Tofil w reprezentacji Polski U-19

15 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat)
Krzysztof Bułka (numer 9) strzelił aż dwa gole Cracovii, choć w poprzednich kolejkach tego sezonu trafił tylko raz, posyłając piłkę do siatki Lechii na inaugurację Młodej Ekstraklasy. Krzysztof Bułka (numer 9) strzelił aż dwa gole Cracovii, choć w poprzednich kolejkach tego sezonu trafił tylko raz, posyłając piłkę do siatki Lechii na inaugurację Młodej Ekstraklasy.

To była dobra kolejka w wykonaniu trójmiejskich piłkarzy w Młodej Ekstraklasie. Arka pokonała w Gdyni Cracovię 3:1 (2:1). Dwa gole strzelił Krzysztof Bułka, a rywale prawie pół meczu grali w liczebnym osłabieniu. Lechia przywiozła punkt z Krakowa, remisując z Wisłą 2:2 (0:0). Wynik otworzył Damian Tofil, świeżo upieczony reprezentant Polski do lat 19

.

Bułka 18, 60, Brodziński 45 wolny - Kaszuba 26 karny.

ARKA: Zoch - Wilczyński, Białas, Robakowski, Kowol - Dachowski (46 Kowalczyk), Brodziński, Sulima, Czoska (83 Armata), Bułka (87 Rzepa) - Kaźmierczak (72 Wiśniewski).

CRACOVIA: Pączek – Baliga (46 Misan), Sosnowski, Grzesiak, Kupiec (89 Romanek) - Snadny (63 Tomczuk), Karcz, Grzegorzewski (46 Pieniądz), Jeleń, Dudzic - Kaszuba.

W drużynie Arki ponowny debiut zanotował Sebastian Białas. 19-letni stoper przed rokiem został sprzedany do Regginy, a teraz gra w Gdyni na zasadzie wypożyczenia z włoskiego klubu na sezon 2009/10. Żółto-niebiescy wzmocnili defensywę, ale w tym meczu nie zamierzali się bronić.

Wreszcie nie było takich problemów ze skutecznością co w poprzednich meczach. Wynik otworzył Bułka, który z zimą krwią wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarze, a znalazł się w niej dzięki składnej akcji Adriana Sulimy i Pawła Czoski. Po przerwie gdyński skrzydłowy wpisał się na listę snajperów jeszcze raz, tym razem wykorzystując podanie Bartłomieja Kowalczyka.

Ponadto pierwszego gola w Młodej Ekstraklasie w 17 występie w tych rozgrywkach zdobył Bartosz Brodziński. 18-latek zdobył gola do szatni, uderzając z około 20 metrów z wolnego. Piłka do siatki trafiła po rykoszecie.

Co ciekawe Cracovia była groźniejsza, gdy musiała grać w... osłabieniu. W 49. minucie po drugiej żółtej kartce boisko opuścił Kamil Karcz. O ile przed przerwą Arce zagrażał jedynie wychowanek... Bałtyku, Jakub Kaszuba, to po zmianie stron były spore problemy z powstrzymaniem Mateusza Jelenia oraz wprowadzonych z ławki Mikołaja Pieniądza i Damiana Misana.

Ostatecznie "Pasy" poprzestały na golu z karnego, którego wykorzystał Kaszuba po faulu Hieronima Zocha na Karczu. W drugiej połowie bramkarz Arki zrehabilitował się w pełni za tę niefortunną interwencję. Największe brawa zebrał za obronę dwóch strzałów Misana.

Rado 73, Burliga 83 - Tofil 53 wolny, Duda 80.

WISŁA: Cebanu - Singlar (46 Jirsak), Rajfur, Cyzio, Kozieł - Burliga, Zalewski, Rado, Janik (46 Jeleń) - Ćwielong (56 Leszczak), Batko (46 Papież).

LECHIA: Małkowski - Kila, Rosiński, Zakrzewski, Loda - Włodkowski, Tofil, Kołodko (60 Preizner), Łuczak - Bobrowski (60 Duda), Płókarz (82 Korzępa).

Przed dwoma laty Wisła wygrała premierowe rozgrywki Młodej Ekstraklasy. W przedostatniej kolejce minionego sezonu rozbiła u siebie Lechię 4:1, grzebiąc ostatecznie nadzieje gdańszczan na pierwsze miejsce, a sama kończąc sezon jako wicemistrz. Teraz też "Biała Gwiazda" wydawała się mieć więcej szans na sukces, gdyż do składu wstawiła aż pięciu piłkarzy, którzy byli w kadrze meczowej pierwszych drużyn (Cebanu, Jirsak, Ćwielong, Singlar, Burliga). Natomiast Tomasz Borkowski nie skorzystał z żadnego takiego gracza.

Mimo to Lechii udało się zanotować piąty mecz bez porażki z rzędu. Gdańszczanie potwierdzili, że w tym sezonie na ich meczach nie można się nudzić. Biało-zieloni są bowiem w ścisłej czołówce zarówno pod względem strzelonych (więcej mają tylko Lech i Cracovia), jak i... straconych goli.

W poniedziałek pod Wawelem obie drużyny miały szanse na komplet punktów. Przed przerwą powinni prowadzić gospodarze, ale Sebastian Małkowski obronił strzał z karnego Sebastiana Janika! Po zmianie stron to Lechia dwukrotnie obejmowała prowadzenie.

Najpierw Tofil przymierzył celnie z wolnego. Najwyraźniej gdańskiemu pomocnikowi dodało skrzydeł powołanie do reprezentacji Polski do lat 19, które otrzymał od Michała Globisza na dwumecz z Grecją, zastępując w ostatniej chwili kontuzjowanego Ariela Famulskiego z Zagłębia Lubin.

Na 2:1 poprawił Adam Duda po asyście Mateusza Łuczaka. Niestety, trzy punkty były przy gdańszczanach zaledwie przez trzy minuty. Tym razem nie udało im się zmienić wyniku w samej końcówce, jak to czynili w tym sezonie dwukrotnie w derbach z Arką, choć ku temu okazje były. Tomasz Prezizer posłał piłkę w słupek, Łuczak nie strzelił gola w pojedynku sam na sam z bramkarzem Wisły.

Po kolejce trójmiejsko-krakowskiej, czeka nas batalia Lechii i Arki z warszawskimi drużynami. Oba mecze zaplanowane są na najbliższy poniedziałek, 21 września na godzinę. W Gdańsku o 17.00 stawi się Legia, a godzinę wcześniej gdynianie rozpoczną wyjazdowy mecz z Polonią.

Pozostałe wyniki:
Zagłębie Lubin - Polonia Warszawa 2:0 (1:0), Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 6:0 (4:0), Ruch Chorzów - GKS Bełchatów 6:3 (4:1), Piast Gliwice - Polonia Bytom 1:0 (1:0), Korona Kielce - Odra Wodzisław 1:3 (1:2), Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1).

Opinie (19) ponad 10 zablokowanych

• ARKA zaczyna isc w gore w tabelach! (2)

Na poczatku dalo poskakac szarakom jak np Lechia, ale zarty sie skonczyly i czas pokazac reszcie miejsce w szeregu.