Zwycięzca Ligi Mistrzów w Gdańsku pokazał klasę

4 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Szwed Mattias Oversjo był najbliżej zdobycia honorowego punktu dla Unii AZS AWFiS Gdańsk i to w pojedynku z liderem rywali. Szwed Mattias Oversjo był najbliżej zdobycia honorowego punktu dla Unii AZS AWFiS Gdańsk i to w pojedynku z liderem rywali.

W pierwszym meczu w tym sezonie Ligi Mistrzów w hali AWFiS Gdańsk miejscowi tenisiści stołowi Unii ulegli AS Pontoise Cergy 0:3. Broniąca tytułu francuska drużyna oddała gospodarzom w sumie 4 sety. Dla ekipy Piotra Szafranka to 3. porażka w 3. meczu rozgrywek, a dla rywali 3. zwycięstwo. Runda rewanżowa zacznie się 25 listopada. Natomiast już w niedzielę w wyjazdowym spotkaniu w Bydgoszczy akademicy będą bronić pozycji lidera w krajowej superlidze.

Unia AZS AWFiS - Pontoise
0:1 Kaii Konishi - Mattias Karlsson 0:3 (10:12, 7:11, 7:11)
0:2 Mattias Oversjo - Marco Freitas 2:3 (5:11, 9:11, 12:10, 11:7, 9:11)
0:3 Yang Wang - Tristan Flore 2:3 (4:11, 11:6, 8:11, 12:10, 7:11)

Uważany za Real Madryt europejskiego tenisa stołowego zespół Pontoise Cergy przyjechał do Trójmiasta po pewne zwycięstwo. Dla tenisistów stołowych Unii AZS AWFiS było to pierwsze w historii spotkanie Ligi Mistrzów we własnej hali. Wcześniejsze dwa mecze grali bowiem na wyjeździe, a w poprzednich latach występowali w międzynarodowych rozgrywkach jako zespół z Grudziądza.

Półfinaliście minionego sezonu nie idzie jednak obecnie tak, jakby można tego od nich oczekiwać. Komplet porażek sprawił, że zajmują ostatnie miejsc w grupie B. A w piątek po drugiej stronie stołu mieli Marco Freitasa, który zajmuje 13. miejsce w światowym rankingu, Francuza Tristan Flore, czyli kilkukrotnego zwycięzcę mistrzostw Europy juniorów oraz czołowego gracza Starego Kontynentu, Szweda Mattiasa Karlssona.

Plan gospodarzy na sprawienie niespodzianki sprowadzał się do zdobycia 2 punktów przez Kaii Konishi oraz zwycięstwa Yang Wanga, który właśnie ze względów taktycznych przesunięty został na rakietę numer 3, czyli gdyby doszło do drugiej tury gier już w niej nie uczestniczyłby.

Jednak ta strategia legła w gruzach już na inaugurację Kaii Konishi przegrał pierwszego seta na przewagi, a w dwóch kolejnych już nie nawiązał walki z Karlssonem.

TYKO KAI KONISHI PUNKTOWAŁ W SZWECJI

Następnie do stołu podszedł teoretycznie najsłabszy z zawodników gospodarzy, Mattias Oversjo, który musiał stawić czoła liderowi gości. Gdańskiego Szweda od rywala dzieli 70 miejsc w rankingu światowym. I choć pierwszego seta zaczął od prowadzenia 3:0, to przegrał go do... 5. Drugi był już bardziej wyrównany jednak także padłu łupem rywala. Niespodziewanie przełamanie przyszło w kolejnej partii. Oversjo prowadził już 10:8, ale rywal zdołał wygrać dwie kolejne wymiany. Następne dwie padły jednak łupem zawodnika gospodarzy, gdyż Freitas dwukrotnie posłał piłeczkę w siatkę. Oversjo poszedł za ciosem, wygrał czwartego seta i wszedł naładowany pozytywną energią do decydującego starcia. W nim po trzech wygranych wymianach z rzędu prowadził 7:4. Portugalczyk doszedł jednak Szweda na 8:8, następnie objął prowadzenie 9:8, aby ostatecznie zakończyć seta do 9.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ GDAŃSKICH TENISISTÓW STOŁOWYCH W JEKATERYNBURGU OD 2:0 DO 2:3

Pierwsza set trzeciego pojedynku pomiędzy Yang Wangiem a Florenem nie napawał optymizmem. Reprezentant Słowacji grający w Unii przegrał go do 4. Szybko się jednak odbudował i po kilku ładnych zagraniach przed trzecim setem remisował 1:1. Odrzucający daleko od stołu rywala Flore zdobył przewagę po kolejnej partii. Jego drużyna było jednego wygranego seta od zakończenia spotkania. Ale Wang walczył do końca. Prowadził nawet 10:9 jednak szczęśliwe zagranie Francuza po siatce przyniosło grę na przewagi. W niej dwie wymiany wygrał Słowak i mieliśmy piątego seta. W nim wyrównaną wymianę mieliśmy an początku. Później długie wymiany wykańczały Wanga więc zawodnik Unii przegrywał 6:9. Takiej straty już nie zniwelował.

W drugim meczu 3. kolejki grupy B UMMC Jekaterynburg pokonało u siebie Eslovs Ai Bordtennis 3:2.

CZWARTA WYGRANA W SUPERLIDZE, TRZECIA W GDAŃSKU

Runda rewanżowa w Lidze Mistrzów rozpocznie się 25 listopada. Jednak do częściowej poprawy nastrojów gdańscy tenisiści stołowi otrzymają okazję już w najbliższą niedzielę. O 17 zmierzą się na wyjeździe z zespołem Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz w ramach 5. kolejki Superligi. Unia AZS AWFiS będzie zdecydowanym faworytem, gdyż otwiera tabela, a rywal ją zamyka.

Terminy Unii AZS AWFiS w rundzie rewanżowej Ligi Mistrzów:
25.11, godzina 18:30 UMMC Jekaterynburg (dom)