Patryk Zatówka wygrał z 7. rakietą świata

22 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Patryk Zatówka chwilę potem jak ograł siódmego tenisistę stołowego światowego rankingu. Patryk Zatówka chwilę potem jak ograł siódmego tenisistę stołowego światowego rankingu.

W meczu na szczycie Lotto Superligi tenisiści stołowi Unii AZS AWFiS Gdańsk pokonali Dekorglass Działdowo 3:0. Wszystkie gry rozstrzygały się w pięciosetowych bojach. Zwycięzcy odebrali pokonanym przodownictwo w tabeli i praktycznie zapewnili sobie numer jeden do play-off. Bohaterem wieczoru okazał się Patryk Zatówka, który wygrał z 7. zawodnikiem światowego rankingu - Chun Ting Wongiem z Hongkongu.

1-0 Kaii Konishi - Jiri Vrablik 3:2 (9:11, 6:11, 11:5, 11:7, 11:9)
2-0 Patryk Zatówka - Chun Ting Wong 3:2 (12:10, 6:11, 6:11, 11:6, 11:7)
3-0 Wang Yang - Patryk Chojnowski 3:2 (9:11, 10:12, 11:6, 11:4, 11:6)

Patryk Zatówka sprawił sobie nieco spóźniony prezent na 20. urodziny, które obchodził 10 kwietnia. Jednak dla Unii AZS AWFiS Gdańsk eksplozja formy najmłodszego członka zespołu nastąpiła w najbardziej pożądanym momencie, gdy decydowały się praktycznie losy numeru jeden rozstawienie do play-off.

Nikt Polakowi nie dawał szans, gdy wychodził do gry Chun Ting Wongiem. Za starszym o 5 lat reprezentantem Hongkongu przemawiało wszystko. Ma na koncie brąz mistrzostw świata i 3. miejsce w Pucharze Świata, a obecnie na światowej liście jest siódmy. Także w Lotto Superlidze czuje się doskonale. Przed przyjazdem do Gdańska jego bilans sezonu wynosił 8 zwycięstw - 0 przegranych.

Dla porównania Patryk wygrał 10 z 19 gier. 13 stycznia w Działdowie uległ temu rywalowi 0:3, choć w każdym secie zdołał nawiązać wyrównaną walkę (9:11, 8:11, 8:11). Dlatego trener Piotr Szafranek to Zatówkę, a nie o wiele bardziej doświadczonego Wang Yanga zdecydował się posłać do gry z najlepszymi rywalami.

Sensacją zapachniało już w pierwszym secie, w którym zawodnik gospodarzy wygrał na przewagi 12:10.

- Reprezentant Hongkongu zaczął niemrawo. Natomiast Patryk cały czas nie wstrzymywał ręki i widać było, że gra na luzie. Co prawda w dwóch kolejnych setach górę wzięło doświadczenie rywala, ale w to co potem nastąpiło, nie wierzyli nawet licznie zgromadzeni kibice z Działdowa. Dla Zatówki to życiowy sukces, a my już wówczas wiedzieliśmy, że ten mecz musimy wygrać 3:0 - relacjonuje Bartosz Gajek, kierownik sekcji tenisa stołowego gdańskiego klubu.
  • Patryk Chojnowski i Wang Yang
I było 3:0, choć końcowy rezultat nijak ma się do zaciętości tego meczu. Wszystkie pojedynki kończyły się po pięciosetowych bojach, a dwaj inni gdańscy zawodnicy wygrywali, choć zaczynali od 0:2 w setach.

Kaii Konishi nie grał w pierwszym spotkaniu tych zespołów, które 13 stycznia w Działdowie Dekorglass wygrał 3:2. W piątkowy wieczór to on zaczął od gry z Jirim Vrablikiem. Zdołał Czecha przełamać dopiero w trzeciej partii.

Natomiast zwycięski punkt dla Gdańska zdobył Wang Yang. Warto docenić postawę Chińczyka, reprezentującego Słowację, gdyż już wiadomo, że od przyszłego sezonu grać będzie w... Działdowie. W meczu na ligowym szczycie pokonał on... mistrza paraolimpijskiego z 2012 roku oraz trzykrotnego medalistę igrzysk paraolimpijskich - Patryka Chojnowskiego.

Pozostałe wyniki 20. kolejki
Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - 3S Polonia Bytom 3:1, Energa-Manekin Toruń - Morliny Ostróda 0:3, Palmiarnia Zielona Góra - Fibrain G2A AZS Politechnika Rzeszów 3:1, Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz - Poltarex Pogoń Lębork 3:1, Kolping Frac Jarosław - Dojlidy Białystok 2:3

Najlepszy mecz jaki widziałem :)

Gratulacje dla całej ekipy trenera Szafranka, w szczególności dla Patryka.

PS. Szacun dla gości za tak dużą frekwencje,choć czasem mieli jakieś pretensje, o co im chodziło ? raz jakaś Działdowianka podeszła do spiker z pretensjami..