Polskie szczypiornistki przegrały z Danią

13 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Dla Małgorzaty Gapskiej mistrzostwa Europy skończyły się po pierwszej fazie. Reprezentacja Polski ma przed sobą jeszcze tylko dwa mecze, gdyż po porażce z Danią szans na grę nawet o 5. miejsce już nie ma. Dla Małgorzaty Gapskiej mistrzostwa Europy skończyły się po pierwszej fazie. Reprezentacja Polski ma przed sobą jeszcze tylko dwa mecze, gdyż po porażce z Danią szans na grę nawet o 5. miejsce już nie ma.

Reprezentantki Polski nie będą w czołówce mistrzostw Europy. Na inaugurację drugiej fazy turnieju biało-czerwone przegrały z Danią 19:28 (9:9), a z grupy zabrały ze sobą przecież dwie porażki. Na pożegnanie z Debreczynem podopieczne Kima Rasmussena zagrają w poniedziałek o godzinie 18:15 z Norwegią, która wygrała na razie wszystkie pojedynki, a dwa dni później o 16:00 z Rumunią. Warto jednak walczyć o każdy punkt, bo dzięki temu można wywalczyć lepszą pozycję w rozstawieniu do play-off o prawo gry w finałach mistrzostw świata 2015.

POLSKA: POLSKA: Prudzienica, Wysokińska - Zalewska 1, Niedźwiedź 1, Kudłacz 2, Stachowska 1, Wojtas 2, Grzyb 3, Kulwińska, Siódmiak 5, Zych 3, Drabik 1, Gęga, Pielesz

NA TE MECZE PIŁKI RĘCZNEJ MOŻESZ PÓJŚĆ BEZPŁATNIE W NAJBLIŻSZYCH DNIACH W TRÓJMIEŚCIE

Po rozgrywkach grupowych Kim Rasmussen skorzystał z pierwszej z trzech zmian, które przysługują mu w trakcie turnieju w "16", którą zabrał na mistrzostwa. Niestety, ze składu skreślona została jedna z sześciu szczypiornistek z trójmiejskich klubów. W miejsce bramkarki Vistalu Gdynia, Małgorzaty Gapskiej wezwana została Anna Wysokińska, na co dzień występująca w niemieckim SG BBM Bietigheim.

Przed rokiem to te golkiperki stały między słupkami, gdy Polska rywalizowała z Danią o brązowy medal mistrzostw świata. Biało-czerwone przegrały 26:30, choć do przerwy prowadziły 15:12, a korzystny wynik utrzymywały do 43. minuty (21:19). W sobotę w dużej mierze historia się powtórzyła. Znów w naszym wykonaniu była fatalna druga połowa.

W Debreczynie obie drużyny, by podtrzymać medalowe aspiracje, musiały wygrać. Dania awansowała do drugiej fazy z jednym punktem, a Polska bez żadnej zdobyczy, gdy liderki tej grupy (Hiszpania, Norwegia) zdobyły po 4 punkty. Nie są zresztą udane zawody dla najlepszych europejskich drużyn ubiegłorocznych mistrzostw świata. Srebrne medalistki - Serbki - wróciły do domu już po rozgrywkach grupowych, przegrywając z: Francją, Czarnogórą i Słowacją.

POLSKA GRA DALEJ, ROSJA JEDZIE DO DOMU

Duński selekcjoner biało-czerwonych przeciwko drużynie narodowej swojej ojczyzny postawił na żelazną siódemkę w tych mistrzostwach. Jako że rozpoczynaliśmy od defensywy to od razu na boisko z trójmiejskich szczypiornistek weszła tylko Iwona Niedźwiedź, a Patrycja Kulwińska wchodziła do ataku.

W ofensywie gra Polek zacięła się przy wyniku 2:2. Przez blisko 11 minut nasza reprezentacja nie mogła zdobył kolejnej bramki. Dobrze, że Dunki myliły się w rozegraniu, szybko popełniając 6 strat, bo mogły odskoczyć wyżej niż na 5:2 w 14. minucie.

Rasmussen poprosił o czas, ale poprawę dały przede wszystkim dobre interwencje w bramce Izabeli Prudzienicy, w tym obroniony karny, oraz roszady w ataku.

Doskonale do gry wprowadziła się Aleksandra Zych, która po raz pierwszym w tym turnieju dostała tyle minut na parkiecie. Przed przerwą rozgrywająca Vistalu zdobyła trzy bramki, w tym tę na 8:8.

Niewiele brakowało, aby biało-czerwone wygrałyby pierwszą połowę. Trafienia innych rezerwowych Joanny Drabik oraz Karoliny Siódmiak (AZS Łączpol AWFiS Gdańsk) dały im kolejno rezultaty 7:6 i 9:8. Szkoda też, że w ostatnich minutach pecha przy rzutach miała Niedźwiedź, gdyż posyłała piłkę w słupek i poprzeczkę.

Na początku drugiej połowy bramkami na 10:9 i 11:10 popisała się Siódmiak. Niestety, przy 12:12 biało-czerwone zupełnie stanęły. Sygnałem odwrotu był niewykorzystany karny Karoliny Kudłacz oraz kara dla Moniki Stachowskiej.

Niemoc rzutową Polek, tak jak i w pierwszej połowie, przełamała Karolina Grzyb. Ale tym razem nie było już zmiany obrazu gry. Na nic zdały się przerwy na żądanie, które brał Rasmussen przy 12:15 i... 14:20.

Nic już do ofensywy nie wniosły kolejne rezerwowe, tym razem praworęczne, które miały zastąpił Alinę Wojtas. Bohaterka ostatnich minut meczu z Rosją tym razem nie potrafiła wstrzelić się z gry, a trafiała jedynie z karnych.

Przewaga Danii urosła do 8 bramek na 8 minut przed końcem spotkania (22:14). Ostatecznie skończyło się najwyższą polską przegraną w tym turnieju 19:28. Najlepszą zawodniczką tego spotkania w naszych szeregach uznana została Grzyb.

Porażka oznacza, że w tych mistrzostwach Polska rozegra jeszcze tylko dwa mecze: w poniedziałek o godzinie 18:15 z Norwegią, która wygrała na razie wszystkie pojedynki, a dwa dni później o 16:00 z Rumunią. Bezpośrednie transmisje w TVP 2.

Natomiast na ostatnią fazę mistrzostw, do Budapesztu biało-czerwone już nie pojadą. Przypomnijmy, że do półfinałów awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a trzecie zagrają o 5. miejsce w końcowej klasyfikacji.

• Why? (4)

Nie rozumiem dlaczego Grzyb została najlepszą piłkarką meczu reprezentacji Polski. Siódmiak była o niebo lepsza!

• 5 4

• właśnie

skoro zawodniczka grająca na co dzień w I lidze jest najskuteczniejsza w kadrze, to o czym w ogóle mówimy

• 1 0

• Po naprawdę dobrym meczu z Rosją... (4)

...przyszedł powrót do normalności. Szkoda, bo wydaje się, że z tymi dziewczynami naprawdę można było coś więcej ugrać! Trener powinien dokładnie to wszystko przemyśleć, zna się na tym lepiej niż kibice. Coś tu jednak zabrakło, charakteru, pomyślunku, zacięcia w grze... Najlepszy był komentarz p. Stachowskiej, która nie chciała nawet komentowac swojej postawy (a także zespołu) w 2 połowie.

• (2)

Wyprowadził naszą ręczną z bagna, w które wpadliśmy za poprzednich selekcjonerów i chwała mu za to, ale faktem jest, że w porównaniu z zeszłym rokiem zamiast postępu w naszej grze jest regres, więc może potrzebny jest nowy silny impuls dla dziewczyn, bo potencjał mimo wszystko jest.

• 3 0

• jaki regres? (1)

tu są ME a nie jakieś tam MŚ, tu mamy dwie grupy śmierci, tam mieliśmy śmiech na sali i dopiero od 1/8 finału zaczęło się granie gdzie pokonaliśmy rumunki i francuski, tu pokonaliśmy już ruskie i może powtórzymy zwycięstwo z rumunkami (trzeba wygrać żeby być w 11 ME, bo to baaaaardzo dużo nam da)

• 2 1

• Jasne, że ME to trudniejsza impreza, w dodatku najprawdopodobniej trafiliśmy do silniejszej połówki, niemniej rok temu - z wyjątkiem półfinału - nawet w przegranych meczach nasze prezentowały znacznie lepszą grę niż teraz, stwarzając zagrożenie nie tylko z II linii.

• 1 0

• Koło (1)

Co jest z naszym kołem? Na MŚ grało super i dzięki temu była też fajna gra a teraz?

• 7 2

• Niestety...

...tak bardzo, jak lubię Patrycję, tak muszę przyznać, że na tym turnieju gra po prostu słabo, a trener z uporem maniaka daje jej najwięcej czasu na parkiecie. Gra kołowych często jest uzależniona od podań rozgrywających, ale na kole trzeba sobie szukać pozycji, walczyć o nią, a tego w grze Owena nie ma. Szkoda, może za bardzo skupia się na wywiadach i żartach, a za mało na grze?

• 5 2

• Piłka ręczna jest kobietą!!! :-D:-D:-D
    Do kolejnych meczy dziewczyny wyjdźcie na luzie i grajcie z radością.
    Jesteśmy z Wami!!!

• 4 4

• Zbierają doświadczenia (4)

Pierwsza połowa wykazała, że wiele już umiejętności posiadły ale ogrania z najlepszymi wciąż mają za mało aby panować na boisku,to dobrze że jeszcze sobie pograją na luzie z Norweżkami i Rumunkami.