero Pitkamaki, czy Norweg Andreas Thorkildsen, dwukrotny mistrz olimpijski, mistrz świata i Europy. Z ich występów starał się wyciągnąć jak najwięcej.

Pomimo ciągłych treningów i obozów przeplatanych nauką, które nie pozwalają pojechać w rodzinne strony czy spotkać się ze znajomymi, Cyprian ma także pozasportowe pasje.

- Interesuję się muzyką, czasami gram na fortepianie. Tą pasją zaraził mnie brat bliźniak, który był w szkole muzycznej. Poza tym interesuje się konstrukcjami budynków, samochodów, lubię je rysować - zdradza 19-letni oszczepnik.
Jego marzeniem jest również zdanie egzaminu na prawo jazdy. Zabierze się za to po maturze, do której teraz także się przygotowuje. Poza tym postara się o minimum na mistrzostwa Europy juniorów. Te odbędą się w dniach 20-23 lipca we włoskim Grosseto. Aby się na nich znaleźć Cyprian musi rzucić w tym sezonie co najmniej 70 metrów.

- Nie jest to duża granica. A na samej imprezie jeśli uda się uzyskać rezultat w okolicach 80 metrów, to będzie można znaleźć się w czołowej trójce. I to także jest w moim zasięgu. Już w tamtym sezonie miałem takie aspiracje, ale pojawiła się lekka kontuzja i nie mogłem pokazać w pełni tego, co potrafię. W tym roku wierzę, że będzie lepiej - kończy Cyprian.
Wszystkie wyjazdy na obozy, czy koszty treningów młodym sportowcom pokrywa ZSSiO w Gdańsku. Cyprianowi dochodzą do tego zgrupowania kadry Polski, ale nimi zajmuje się Polskie Związek Lekkiej Atletyki.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko rozpoczęło przygodę z tym sportem wystarczy udać się z nim na zajęcia klubu AZS AWFiS. Konieczny jest jedynie strój sportowy. Roczny koszt treningów to około 100 zł. Sprzęt do ćwiczeń zapewnia klub. W lekkoatletyce jest o tyle łatwiej, że jeśli dziecko nie sprawdzi się w jednej konkurencji, trener może skierować je na zajęcia innej, w której uważa, że będzie miało szansę rozwijać się. Są tu bowiem specjalności wymagające przede wszystkim: szybkości, wytrzymałości bądź siły.

CYKL TROJMIASTO.PL TALENT SPORT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Talent Sport".

Kluby sportowe

Opinie (21) 1 zablokowana

  • Gratulacje dla Cypriana i trenera L. Walczaka

    • 11 1

  • Sukces (7)

    Sukces jak zawsze u trenera Walczaka tylko chwilowy i w kategoriach juniorów.
    Świat w tym Polska trenerowi uciekł. Szkoda tej całej grupy bardzo zdolnych ludzi którzy u tego trenera zmarnowali swoją karierę w ostatnich kilkunastu latach.

    • 11 9

    • Proszę nie pisać bzdur bez poparcia dowodami!!!!! Proszę również Moderatora o usunięcie nieprawdziwego wpisu. To są pomówienia i celowe osłabianie pozycji Trenera.

      • 6 6

    • drogi marko

      W takich miejscach wychodzi cała prawda o człowieku...jego ułomności, złośliwości, zazdrość i braki...artykuł jest o młodym bardzo ambitnym chłopaku, który się super rozwija, realizuje swoje marzenia...czy nie lepiej marko byłoby na pierwsze śniadanie pogratulować, na obiad trzymać kciuki, na deser spojrzeć w lustro, a na kolację życzyć powodzenia...i dzień z bardzo miłym marko zaliczony

      • 3 3

    • oj oj oj

      bardzo słaby tekst jeszcze słabszego człowieka

      • 0 2

    • Trochę Cię poniosło

      Śledze sukcesy Pana Walczaka i chyba nie masz racji przemawia przez Ciebie jakiś żal a może zazdrość???

      • 4 0

    • (1)

      Jestem byłym zawodnikiem Pana trenera. Super człowiek i trener , wychował i ukształtował wielu niepokornych chłopaków. Więc twoje słowa do mnie nie trafiają

      • 3 0

      • Michał Młynek

        Fajne są Twoje slowa Michał, one do mnie trafiają hihihi...

        • 0 0

    • kasa

      Gdyby kasa nie szła do kieszeni piłkarzy, a do lekkoatletów to niewątpliwie byłoby łatwiej.
      Dzieciaki biegną do klubów piłkarskich, bo tam widzą pieniądze i widzą jak są traktowani lekkoatleci (Anita Włodarczyk).
      Trenerze trzymamy kciuki za każdego kto znajdzie się na stadionie lekkoatletycznym.

      • 0 0

  • Mały bufon (1)

    Słyszałem z nim wywiad w radio, sobie kpił z koleżanki... Trochę za wysoko nosa zadziera. Szkoda talentu na potencjalnego chama.

    • 3 7

    • Prawda w oczy kole, cypisek z kolegami jadą z hejtem :) a nie zaprzeczą

      • 1 0

  • Dziwi mnie (2)

    to, że zawsze mamy lub mieliśmy najlepszych na świecie młociarzy (Skolimowska, Włodarczyk, Ziółkowski, Fajdek) Dyskobolii (Konopacka, Małachowski) kulomiotów (Komar, Majewski, Nowicki) a z oszczepem, oprócz Sidły u nas słabo.

    • 1 1

    • dla ścislości Nowicki też młociarz :) (1)

      a z kulomiotów następny Bukowiecki i Haratyk

      jest oszczepniczka Andrejuk więc i młody chłopak talent tez się przyda

      • 1 0

      • Nie Andrejuk

        • 0 1

  • zawodnik

    Byłem zawodnikiem Leszka Walczaka...gość konkretny wie czego chce i tego oczekuje od swoich podopiecznych...nie każdy nadaje się na sport seniorowski...,olimpijski trzeba TO PRZYZNAĆ, dzięki Trenerze za super lata i pozdrawiam całą ekipę

    • 9 1

  • Ej Marko

    Chciałbyś chyba tyle osiągnąć co Trener Walczak

    • 4 1

  • Miło słysząc o młodym zdolnym i jego trenerze

    Gratulację dla Cypriana i jego trenera. Świetna robota. Powodzenia i oby tak dalej. Świetny szkoleniowiec, talent i ciężka praca i jest sukces.

    • 2 1

  • !!!

    Super praca już wykonana i jazda byle do przodu!!!

    • 2 0

  • Gratulacje dla Cypriana i trenera Walczaka. Za ciezką i mozolna pracąmusza iśc w parze bardzo dobre wyniki

    • 2 0

  • Bardzo łatwo jest krytykować, a najczęściej robią to ci, którzy nic nigdy nie osiągneli.

    Leszek Walczak to świetny trener czego dowodzą osiągnięcia jego zawodników.
    Oby tak dalej!!!!

    • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane