Piłkarki Vistalu wygrały pierwszy półfinał

18 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Małgorzata Gapska przypomniała Antoniemu Pareckiemu, że nadal jest czołową bramkarką w kraju. W reprezentacji jednak nie gra, gdyż szkoleniowiec Startu Elbląg, jako drugi trener reprezentacji, przyczynił się do odesłania gdynianki z finałów mistrzostw Europy. Małgorzata Gapska przypomniała Antoniemu Pareckiemu, że nadal jest czołową bramkarką w kraju. W reprezentacji jednak nie gra, gdyż szkoleniowiec Startu Elbląg, jako drugi trener reprezentacji, przyczynił się do odesłania gdynianki z finałów mistrzostw Europy.

Piłkarki ręczne Vistalu podtrzymały doskonałą passę w meczach ze Startem Elbląg. W 17. starciu tych drużyn w krajowej elicie gdynianki odniosły 16. zwycięstwo! Sobotnia wygrana podopiecznych Pawła Tetelewskiego 31:27 (16:13) jest tym cenniejsza, gdyż oznacza prowadzenie w półfinale 1-0. Bardzo dobrze w bramce poczynała sobie Małgorzata Gapska, który tym samym "zemściła" się na trenerze gości, Antonim Pareckim, który jako drugi trener reprezentacji miał wpływ na to, że ta zawodniczka już po fazie eliminacyjnej zakończyła mistrzostwa Europy. Kolejny mecz w batalii do trzech zwycięstw rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 15:30 również w Gdynia Arena. Ceny biletów 5 i 10 złotych. Posiadacze karnetów na rundę zasadniczą wchodzą do hali bezpłatnie.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE WYNIKI NA LINII GDYNIA - ELBLĄG W KRAJOWEJ ELICIE OD 2007 ROKU. NIESAMOWITY BILANS NASZEJ DRUŻYNY

VISTAL: Gapska - Janiszewska 2, Łabuda 2, Niedźwiedź 3, Galińska 5, Dorsz, Kobylińska 8, Pawłowska 3, Zych 3, Kozłowska, Gutkowska 1, Zrnec, Kulwińska 4, Andrzejewska

START: Kędzierska, Sielicka - Mielczewska, Sakowska 3, Sądej 7, Waga 3, Cekała 2, Wolska 3, Aleksandrowicz 2, Lisewska, Grzyb 4, Kołodziejska 3

Tylko na początku przyjezdne zaskoczyły Vistal. Po bramkach Joanny Wagi i kadrowiczki Kingi Grzyb prowadziły 2:0, a w 7. minucie było już 4:1 dla Startu. Kolejną bramkę zdobyła lewoskrzydłowa, a celnym rzutem przy ul. Górskiego przypomniała się Monika Aleksandrowicz, która niegdyś wygrała nawet plebiscyt dla najlepszej sportsmentki roku w Gdyni.

Hasło do odrabiania strat dała najbardziej rutynowana w miejscowych szeregach. Iwona Niedźwiedź zdobyła dwie inauguracyjnej bramki dla miejscowych. Nieco też gdyniankom dopisało szczęście, bo rywalki rzucały w poprzeczkę i słupek.

Po raz ostatni korzystny wynik dla elblążanek pojawił się w 12. minucie. Bramkę na 5:4 zdobyła inna była szczypiornistka Vistalu, Katarzyna Kołodziejska, dawniej Koniuszaniec.

Do 16. minucie bramki zdobywały już tylko gospodynie. Pierwsze prowadzenie tego dnia dała im Katarzyna Janiszewska (6:5), a na 9:5 Vistal odskoczył po dwóch bramkach z rzędu Moniki Kobylińskiej oraz trafieniu Magdaleny Pawłowskiej.

W kolejnych fragmentach gry bardzo dobrze broniła Małgorzata Gapska. Dość powiedzieć, że do przerwy Start nie wykorzystał aż trzech karnych! Rzutów z siedmiu metrów nie wykorzystały: Grzyb, Waga i Sylwia Lisewska.

Bramkarka miejscowych miała dodatkową motywację do walki w tym meczu. Trenerem rywalek jest Antoni Parecki. To on, jako drugi trener kadry narodowej, odpowiedzialny w reprezentacji właśnie za golkiperki, miał duży wpływ na to, że popularna "Ryba" w grudniu z mistrzostw Europy została wycofana już po rozgrywkach grupowych. Z tego powodu Gapska zrezygnowała z dalszych występów w reprezentacji.

MAŁGORZATA GAPSKA: ODCZUŁAM TO BARDZO MOCNO

Koleżanki z pola doskonale wykorzystały dobrą postawę gdyńskiej bramkarki i powiększały przewagę Po akcji Emilii Galińskiej było już 14:8 w 24. minucie. Warto też pochwalić tę rozgrywającą, bo już dano nie zdobyła tyle bramek co w sobotę.

Elblążankom trzeba oddać, że nie dały za wygraną. Jeszcze przed przerwą zniwelowały straty do 16:13, a w 38. minucie zdobyły kontaktową bramkę (17:18). Na początku drugiej części gry miejscowe miały problemy z zatrzymaniem głównie Hanny SądejAgnieszki Wolskiej. Ta druga przygodę z piłką ręczną zaczynała w Gdyni, gdyż jest wychowanką nieistniejącego już AKS.

Riposta Vistalu przyszła w samą porę. Od tego wyniku gospodynie zaliczyły trzy trafienia z rzędu (dwa Galińskiej, jedno Anety Łabudy). Natomiast na kwadrans przed końcem gry, po kolejnej bramce Kobylińskiej Vistal prowadził 24:19.

Ta przewaga pozwoliła gdyniankom na kontrolowanie przebiegu meczu aż do ostatniej minuty. Wsparł je także szkoleniowiec. Gdy tylko przewaga stopniała do 25:22 w 53. minucie, trener Tetelewski wziął czas. Po powrocie na parkiet w bramkę wstrzeliła się Aleksandra Zych. Po dwóch trafieniach leworęcznej rozgrywającej gdynianki odskoczyły na 28:23.

Tym samym w półfinale play-off Vistal objął prowadzenie 1-0. Drugi mecz w rywalizacji do trzech zwycięstw odbędzie się w niedzielę, 19 kwietnia także w Gdynia Arena. Bilety kosztują 5 i 10 złotych, a posiadacze karnetów na rundę zasadniczą wejdą do hali za darmo. Mecz numer trzy odbędzie się zaś w Elblągu 25 kwietnia.

VISTAL Gdynia
Start Elbląg

98% 362 typowania VISTAL Gdynia
0% 3 typowania REMIS
2% 6 typowań Start Elbląg

Drugi półfinał pomiędzy Selgosem Lublin a Pogonią Balticą Szczecin rozpocznie się 21 kwietnia.