Gdyńskie koszykarki zdobyły brąz MP U-20

Marta, ras.
3 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Koszykarki VBW GTK Gdynia drugi rok z rzędu sięgnęły po brązowy medal mistrzostw Polski U20. Koszykarki VBW GTK Gdynia drugi rok z rzędu sięgnęły po brązowy medal mistrzostw Polski U20.

Koszykarki VBW GTK - podobnie jak przed rokiem - wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski do lat 20 i znów w meczu o trzecie miejsce pokonały Basket 25 Bydgoszcz. W niedzielnym pojedynku na własnym parkiecie gdynianki triumfowały 76:57 (15:22, 21:12, 20:12, 20:11). Mistrzowski tytuł wywalczył zespół Inei AZS Poznań, który w finale okazał się lepszy od KS JAS-FBG Sosnowiec.

Według znanego porzekadła historia kołem się toczy i przykład tego mieliśmy w Gdyni, już w sobotę podczas meczów półfinałowych. W lutym 2012 roku - również w Gdyni i również na tym etapie MP U-20 - VBW GTK uległo INEI AZS Poznań. Gdynianki przegrały wówczas minimalnie 58:61. Gdyby jednak komuś było mało powtórek, to przypomnijmy, że przed rokiem gdynianki wywalczyły brąz, pokonując ... Basket 25 Bydgoszcz 75:55 (przeczytaj o sukcesie gdynianek w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski).

Faworytki turnieju z Poznania rozpoczęły mecz półfinałowy nerwowo, podobnie jak zawodniczki z Gdyni, jednak to zespół z Wielkopolski szybciej opanował sytuację i wyszedł na prowadzenie, które już tylko zwiększało się do końca meczu. Gdynianki po 20 minutach gry miały tylko 6 celnych rzutów na 32 próby. Fenomenalnie grały podkoszowe zawodniczki z Poznania: Daria MarciniakWeronika Telenga miały do przerwy na swoim koncie razem 15 pkt. i 14 zb. Bardzo dobrze spisywała się także Kinga Woźniak, która do 9 punktów dodała 6 asyst. W zespole z Gdyni do połowy 7 pkt. rzuciła Dominika Duraj.

W trzeciej kwarcie przewaga zespołu z Poznania wzrosła aż do 44 punktów, gdynianki w żaden sposób nie mogły odnaleźć drogi do kosza, osiągając zaledwie 15% skuteczności rzutów z gry. W tym samym czasie Poznanianki grały konsekwentnie i - co najważniejsze - skutecznie.

Poznanianki o złoto zagrają z KS JAS-FBG Sosnowiec. Zespół z Zagłębia w drugim półfinale wygrał z bydgoszczankami 70:54 (13:17, 20:15, 14:7, 23:15). Podczas gdyńskich mistrzostw rozstrzygnęły się losy rywalizacji o miejsca 5-8. Piątą drużyną mistrzostw jest AZS PWSZ Gorzów Wlkp., który pokonał UKS BASKET Aleksandrów Łódzki 60:47 (12:15, 15:6, 18:14, 15:12) zaś w meczu dwóch najsłabszych drużyn turnieju UKS Gimbasket 15 Białystok pokonał KKS Olsztyn 88:57 (20:16, 16:9, 28:11, 24:21).

Wyniki MP U-20 koszykarek
Półfinały:

KS JAS FBG Sosnowiec - KS Basket 25 Bydgoszcz 70:54 (13:17, 20:15, 14:7, 23:15)
JAS FBG:
Rutkowska 14, Kaczor 11, Kosałka 11, Sikora 7, Jaworska 2 - Deko 22, Cwill 3.
BAKET 25: Cilińdź 19, Miłoszewska 15, Skrzecz 7, Szybała 6, Palacz 3 - Faleńczyk 4, Pawlikowska 0, Bandoch 0, Hertmanowska 0, Blicharz 0, Rudzińska 0.

VBW GTK Gdynia - INEA AZS Poznań 48:91 (6:22, 11:24, 9:24, 22:21)
VBW GTK:
Drop 13, Pabisiak 11, Jakubiuk 9, Duraj 7, Jackowska 2 - Ossowska 4, Jachowska 2, Jastrzębska 0, Witkowska 0, Kukiełko 0.
INEA AZS: Woźniak 21, Marciniak 15, Adamowicz 14, Koperwas 12, Telenga 10 - Skoczylas 11, Glinicka 4, Dźwilewska 2, Ratajczak 2, Janikowska 0, Wiśniewska 0, Saukens 0.

Mecz o 5 miejsce
AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - UKS BASKET Aleksandrów Łódzki 60:47 (12:15, 15:6, 18:14, 15:12)

Mecz o 7 miejsce
UKS Gimbasket 15 Białystok - KKS Olsztyn 88:57 (20:16, 16:9, 28:11, 24:21).

Anna Jakubiuk (nr 7) poprowadziła gdynianki do wygranej w meczu o 3. miejsce. Anna Jakubiuk (nr 7) poprowadziła gdynianki do wygranej w meczu o 3. miejsce.
Gdynianki, choć w fazie grupowej przegrały z zespołem z Bydgoszczy (czytaj więcej), to w meczu o brąz powtórzyły swój wyczyn z ubiegłego roku i po raz kolejny sprzątnęły tej ekipie krążki sprzed nosów. Do wygranej podopieczne Marka Sadłowskiego poprowadziła zdobywczyni double-double Anna Jakubiuk.

Choć do przerwy mecz był niezwykle wyrównany, a VBW GTK prowadziło zaledwie różnicą dwóch punktów, gospodynie turnieju zdecydowanie zaatakowały w dwóch ostatnich odsłonach. Jeszcze przed czwartą partią powiększyły swoje prowadzenie do 10 "oczek" i do końca meczu kontrolowały sytuację. Gdynianki wygrały walkę na tablicach i miały znacznie lepszy stosunek strat do asyst, a także skuteczność rzutową.

Mistrzowski tytuł został w Poznaniu. Inea AZS, która w minionym roku w finale przegrała z... MUKS Poznań tym razem o złoto zagrała z zespołem z Sosnowca rozstrzygając kwestię złota już w pierwszych dwóch kwartach.

Mecz o 3 miejsce
KS Basket 25 Bydgoszcz - VBW GTK Gdynia 57:76 (22:15, 12:21, 12:20, 11:20)
KS BASKET 25: Szybała 14, Faleńczyk 11 (10 zb.), Miłoszewska 9 (8 zb.), Palacz 8 Skrzecz 7 - Cilińdź 6, Blicharz 2, Rudzińska 0, Bandoch 0, Hertmanowska 0, Kaniewska 0, Szpakowska 0.

VBW GTK: Jakubiuk 26 (15 zb.), Duraj 18 (4x3, 9 zb.), Drop 16, Jackowska 10, Pabisiak 4 (7 zb.) - Witkowska 2, Kukiełko 0, Ossowska 0, Jachowska 0, Jastrzębska 0, Kochner 0.

KS JAS-FBG Sosnowiec - INEA AZS Poznań 47:79 (6:19, 13:29, 9:20, 19:11)

Opinie (13)

• GDYNIA TO STOLICA POLSKIEGO KOSZA!!!!!!!!!

• 14 5

• BRAWO MŁODE!!! (3)

i przypomnienie że Drop np siedziała już wczoraj na ławce w meczu seniorek z CCC

• 15 2

• o tak siedziała... (2)

bo przecież tak się zmęczyła Mistrzostwami. Umiejętności = 2, gwiazdorzenie = 10 .

• 2 2

• Oj!

Coś w tym jest!

• 2 2

• minusujcie, minusujcie

wszak dwa minusy zawsze dają plus, ale żeby to pojąć, to trzeba uruchomić synapsy :)

• 1 0

• Stolica nie stolica, ale najważniejsze że co roku worek medali młodzieżowych GTK zdobywa

W kadrze zespołu Centrum Wzgórze jest Julia Drop, Ania Jakubiuk i Kasia Kiejdrowska, którą kontuzja odniesiona w meczu I ligi z zespołem z Bydgoszczy 4 dni przed finałami wyeliminowała z gry. Brawo dla dziewcząt za grę i hart ducha. Zespół z Bydgoszczy w którym grają zawodniczki występujące w Artego w PLKK i zawodniczki pierwszej piątki kadry narodowej Skrzecz i Miłoszewska prowadził już w II kwarcie 12 pkt. Nasze nie poddały się i już do przerwy dogoniły a po przerwie pogoniły coraz bardziej zmęczone i sfrustrowane (faul Miłoszewskiej na Jovicie Osowskiej) przeciwniczki. Kolejne emocje niebawem ponieważ za tydzień turniej półfinałowe MP juniorów starszych U-20.

• 5 1

• Historyczne uzupełnienie - trenerem zespołu z Sosnowca jest Jacek Dyja

Jacek był asystentem I trenera zespołu Polpharma VBW Clima, który w latach 1999-2000 zdobywał tytuł MP i otarł się o udział w FF Euroligi (słynny mecz u siebie z Gambrinusem Brno przegrany w IV kwarcie). Zespół z Sosnowca skazywany przed turniejem na odegranie roli statysty najpierw w fazie grupowej pokonał faworyzowany zespół AZS Gorzów a potem sensacyjnie wygrał z Basketem Bydgoszcz.

• 4 0

• Sosnowiec

Tu nie było niespodzianki. Sosnowiec to dojrzały zespół, dobrze prowadzony.Brawo panie Jacku!

• 4 0

• Nie ma się co podniecać za bardzo. Jeśli te zawodniczki mają być przyszłością koszykówki w Polsce, to nie najlepiej to wygląda. W tym roku, poza Kają Pabisiak, nie odnotowano żadnej szczególnie wyróżniającej się zawodniczki. Zawodniczki trenujące w SMS-ie żenada, zero umiejętności, a dąsy na boisku jakby każda co najmniej już po kilka tytułów w dorobku miała. Oj dziewczyny, dziewczyny ogarnijcie się troszeczkę i może trochę więcej pokory, bo ta hala naprawdę nie takie gwiazdy jak wy widziała. Może wam google.pl coś więcej powie :)