Trzeci zwycięski tie-break sopocianek

Marta
2 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Siatkarki Atomu Trefla zdobyły Puchar Gubernatora Obwodu Tiumeńskiego. W Rosji sopocianki wyspecjalizowały się w wygrywaniu tie-breaków. W ten sposób na swoją korzyść podopieczne Jerzego Matlaka rozstrzygnęły wszystkie trzy spotkania. Na zakończenie rozgrywek mistrzynie Polski pokonały miejscowy zespół - Tiumeń TiumGu 3:2 (25:19, 23:25, 18:25, 26:24, 15:8).

ATOM TREFL: Bełcik, Podolec, Szeluchina, Wojcieska, Cabrera, Rourke, Zenik (libero) oraz Kuziak, Kaczorowska, Kwiatkowska.

TIUMEŃ: Czaczina, Litowczenko, Bruncewa, Żitowa, Babieszina, Sotnikowa, Walczicz (libero)

Sopocianki po dwóch dniach rozgrywek prowadziły w turniejowej tabeli po tym jak pokonały 3:2 turecką Iller Bankasi Ankara (22:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:12) czytaj więcej, a później ukraińską Siewierodonczankę Siewierodonieck również 3:2 (25:15, 22:25, 20:25, 25:18, 15:5) zobacz relację.

Ostatniego dnia turnieju zmierzyły się z ekipą gospodyń i już od początku pierwszego seta udowodniły, że poważnie myślą o wygraniu całej rywalizacji. Wprawdzie pierwszy punkt w meczu zdobyła Margarita Czaczina, ale później mistrzynie Polski wyszły na prowadzenie 6:2. Gospodyniom udawało się tylko niwelować straty do jednego-dwóch punktów, ale nie zdołały w pierwszy secie odzyskać prowadzenia.

W końcówce partii m.in. po trzech z rzędu asach serwisowych Izabeli Bełcik sopocianki wyszły na prowadzenie 21:14, na chwilę tylko oddały inicjatywę ale i tak pewnie wygrały do 19.

Zespół z Polski był też o kilka punktów lepszy przez większość czasu gry w drugim secie. Rozpoczęło się od prowadzenia Atomu Trefla 3:1, później było 8:3, 13:7 i 19:17. Gospodynie wyrównały jednak za chwilę na 20:20, wówczas Rachel Rourke wyprowadziła jeszcze Atom Trefl na prowadzenie 22:20 ale końcówka należała do siatkarek Tiumenia, które wygrały 25:23.

W trzecim secie gospodynie prowadziły od początku do końca utrzymując bezpieczną, kilkupunktową przewagę i po trzech setach to one były bliżej zwycięstwa w meczu z polską drużyną.

Podopieczne Jerzego Matlaka, w czwartym secie ponownie jednak zaczęły grać skuteczniej, choć nie oznaczało to wcale, że zwycięstwo przyszło im łatwo. Nadal sopocianki traciły zbyt dużo punktów po własnych błędach, wynik oscylował wokół remisu i dopiero w końcówce udało się im rozstrzygnąć seta na swoją korzyść.

Po raz trzeci więc sopocianki musiały walczyć o zwycięstwo w tiumeńskim turnieju w tie-breaku. Początek piątego seta, jak cała czwarta partia był niezwykle wyrównany. Było 3:3 i 5:5. Przy zmianie stron gospodynie prowadziły 8:7 ale już do końca seta nie zdobyły punktu.

Australijka (wybrana zresztą najlepszą atakującą turnieju) wyprowadziła Atom Trefl na prowadzenie 9:8, dwa kolejne bloki sopocianek i atak Noris Cabrery dały prowadzenie mistrzyniom Polski 12:8. Kubanka zdobyła też zresztą ostatni w meczu punkt dla "Atomówek" pieczętując ich zwycięstwo w meczu i w całym turnieju.

W innym meczu ostatniego dnia turnieju Iller Bankasi Ankara pokonał Siewierodonczankę 3:0 (25:16, 25:18, 25:23).