Planowe zwycięstwo Basketu 90 w EEWBL

6 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

W pierwszym meczu trzeciego turnieju Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet koszykarki Basketu 90 pokonały planowo Avangard Kijów 74:63 (21:20, 14:17, 20:9, 19:17). Liderką gdyńskiej drużyny była Jelena Skerović, która do 18 punktów dołożyła 6 zbiórek i 9 asyst. W sobotę, o godz. 11 Basket 90 zmierzy się z Tsmokami Mińsk.

Avangard: Stafiuk 13 (1x3, 10 zb.), Ogorodnikova 8, Jatskovets 7 (1x3), Kondus 6 (8 zb,.), Spitkovska 12 (2x3, 7 zb., 6 as.) oraz Afanasieva 8, Tsekova 5 (1x3), Piantak 4 (5 zb.), Basałyk 0, Kasatkina 0

BASKET 90: Skerović 18 (4x3, 6 zb., 9 as.), Montgomery 15 (2x3, 5 as.), Swords 14 (6 zb.), Grigalauskyte 12 (2x3, 5 zb., 5 as.), Jakubiuk 1 (5 zb.) oraz Podgórna 5 (1x3, 5 zb.), Rembiszewska 4, Kotnis 3 (1x3), Miłoszewska 1, Puss 0

Po dobrych pierwszym i drugim turnieju obecnego sezonu Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet koszykarki Basketu 90, które grały wcześniej w grupie B były w uprzywilejowanej pozycji. Dzięki znalezieniu się w czołowej trójce poprzedniej fazy rozgrywek grały z trzema słabszymi drużynami z grupy A. To sprawiało, że mogły starać się o teoretycznie łatwiejszą drogę do finału, który odbędzie się podczas Final Eight na przełomie marca i kwietnia w Koszycach. A właśnie tamtejszy zespół wydaje się najmocniejszy w obecnych rozgrywkach. Uniknięcie go aż do ewentualnego starcia o mistrzostwo da zapewne pierwsze miejsce w grupie D.

Na początek gdyńskie koszykarki zagrały z teoretycznie najsłabszą drużyną rozgrywek, czyli Avangardem Kijów. Nie była ona w stanie odnieść wcześniej zwycięstwa w pięciu meczach. Dlatego wydawało się, że Basket 90 spokojnie zwycięży.

Mecz w pierwszej połowie był jednak zacięty, a rywalki parokrotnie potrafiły przejąć inicjatywę. Drużyna z Kijowa zaczęła od prowadzenia 6:2, ale szybko trójkę trafiła Renee Montgomery. W 4. minucie gdynianki przegrywały jednak już 7:15. Wtedy wreszcie udało się im poprawić defensywę. 4 punkty zdobyła Monika Grigalauskyte, trafienie dołożyła Montgomery i było tylko 13:15. Po raz pierwszy w meczu Basket 90 wyszedł na prowadzenie tuż przed zakończeniem kwarty. Doprowadziły do tego dwa celne rzuty wolne w wykonaniu Amalii Rembiszewskiej.

Wydawało się, że w tym momencie drużyna Marka Lebiedzińskiego przejmie ostatecznie kontrolę. Zwłaszcza, że po dobrym fragmencie gry w ofensywie Jeleny Skerović prowadziła w 14. min. 28:24. Niestety nie potrafiła przestraszyć rywalek defensywą. A te ponownie się rozrzucały i kolejne minuty wygrały 7:0. Zatrzymała je trójka Skerović (31:31). Na przerwę to ponownie rywalki schodziły prowadząc 37:35.

Basketowi 90 udało się wreszcie zagrać na miarę możliwości tuż po zmianie stron. Pomiędzy 21 a 28 min. gdynianki dały zdobyć rywalkom tylko 5 pkt. Ponownie świetnie grała Skerović, wspomagały ją Grigalauskyte, Montgomery oraz Carolyn Swords. Dlatego też na tablicy wyników pojawiło się 53:42 dla gdynianek.

W czwartej części Basket 90 spokojnie utrzymywał bezpieczną przewagę. Zaczęło się od trójki wracającej do pełni formy Anety Kotnis. Ta szybko zgasiła nadzieje rywalek na pogoń już na początku kwarty. Po raz drugi i ostatnie Avangard spróbował dojść Basket 90 od połowy tej części gry. W 37. min. zbliżył się na dystans 4 pkt (57:61). 5 pkt z rzędu Swords oraz dwa wolne Montgomery szybko uspokoiły nieco zdenerwowanego trenera Lebiedzińskiego.

Pozostałe wyniki grupy D:
Dynamo Moskwa - Tsmoki Mińsk 95:61 (32:16, 20:15, 19:22, 24:8)
Horizont Mińsk - Kibirkstis Wilno 56:49 (13:14, 13:11, 16:11, 14:13)

Pozostałe wyniki grupy C:
Istambuł University - Pszczółka Lublin 64:67 (15:16, 20:12, 17:19, 12:20)
Astana Tigers -TTT Ryga 46:99 (11:28, 13:17, 10:26, 12:28)
VEGA1/Liepaja - Good Angels Koszyce 58:76 (23:20, 17:19, 12:20, 6:17)

• Brawo!!!!!!!

Teraz już zapowiada się pasjonująco mecz z Wisłą.K 14..01 w starej hali! Rok temu była szczęśliwa!!!