Udany debiut pod nową nazwą

Marta
24 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Talisa Rhea Talisa Rhea

Gdyńskie koszykarki zadebiutowały w środowy wieczór pod nową nazwą. Centrum Wzgórze okazało się szczęśliwe, gdyż gospodynie w hali przy ul. Górskiego w niezagrożony sposób, w zaległym meczu 3. kolejki ekstraklasy pokonały PTK Pabianice 72:59 (18:11, 20:10, 18:20, 16:18). Szkoda jedynie, że w drugiej połowie podopieczne Mirosława Noculaka nie zachowały koncentracji i roztrwoniły w znacznym stopniu wynoszącą już ponad 20 punktów przewagę.

CENTRUM WZGÓRZE: Misiuk 12, Kassing 11, Ziętara 10, Bennett 6, Dixon 2 - Rhea 20, Bandyk 4, Śnieżek 4, Drop 3, Marciniak 0.

PTK: Sobczyk 16, Okulska 10, Gajda 6, Jasnowska 0, Piestrzyńska 0 - Rozwandowicz 17, Błaszczyk 5, Krajewska 5, Szalecka 0, Szymańska 0, Kowalska 0.

W weekend gdynianki podejmowały Wisłę Can-Pack, z którą jeszcze nie tak dawno walczyły o mistrzowskie tytuły, w środę przeciwnikiem młodego zespołu trenera Mirosława Noculaka była ekipa z Pabianic, która w przeszłości (jeszcze przed "erą Wisły") również walczyła z gdyniankami o krajowy prymat. Jednak kibicom zespołów z Gdyni i Pabianic jak na razie pozostały tylko miłe wspomnienia.

Gdynianki od pierwszych minut spotkania udowadniały, że w pierwszy meczu pod szyldem nowego sponsora tytularnego nie zamierzają oddawać pola rywalkom. Już w pierwszej akcji faulowana była Magdalena Ziętara, która pewnie wykonała rzuty wolne. Za chwilę na 4:0 podwyższyła Małgorzata Misiuk.

Gdynianki prowadziły od początku meczu wykorzystując m.in. słabą skuteczność grających w polskim składzie rywalek. Zresztą w pierwszej kwarcie i ze skutecznością gospodyń nie było najlepiej. Jedna i druga drużyna trafiały mniej więcej co trzeci rzut z gry. Gdynianki za to były bezbłędne jeśli chodzi o rzuty wolne. W pierwszej kwarcie na 6 prób 6 znalazło drogę do kosza. Wolne głównie "zrobiły różnicę" po pierwszych 10 minutach gdyż Centrum Wzgórze prowadziło po tej części meczu 18:11.

Znacznie lepiej gospodynie zagrały w drugiej kwarcie. "przebudziły się" nieco zawodniczki z USA. Tutaj prym wiodła Talisa Rhea, która zaaplikowała rywalkom w tej części meczu dwie "trójki" a w sumie po 20 minutach miała na swoim koncie 10 punktów.

Gdynianki lepiej grały na półdystansie (50 procent skuteczności za 2) lepiej zbierały i blokowały rywalki były też dokładniejsze w rozgrywaniu akcji. Po trzypunktowym rzucie Rhei w ostatnich sekundach pierwszej połowy gdynianki prowadziły 38:21.

Amerykanka po kolejnych dwóch "trójkach" na otwarcie drugiej połowy wyprowadziła gdynianki na najwyższe w meczu prowadzenie 46:23 (23 min). Mogło się wydawać, że gospodynie od tej pory będą już tylko powiększać prowadzenie. Tak się jednak nie stało. Gdyński szkoleniowiec postanowił wypróbować niemal wszystkie swoje koszykarki wpisane do protokołu i dokonywał wielu zmian w składzie.

Tabela wprowadzona: 2012-10-24
Odbiło się to na progresji wyniku, ale gospodynie cały czas miały przebieg gry pod kontrolą. W ostatniej odsłonie gdynianki raz jeszcze zbliżyły się do granicy 20 punktów przewagi (68:50) ale w końcówce znów nieco zwolniły tempo i wygrały 72:59.

- W pierwszej połowie graliśmy lepiej, jednak w drugiej części meczu zagraliśmy tak, jak chciały Pabianice. Jednak warto podkreślić, że w tym meczu mieliśmy aż 21 asyst, a do tej pory nasza średnia wynosiła 8. Cieszy również skuteczność z linii rzutów wolnych. Chciałbym pochwalić również Julię Drop, która zadebiutowała na parkietach ekstraklasy notując trzy punkty i 2 asysty w tym spotkaniu. To na pewno dobry prognostyk na przyszłość - powiedział po meczu trener Centrum Wzgórze Gdynia Mirosław Noculak.

- Bardzo się cieszę, że nawiązaliśmy walkę i te zawody nie wyglądały tak tragicznie jak w poprzednich spotkaniach. Smuci mnie jednak fakt, że mieliśmy tak słabą skuteczność spod samego kosza oraz popełniliśmy tyle strat. Cieszy mnie również postawa zawodniczek, które to spotkanie rozpoczęły na ławce rezerwowych. Mam nadzieję, że był to dobry prognostyk przed kolejnymi meczami - stwierdziła po spotkaniu trener PTK Edyta Koryzna.