Polska - Niemcy ponownie w ME U-18

23 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Polscy piłkarze ręczni rozpoczęli mistrzostwa Europy do lat 18 od porażki z Niemcami. Na zakończenie turnieju mogą wziąć rewanż za inauguracyjne niepowodzenie. Stawką sobotniego spotkania jest 7. miejsce. Na zdjęciu Bartosz Kowalczyk. Polscy piłkarze ręczni rozpoczęli mistrzostwa Europy do lat 18 od porażki z Niemcami. Na zakończenie turnieju mogą wziąć rewanż za inauguracyjne niepowodzenie. Stawką sobotniego spotkania jest 7. miejsce. Na zdjęciu Bartosz Kowalczyk.

W sobotę o godzinie 17:30 w Gdynia Arena polscy piłkarze ręczni zmierzą się z Niemcami o 7. miejsce w mistrzostwach Europy do lat 18. W piątek biało-czerwoni doznali trzeciej porażki z rzędu, przegrywając ze Szwajcarią 24:25 (12:11). Mecze o medale zaplanowano na niedzielę. O złoto zagrają Węgrzy z Francuzami, a o brąz Hiszpanie z Duńczykami. Na wszystkie spotkania trójmiejskiego turnieju wstęp jest bezpłatny.

o 15. miejsce, 12:30: Macedonia - Rumunia

Wygrywając ze Szwajcarią, podopieczni Rafała Kuptela mogli pokusić się o drugi wynik w historii występów Polaków w tej rangi imprezie. Największe nasze sukcesy to 4. miejsce (2006) i 6. pozycja (1999).

SPRAWDŹ, KTO ZDOBYŁ NAJWIĘCEJ MEDALI W ME U-18

Niewiele zabrakło do sukcesu, a pół tysiąca widzów, które nadal wspiera gospodarzy w Gdynia Arena, nie narzekało na brak emocji. Ostatecznie cieszyła się grupa kibiców Helwetów, która rodaków wspierała m.in. dzwonkami, znanymi choćby z... tras alpejskich.

Początek gry należał do gości, którzy objęli prowadzenie 6:4. Biało-czerwoni odpowiedzieli trzema trafieniami z rzędu, a w 23. minucie sami mieli dwie bramki w zapasie.

Jeszcze lepiej nasi reprezentanci rozpoczęli drugą połowę. Odskoczyli na 17:13. Potem rozbili się o defensywę Szwajcarów, którzy przeszli do gry systemem 4-2.

- Jestem bardzo zły. Grając u siebie, nie można oddać takiej przewagi. Nie mieliśmy prawa mieć takich kłopotów, gdy rywal zmienił ustawienie w defensywie - mówił po meczu trener Kuptel.

Gdy Helweci wyszli wyżej do naszych rozgrywających aż prosiło się o dogrania do koła. Niestety, z obsadą tej pozycji były kłopoty. Z powodu gradacji kar boisko musiał opuścić Tomasz Pietruszko, a z powodu kontuzji z turnieju wycofano Michała Wypycha.

- Nasze koło nie funkcjonuje tak, jak powinno, a nie można wygrywać meczów na takim turnieju bez dobrego zawodnika na tej pozycji - dodał polski szkoleniowiec.

Szwajcarzy dogonili Polaków na niespełna pięć minut przed końcem, wyrównując na 23:23. Natomiast w końcówce każdej z połów ufali Timowi Aufdenblattenowi. Ten szczypiornista zdobył ostatnią bramkę przed przerwą, zmniejszając straty swojej drużyny na 11:12, a na zakończenie spotkania zaliczył zwycięskie trafienie.

POLSKA: Szot, Skrzyniarz - Kowalczyk 4, Pietruszko, Janikowski, Kawka, Mrozowicz 4, Rolka 8, Majdziński 3, Bis, Cichocki, Brukwicki 1, Skibiński 1, Moryto 2, Bekisz 1, Mastalerz

SZWAJCARIA: Grana, Locatelli, Huber - Hochstrasser 2, Rubin, Leitner 2, Gwerder, Vogtli, Alili 3, Tynowski 4, Aufdenblatten 9, Schafroth, Weingartner, Rothlisberger 1, Meister 4, Schild

Jeszcze większe emocje były w drugim meczu o miejsca 5-8. Naprzeciw siebie stanęły drużyny, które dwa lata temu w Austrii grały w finale. Wówczas Niemcy pokonali Szwedów 30:29. W Gdyni Skandynawowie zrewanżowali się. Triumfowali dopiero po dogrywce 32:31, choć na początku drugiej połowy prowadzili już 7 bramkami (18:11).

Tym samym Polacy zakończą turniej meczem z tym samym rywalem, z którymi inaugurowali rozgrywki. 14 sierpnia przegrali 22:31.

- Przeanalizujemy spotkanie z Niemcami z inauguracji. Liczę, że w sobotę będziemy walczyć z lepszym skutkiem - zapowiada trener Kuptel.