Polska awansowała w ME U-18 w Gdyni

18 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Polscy piłkarze ręczni z 2. miejsca w grupie D awansowali do grona ośmiu najlepszych drużyn mistrzostw Europy do lat 18. Polscy piłkarze ręczni z 2. miejsca w grupie D awansowali do grona ośmiu najlepszych drużyn mistrzostw Europy do lat 18.

Doping około 1,5-tysięcznej widowni w Gdynia Arena poniósł polskich piłkarzy ręcznych do najlepszej ósemki mistrzostw Europy do lat 18. Na zakończenie pierwszej fazy turnieju biało-czerwoni pokonali Czechów 27:20 (12:11). Za jednym zamachem podopieczni Rafała Kuptela zrealizowali aż dwa cele, gdyż zdobyli również prawo startu w przyszłorocznych finałach mistrzostw świata. We wtorek i w środę w meczach z Francją i Węgrami nasza reprezentacja zagra o kwalifikację do półfinałów trójmiejskiej imprezy. Początek gry w obu przypadkach o 19:00. Dla publiczność wstęp bezpłatny.

POLSKA: Szot, Skrzyniarz - Wypych, Kowalczyk 3, Pietruszko 1, Janikowski 1, Kawka, Mrozowicz 1, Rolka 4, Majdziński 3, Cichocki, Brukwicki 5, Skibiński 7, Moryto, Bekisz 2, Mastalerz.

CZECHY: Hrdlincka, Psenica - Kyvala 1, Franc 6, Biciste 1, Zeman 1, Kasperek 1, Mubenzem 4, Kucera 1, Safranek 2, Brezina, Stohanzl, Herajt, Dedecek 2, Doricak, Dolejsi 1

Gdy w pierwszym niedzielnym meczu grupy D Niemcy rozgromiły Białoruś i z 1. miejsca awansowały do drugiej fazy mistrzostw, możliwość wywalczenia kwalifikacji otworzyła się przed obiema drużynami, które zaprezentowały się w ostatnim spotkaniu wieczoru.

W lepszej sytuacji byli Polacy. Naszej ekipie do awansu był potrzebny remis. Czesi musieli wygrać różnicą co najmniej 5 bramek lub 4 trafieniami, ale pod warunkiem, że rzuciliby 28 bramek. Niższe zwycięstwo Czechów "8"... dałoby Białorusi.

POLACY WYGRALI Z BIAŁORUSIĄ

Biało-czerwoni, podobnie jak do przerwy w drugim spotkaniu turnieju, na początku spotkania zaprezentowali bardzo dobrą grą w defensywie. Rywale potrzebowali aż sześciu minut, by strzelić pierwszą bramkę i to dopiero po karnym udała im się ta sztuka.

Jednak i nasza drużyna miała kłopoty z przebiciem się przez czeską obronę. Dobrze, że przy rzutach z siedmiu metrów trzykrotnie nie mylił się Borys Brukwicki, gdyż dzięki temu Polacy utrzymywali jednobramkowe prowadzenie lub był remis.

Nastroje diametralnie zmieniły się, gdy Czesi zdobyli 4 bramki z rzędu i rezultat 6:7 zamienili na 10:7.

Polacy znów zerwali się do walki, gdy przy stanie 9:11 mogli zagrać przez około minuty z przewagą aż dwóch zawodników. Kontaktową bramkę zdobył Przemysław Mrozowicz.

Natomiast korzystny wynik na przerwę gospodarzom (12:11), i to już, gdy siły na parkiecie się wyrównały, po kontrach zapewnił Maciej Skibiński.

- Nasza gra wyglądała już dużo lepiej niż w poprzednich meczach. W obronie staliśmy twardo, mieliśmy szanse na kontry i szybkie środki, stąd zdobyliśmy łatwe bramki - mówił po spotkaniu bohater wspomnianych akcji u schyłku pierwszej połowy.

Po zmianie stron Polakom grało się już łatwiej. Skibiński poprawił swój dorobek bramkowy do siedmiu trafień, a nasza drużyna stopniowo powiększała prowadzenie, które 7 bramek osiągnęło już przy wyniku 25:17.

Zwycięstwo awansowało biało-czerwonych, wraz z Niemcami, do gier o miejsca 1-8, a trzecia porażka w tym turnieju Czechów zepchnęła ich, wspólnie z Białorusią, do rywalizacji o pozycje 9-16.

- Mamy awans do pierwszej ósemki i mistrzostw świata, ale nie chcemy na tym skończyć. Walczyć będziemy o jak najlepsze miejsce. Tym bardziej, że potrafimy grać dużo lepiej. Na razie w tym turnieju nie możemy jakoś znaleźć tak do końca swojego rytmu. Czekam aż to wszystko zaskoczy i pokażemy na co nas naprawdę stać - deklaruje Rafał Kuptel, szkoleniowiec biało-czerwonych.

STATYSTYKI, RELACJE I TABELE PIERWSZEJ FAZY ME U-18

Do gier o miejsca 1-8 z każdej grupy awansowały po dwa najlepsze zespoły z zaliczeniem wyniku meczu między sobą. Te same reguły obowiązują w spotkaniach o pozycje 9-16, do których trafiły po dwa najsłabsze zespoły z każdej grupy.

W drugiej fazie turnieju Polaków czekają mecze z pierwszą drużyną grupy C - Węgrami oraz drugą - Francją. Konto biało-czerwonych obciąża inauguracyjna porażka z Niemcami. Spotkania rozgrywane będą w Gdynia Arena 19 i 20 sierpnia o 17:00 i 19:00.

WYSOKA PORAŻKA Z NIEMCAMI NA OTWARCIE ME U-18

Natomiast druga grupa walcząca o miejsca 1-8 zagra w tych samych terminach w gdańskiej hali AWFiS. Zmierzą się w niej Szwecja i Hiszpania (awans ze zwycięstwem) oraz Dania i Szwajcaria (awans z porażką).

4. Polska 0 0 1 22:31 0

W rywalizacji o lokaty 9-16 także utworzono dwie grupy. Chorwacja, Białoruś (na koncie po zwycięstwie) oraz Czechy i Rumunia (po porażce) 19 i 20 sierpnia w godzinach 13:00 i 15:00 grać będą w Gdynia Arena.

Natomiast w tych samych terminach w Gdańsku zmierzą się: Islandia, Rosja (po zwycięstwie) oraz Macedonia i Serbia (po porażce).

Na wszystkie mecze turnieju dla kibiców wstęp jest bezpłatny.

Opinie (6)

• super atmosfera w hali i fajny wynik (1)

niech na Francji pęknie 2 tysiące na trybunach

• 8 1

• miejsca!

Jak pół hali nie będzie zarezerwowane dla "VIPów" to może będzie nas więcej.

• 5 2

• ... tylko trenera żal ;) (1)

statystycznie to on najczęściej trzymał ręce w górze w trakcie obrony ;) a chłopcy czasami to jakby zamiast ręcznej zapasy uprawiali, szczególnie zawodnik z nr 8 :) duże brawa dla Macieja Skibińskiego za skuteczne ataki ze skrzydeł ... i generalnie super emocje, kibice nie zawiedli ... do zobaczenia we wtorek :) Powodzenia!

• 2 1

• Ehh

Ogólnie to nasza drużyna gra BEZ SKRZYDEŁ!!! Aż przykro patrzeć jak zamiast o grę zespołową wolą dbać o grę w pojedynkę i fryzurki ;(

• 1 1

• Praktycznie do ostatnich 10 minut (kiedy to zaczęli odskakiwać rywalom)

nie dali kibicom siedzieć spokojnie, bo często pozwalali Czechom nie tylko wyrównywać, ale i wygrywać.

Z drugiej strony co to za mecz, którego wynik można przewidzieć już w pierwszej połowie (jak podczas meczu Niemcy-Czechy). Lepszy na trybunie stan przedzawałowy niż senna atmosfera ;-)

• 4 1

• Fajnie, ale szkoda

Naprawdę miło, że takie rozgrywki mamy w Gdyni, ale jeśli ktoś nie był zorientowany w przebiegu turnieju, to przychodząc na halę nawet 30 minut przed meczem nie dowiedział się nic! Ani o sytuacji w grupie, ani o tym co daje zwycięstwo, a na koniec została podana informacja, że wszystkie kolejne mecze odbędą się we wtorek o 19... SŁABO!