Wczoraj gwiazdy dziś Herkt.

14 października 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
W pokazowym meczu inaugurującym sezon rozgrywek koszykarek reprezentacja Polski pokonała w hali Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gwiazdy Ligi 74:72 (19:20, 13:18, 20:15, 22:19).

Skład Polski: M. Dydek 20, Cupryś 15, Koryzna 10, Krupska-Tyszkiewicz 10, Wielebnowska 5, Czepiec 4, Pałka 3, Trześniewska 3, Ciecierska 2, Predehl 2, Wlaźlak.

Skład Gwiazd Ligi: Szakirowa 18, Pantelejewa 9, Jodeikaite 9, Stefanowska 8, Szołtysek 7, Mowe 7, Toma 6, Ferdinand 4, Jaroszewicz 2, Proszczenko 2, Nawojkowa, Pazur.

Publiczność mogła obejrzeć wiele szybkich, składnych akcji. Zawodniczki popisywały się nietuzinkowymi zagraniami, mniej uwagi poświęcając defensywie. Przez większość meczu dominowały Gwiazdy Ligi. Reprezentacja prowadziła jedynie w 7 min. Podopieczne trenera Tomasza Herkta mocniej w obronie zagrały w połowie trzeciej kwarty gry, wychodząc na prowadzenie dzięki trafieniom Joanny Cupryś.

- Przed meczem mówiono, że to będzie zabawa. Potem okazało się, że wszyscy chcą wygrać i walczą na serio - powiedziała Małgorzata Dydek. - Mecze gwiazd w Europie, gdzie nie ma tradycji takich spotkań, wiążą się z ryzykiem niedostosowania poziomu do oczekiwań publiczności czy też braku zainteresowania. Ten mecz wypalił - dodał Marek Pałus, prezes Polskiego Związku Koszykówki.

Warto dodać, że Tomasz Herkt pojawił się na ławce trenerskiej w gdyńskiej hali po raz pierwszy od 1 kwietnia, a więc od dnia, gdy zwolniono go z pracy w Basketball Investments. Selekcjoner czuł się jak w domu, swobodnie witając się między innymi z Adamem Ziemińskim, obecnym szkoleniowcem koszykarek z Gdyni. Całkiem możliwe jednak, że wczorajszy mecz zepnie klamrą kolejny rozdział trenerskiej kariery Herkta. Dzisiaj bowiem, o godzinie 11.00 zarząd PZKosz. ma zadecydować, czy rozwiązać umowę z Herktem-selekcjonerem.