Boksowali przy Neptunie w Gdańsku

mik
30 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Blisko 50 pięściarzy z 7 krajów wzięło udział w VI edycji Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Zygmunta Chychły. Kibice przed trzy dni oglądali walki na ringu rozstawionym na Długim Targu. Blisko 50 pięściarzy z 7 krajów wzięło udział w VI edycji Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Zygmunta Chychły. Kibice przed trzy dni oglądali walki na ringu rozstawionym na Długim Targu.

Trzydniowe zmaganiach w ramach VI edycji Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Zygmunta Chychły przyciągnęły przy Fontannę Neptuna na Długi Targ zobacz na mapie Gdańska setki widzów, którzy podziwiali popisy pięściarskie zawodników z 7 krajów. Z ostatecznego triumfu w kategorii do 64 kilogramów cieszył się reprezentant gospodarzy Filip Wąchała, który w finale pokonał Holendra, Aito Kostera. Pozostali zawodnicy trójmiejskiego KS Sako odpadli we wcześniejszej fazie turnieju.

Okolice ringu rozstawionego na Długim Targu stały się miejscem niezwykle obleganym przez turystów oraz mieszkańców trójmiasta. Od piątku przy Fontannie Neptuna rozgrywana była VI edycja Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Zygmunta Chychły. W zmaganiach poświęconych pamięci pierwszego powojennego polskiego mistrza olimpijskiego wzięło udział blisko 50 pięściarzy z całej Europy, którzy walczyli w siedmiu kategoriach wagowych. Polską szkołę bosku reprezentowali zawodnicy trójmiejskiego KS Sako.

Z grona biało-czerwonych zdecydowanie najlepiej poradził sobie Filip Wąchała, który startował w kategorii do 64 kilogramów. W półfinale pięściarz z Gdańska pokonał 2 do 1 Ahmeda Al.-Saadiego, a w finale rozprawił się z Holendrem Aito Kosterem.

Zobacz najcenniejsze trofea, który wywalczył Zygmunt Chychła

Już na ćwierćfinale swoją przygodę z turniejem zakończyli jego klubowi koledzy: Jan Niedźwiecki, Kasjusz Życiński oraz Łukasz Zyguła. W walce o wejście do finału poległ natomiast Leszek Rychłowski, który startował w rywalizacji + 91 kg.

Po dwa zwycięstwa w pozostałych kategoriach zaliczyli zawodnicy z Rosji, Holandii oraz Niemiec, którzy startowali jako reprezentanci Brandenburgii oraz Bawarii. Po raz pierwszy w historii turnieju do walki stanęły panie, ale w zarówno Aneta Gierszewska jak i Natalia Snadna schodziły z ringu pokonane przez zagraniczne rywalki.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DOKONANIACH ZYGMUNTA CHYCHŁY

Od 18:55 zobacz finałową walkę Filipa Wąchały

Przypomnijmy, że Zygmunt Chychła, którego pamięci poświęcone są zmagania, królował na światowych ringach wagi półśredniej w latach 1951-53. W Helsinkach, w 1952 roku zdobył dla Polski pierwszy powojenny tytuł mistrza olimpijskiego. Bokser Gedanii był również dwukrotnym mistrzem Europy. Chychła zanotowałby znacznie więcej sukcesów, gdyby nie gruźlica, która zmusiła go do zejścia z ringu w wieku zaledwie 27 lat. W 1953 roku został uznany najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie Przeglądu Sportowego. Zmarł w 2009 roku w Hamburgu.

• A gdzie Arek?

Nie widzę w zadnej kategorii Arkadiusza K. mistrza trojmiejskiego boksu. Czyżby ta gwiazda boksu nie została zaproszona?