Basket kontrolował mecz i pokonał Tsmoki

7 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

Rzuty wolne Moniki Grigalauskyte ustaliły wynik meczu z Tsmokami. Rzuty wolne Moniki Grigalauskyte ustaliły wynik meczu z Tsmokami.

Drugi mecz podczas turnieju EEWBL na Litwie i kolejne zwycięstwo koszykarek Basketu 90. Wynik meczu z Tsmokami Mińsk 65:61 (29:22, 14:14, 11:11, 11:14) może nieco mylić, ale gdynianki przez całe spotkanie kontrolowały wynik. Nawet, gdy przed ostatnią minutą prowadziły tylko 62:61. W niedzielę, na zakończenie zmagań zmierzą się o godz. 12 z ich gospodarzem, Kibirkstis Wilno.

Tsmoki: Murauskaja 18 (4x3, 8 zb.), Hasper 14 (5 zb.), Theriot 10, Lapo 7 (1x3, 5 zb.), Stsiapanava 4 (5 zb.) oraz Szauczenka 5 (1x3), Suszczyk 3, Kiuliak 0, Rybalka 0

BASKET 90: Swords 16 (9 zb.), Montgomery 15 (3x3, 6 zb.), Jakubiuk 12 (7 zb.), Skerović 8 (2x3, 7 zb., 8 as.), Grigalauskyte 4 (5 as.) oraz Miłoszewska 6, Kotnis 2, Puss 2, Podgórna 0, Rembiszewska 0

Naciskane przez drugi w tabeli grupy D zespół Dynamo Moskwa koszykarki Basketu 90 nie miały wyjścia i musiały wygrać z Tsmokami, aby dalej być spokojne o fotel lidera. Poza tym, już piątkowe zwycięstwo zapewniło im co najmniej drugą pozycję w grupie, a to oznaczało, że w play-off, w fazie finałowej na przełomie marca i kwietnia w Koszycach gdyńskie zawodniczki zagrają z 3. lub 4. zespołem z grupy C.

PIERWSZEGO DNIA TURNIEJU W WILNIE BASKET 90 POKONAŁ AVANGARD KIJÓW

Mecz z Tsomaki trener Marek Lebiedziński rozpoczął taką samą piątką jak wcześniejsze starcie z zespołem z Kijowa. Dobrą formę z piątkowego spotkania zachowała Jelena Skerović, która sobotnie rozpoczęła od celnego rzutu za trzy punkty. Po chwili jej wyczyn powtórzyła Renee Montgomery i ich drużyna prowadziła 6:0. Później przywództwo w ataku przejęła Carolny Swords. Kiedy w 6. minucie trafiała spod kosza gdynianki zwiększyły przewagę do 18:11. Amerykanki z Basketu 90 sprawiły, że jeszcze w tej części gry doszła ona do pułapu 10 pkt (18:28). Szkoda jedynie, że w tym czasie defensywa zespołu z Trójmiasta nie była idealna.

Wysoką intensywność w ataku zespół Lebiedzińskiego utrzymywał jeszcze przez 3 min. drugiej kwarty. Po 4 pkt z rzędu Dominiki Miłoszewskiej prowadził już 35:24. Kiedy jednak skuteczność rzutów drastycznie spadła, rywalki zaczęły zbliżać się do remisu. Po serii punktowej 12:2 Tsmoków, przewaga Basketu 90 zmalała do jednego punktu (36:37). Na więcej jednak gdynianki nie pozwoliły. Wolnego trafia Swords, trzypunktową akcję wykonała Anna Jakubiuk, trafienie dołożyła Aneta Kotnis i tym razem ich drużyna zaliczyła serię w ofensywie, nie pozwalając rywalkom na trafienie do kosza przez 3 min.

Tym samym gdynianki utrzymały 7-punktową przewagę z pierwszej kwarty. Tak samo było po trzeciej odsłonie spotkania. Ta już całkowicie należała do obrony, ponieważ każda z drużyn rzuciła po 11 pkt. Wyglądało jednak na to, że mający przed sobą teoretycznie najtrudniejszy mecz w Wilnie Basket 90 kontroluje wynik i zbiera przed nim siły.

Jednak już na początku czwartej kwarty rywalki rzuciły 5 pkt z rzędu i ponownie Lebiedziński i jego koszykarki musiały się martwić o wynik (52:54). Odpowiedziały one szybko 6 pkt (52:60), ale po chwili ponownie dały się odbudować rywalkom. Na minutę przed końcem prowadziły więc już tylko 62:61. Jeden celny rzut wolny Jakubiuk sprawił, że zrobiło się 63:61. Do końca meczu zespół z Białorusi nie zdobył już jednak punktu, a dwa wolne wykorzystała Monika Grigalauskyte ustalając tym samym wynik.

Pozostałe wyniki grupy D:
Avangard Kijów - Horizont Mińsk 65:70 (15:14, 16:15, 12:17, 19:16)
Kibirkstis Wilno - Dynamo Moskwa 58:60 (13:18, 12:11, 21:18, 12:13)

Pozostałe wyniki grupy C:
TTT Ryga - Istambuł University 84:62 (18:18, 20:11, 19:13, 27:20)
Good Angels Koszyce - Astana Tigers 82:49 (21:16, 12:9, 25:10, 24:14)
Pszczółka Lublin - VEGA1/Liepaja 85:63 (21:17, 16:17, 20:24, 28:5)

• Brawo!!! (2)

"nawet przy stanie 62:61 na minutę przed końcem meczu kontrolowały wynik" i były spokojne o końcowy rezultat tego meczu!Pan Redaktor mad. chyba nigdy nie był na meczach a szczególnie koszykówki kobiet.Gratuluję wyobraźni i "pewności" siebie!!!

• 12 3

• Brawa (1)

myślę, że obojętnie, czy jest to koszykówka kobiet czy mężczyzn, to taki wynik może przynieść wszystko... ale czasami wystarczy oglądać uważnie mecz i wiesz, że jedna z drużyn nie może tego przegrać, a druga wygrać. Sport jest czasami przewidywalny ekspercie

• 4 4

• A piłka jest okrągła a bramki są dwie!!!

• 2 2

• Gratulacje na początek a potem słowa pochwały za trzymanie wyniku na tak niskiej przewadze

Bo to się może różnie skończyć (patrz mecz z Toruniem). Ale tak hartuje się stal jak mówił klasyk. Pochwała wygranej tym bardziej przy tak dużej rotacji - grała cała dziesiątka i to nie śladowo - min. ilość minut na parkiecie - 10.