Asseco przegrało z Polskim Cukrem

29 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Asseco było blisko zmycia plamy po katastrofalnym występie w Kutnie, ale ostatecznie Przemysław Żołnierewicz (z lewej) i Sebastian Kowalczyk (z prawej) nie mieli powodów do radości po meczu z Polskim Cukrem. Asseco było blisko zmycia plamy po katastrofalnym występie w Kutnie, ale ostatecznie Przemysław Żołnierewicz (z lewej) i Sebastian Kowalczyk (z prawej) nie mieli powodów do radości po meczu z Polskim Cukrem.

Koszykarze Asseco Gdynia przegrali na własnym parkiecie z Polskim Cukrem Toruń 69:73 (13:15, 17:13, 14:23, 25:22). Gospodarze słabo zagrali w trzeciej kwarcie i choć do końca starali się ambitnie odrabiać straty, nie zdołali pokonać wicelidera Tauron Basket Ligi, który zwyciężył pomimo fatalnej dyspozycji zza łuku. Torunianie trafili za 3 punkty tylko 3 razy na 17 prób.

ASSECO: Żołnierewicz 15 pkt (3x3, 7 zbiórek), Matczak 12 (8 zb.), Hickey 10 (2x3), Frasunkiewicz 2, Parzeński 7 oraz Kowalczyk 13 (2x3), Szczotka 8, Jankowski 0, Kaplanović 2

POLSKI CUKIER: Kornijenko 22 (1x3, 15 zb.), Milosević 12, Gibson 11 (1x3), Wiśniewski 7 (1x3), Michalak 2 oraz Sulima 12, Cummings 7, Michalski 0, Bochno 0, Perka 0

FATALNY MECZ ASSECO W KUTNIE

Przed piątkowym spotkaniem w Gdynia Arenie obie ekipy miały coś do udowodnienia. Koszykarze Asseco chcieli zmyć plamę po blamażu w Kutnie, gdzie ustalili anty-rekord sezonu w liczbie zdobytych punktów (44). Z kolei torunianie, choć przystąpili do meczu z pozycji wicelidera Tauron Basket Ligi, pałali żądzą rewanżu za październikową porażkę z gdynianami we własnej hali.

SŁODKIE ZWYCIĘSTWO ASSECO W TORUNIU

Lepiej mecz rozpoczęli goście, choć trudno by było inaczej, gdy gospodarze przez pierwsze 3 minuty gry trafili do kosza zaledwie raz. Celny rzut Stevana Milosevicia i dwa Maksyma Kornijenko dały torunianom prowadzenie 6:2. Żaden z zespołów nie grzeszył jednak wysoką skutecznością i po 7 minutach gry było zaledwie 8:9 dla Polskiego Cukru. Gdynianie odbili prowadzenie na minutę przed końcem kwarty po akcji dwa plus jeden Jakuba Parzeńskiego (13:11), ale końcówka tej partii należała do gości, którzy skończyli ją z przewagą 2 pkt.

Drugą kwartę Asseco rozpoczęło wręcz katastrofalnie. Wprawdzie zaraz po wznowieniu gry za 2 pkt trafił Sebastian Kowalczyk, ale przez niespełna 4 kolejne minuty punkty zdobywali tylko przyjezdni. Na pociechę, zaledwie 4, z czego 2 po rzutach wolnych. Słabą rzutową dyspozycję w toruńskim zespole prezentowali Michał Michalak, Danny GibsonŁukasz Wiśniewski, za to trudno było powstrzymać Kornijenko.

Gdynianom udało się jednak odskoczyć na 28:24 po "trójce" Sebastiana Kowalczyka i rzucie wolnym Filipa Matczaka. Ostatecznie do przerwy prowadzili jednak 30:28. W trzeciej kwarcie od mocnego uderzenia zaczął Milosević zdobywając 6 pkt w ciągu nieco ponad 2 minut.

W końcu torunianie zanotowali jednak serię 13:3 i po trafieniu Krzysztofa Sulimy odskoczyli na 47:37. Straty nieco zniwelowali Matczak i Przemysław Żołnierewicz, ale na kwartę przed końcem meczu Asseco traciło do Polskiego Cukru 7 pkt.

Przez większą część czwartej kwarty torunianie panowali nad sytuacją i nie pozwalali zbliżyć się gospodarzom bardziej niż na 5 pkt. Zza łuku trafił jednak Kowalczyk i na 86 sekund do końca gry Polski Cukier prowadził tylko 65:61. Tylko jeden rzut wolny wykorzystał chwilę później Markeith Cummings, ale i Kowalczyk w odpowiedzi pomylił się przy jednej z dwóch prób.

Później tylko raz trafił Martczak, ale na 33 sekundy do końca gdynian od remisu i dogrywki dzieliła tylko celna "trójka" (63:66). O czas poprosił trener gości Jacek Winnicki. Po wznowieniu faulowany Kornijenko wykorzystał jeden rzut, a trafieniem za 2 pkt odpowiedział Anthony Hickey i Asseco przegrywało już tylko 65:67. Goście nie mylili się już jednak po kolejnych faulach. Cztery rzuty wolne trafił Gibson, a dwa Kornijenko czym zapewnili zwycięstwo Polskiemu Cukrowi.

Warto podkreślić, że żadna z drużyn nie imponowała skutecznością rzutową (Asseco 38 proc., Polski Cukier 43 proc.), a szczególnie jeśli chodzi o próby oddane zza łuku. Gdynianie trafili 7 na 33, zaś goście 3 na 17.

Wyniki 18 kolejki

• ASSECO GDYNIA - Polski Cukier Toruń 69:73 (13:15, 17:13, 14:23, 25:22)
  • Śląsk Wrocław - TREFL SOPOT 81:76 (17:18, 19:21, 21:23, 24:14)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Rosa Radom 69:62 (23:16, 15:13, 17:15, 14:18)
  • Polpharma Starogard Gdański - Siarka Tarnobrzeg 81:79 (16:20, 15:19, 23:16, 27:24)
  • AZS Koszalin - Polfarmex Kutno 78:86 (14:20, 25:19, 16:27, 23:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Start Lublin 71:49 (19:21, 10:12, 27:8, 15:8)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Stelmet BC Zielona Góra 67:74 (20:10, 13:19, 18:21, 16:24)
  • PGE Turów Zgorzelec - Anwil Włocławek 75:94 (23:15, 16:25, 20:27, 16:27)
  • 10 lutego
  • Śląsk Wrocław - Energa Czarni Słupsk

Opinie (21) 3 zablokowane

• Asseco gdynia

Asseco to bylo do wygrania co sie stalo przy wyniku 65:67 po co te rzuty za 3 (niecelne)masakra bylo mozna spokojnie to wygrac przy slabej dyspozycji pierników sz k o d a!!!!

• 16 2

• Zagrali ambitnie - trudno ...

• 11 3

• Należy docenić radykalne zmiany na ławce rezerwowych

Europejczycy wschodni odstawieni na krzesła a teraz nasze talenty ściągnięte do Gdyni grzeją ławę

• 9 2

• (4)

Pierniki pozarly sledzie!Brak ryb w Gdyni!