Lechia wygrała na otwarcie ekstraklasy. M.Paixao zaczął, Matras strzelił w debiucie

14 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Marco Paixao ( w środku) - podobnie jak przed rokiem - znów jako pierwszy wpisał się na listę strzelców w sezonie ekstraklasy. Marco Paixao ( w środku) - podobnie jak przed rokiem - znów jako pierwszy wpisał się na listę strzelców w sezonie ekstraklasy.

Po raz pierwszy od rozgrywek 2009/10 Lechia Gdańsk wygrała w 1. kolejce ekstraklasy. Inauguracyjną bramkę sezonu 2017/18 zdobył Marco Paixao, a w debiucie gola strzelił Mateusz Matras. Podopieczni Piotra Nowaka pokonali pewnie na wyjeździe Wisłę Płock 2:0 (2:0). Dusan Kuciak w ósmym ligowym meczu z rzędu zachował czyste konto. Zadanie biało-zielonym ułatwił Dominik Furman, który już w 56. minucie został usunięty z boiska po drugiej żółtej kartce. Lech Poznań ogłosił o wypożyczeniu na 2 lata Rafała Janickiego, a po tym terminie ma prawo pierwokupu.

87 Kiełpin – 20 Stefańczyk, 25 Szymiński, 17 Byrtek, 11 Pirvulescu - 8 Furman, 6 Rasak - 10 Merebaszwili, 18 Wlazło, 9 Reca - 27 Piątkowski
Sędziowie: Przybył (Kluczbork) oraz Myrmus, Arys
Widzów: 6889
1 Kuciak – 22 Maloca, 25 Nalepa, 3 Wawrzyniak - 41 Stolarski, 32 Matras, 35 Łukasik, 7 Krasić - 28 F.Paixao, 19 M.Paixao, 17 Haraslin
  • 68' 27 Piątkowski Zmiany 19 Biliński
  • 71' 18 Wlazło Zmiany 7 Varela
  • 81' 9 Reca Zmiany 96 Łukowski
  • 59' 35 Łukasik Zmiany 4 Kovacević
  • 80' 28 F.Paixao Zmiany 13 Lewandowski
  • 82' 7 Krasić Zmiany 11 Kuświk
  • 24' M.Paixao
  • 37' Matras
  • 52' Furman
  • 56' Furman
  • 39' Łukasik

To będzie inna Lechia, od tej która kończyła poprzedni sezon remisując z Legią 0:0 i zajmując 4. miejsce. Z "11" z początku czerwca z Gdańskiem pożegnali się: Borysiuk i Sławczew, Vitoria gra w Pucharze Concacaf, Wolski jest kontuzjowany, a Peszko pauzuje po czerwonej kartce

SPRAWDŹ, SKŁAD Z MECZU LEGIA - LECHIA, PRZECZYTAJ RELACJĘ, ZOBACZ VIDEO I FOTO

przed rokiem Lechia sezon zaczynała również w Płocku. Wówczas grali: Vanja Milinković-Savić - Wojtkowiak, Janicki, 2Maloca, Wawrzyniak - Chrapek - F.Paixao, Wolski, Krasić, Peszko - M.Paixao. Gola strzelił ten ostatni, ale biało-zieloni przegrali 1:2

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z PIERWSZEGO MECZU POPRZEDNIEGO SEZONU

Fabryka Futbolu, agencja reprezentująca Rafała Janickiego, potwierdziła, że Rafał Janicki przeniósł się do Lecha Poznań

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ODEJŚCIACH MAKA I JANICKIEGO

Trener Nowak zapewniał, że był przygotowany na absencje niektórych piłkarzy

TRENER ZAPEWNIA, ŻE LECHIA JEST GOTOWA NA GRĘ W PŁOCKU BEZ KILKU WAŻNYCH PIŁKARZY
w letnich sparingach Lechia wygrywała po 3:2, choć w obu przegrywała

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O SPARINGACH LECHII
Lechia czeka z ewentualnymi transferami

DYREKTOR SPORTOWY LECHII: NEGOCJUJEMY Z PIŁKARZAMI OFENSYWNYMI
wielkim nieobecnym Peszko, który w seniorskiej piłce zaistniał dzięki Wiśle, a od 2 sezonów jest gwiazdą Lechii. Sławek miejsce na trybunach w Płocku

SŁAWOMIR PESZKO: 33 MECZE, ABY POJECHAĆ DO ROSJI
w Lechii w "11" dwóch debiutantów: Nalepa (LECHIA Gdańsk) i Matras (LECHIA Gdańsk). Po rocznym wypożyczeniu do 2.Bundesligi wraca Łukasik (LECHIA Gdańsk)

MATRAS: LICZĘ NA SUPER CHWILE W LECHII
Nalepa (LECHIA Gdańsk) kreowany jest na nowego szefa defensywy. W sparingach on grał w centralnym miejscu tej formacji

PRZECZYTAJ WYWIAD Z NOWYM OBROŃCĄ LECHII
na ławce rezerwowych Lechii dwaj kolejni piłkarze, którzy dołączyli do gdańskiej drużyny latem: Lewandowski i Schikowski

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PIŁKARZU WYCHOWANYM W NIEMCZECH, KTÓRY GRA DLA POLSKI, A DLA LECHII STRZELIŁ JUŻ GOLA W SPARINGU

Mateusz udzielił nam wywiadu w przededniu inauguracji. Co ciekawe na ławce rezerwowych jest on jedynym obrońcą

PRZECZYTAJ WYWIAD Z LEWANDOWSKIM

cała ławka rezerwowych Lechii: 33 Zelenika, 4 Kovacević, 10 Mila, 11 Kuświk, 13 Lewandowski, 29 Fila, 31 Schikowski
Tuż przed inauguracją trenerem Wisły został Jerzy Brzęczek. Dla tego szkoleniowca to pierwszy mecz przeciwko Lechii po zwolnieniu z gdańskiego klubu 1 września 2015 roku. W ekipie gospodarzy na boisku dwóch debiutantów: Rasak i Pirvulescu

rezerwowi Wisły: 1 Kryczka, 5 Sielewski, 7 Varela, 19 Biliński, 25 Łasicki, 95 Stępiński, 96 Łukowski
piłkarze na prezentacji. Lechia na czerwono, Wisła w biało-niebieskich pasiakach oraz niebieskich spodenkach
doping dla Lechii już przed meczem
1'
od środka rozpoczęła Lechia
1'
Lechia w nowym ustawieniu, ćwiczonym w letnich sparingach 1-3-4-3
1'
to oczywiście wyjściowy schemat, który pozwala elastycznie zmieniać ustawienie w zależności od potrzeb. Stolarski (LECHIA Gdańsk) z drugiej linii w każdej chwili może być prawym obrońcą, a Haraslin (LECHIA Gdańsk) i F.Paixao (LECHIA Gdańsk) mogą wrócić do roli skrzydłowych i wówczas szybko będzie to system 1-4-2-3-1, a przy głębszej obronie nawet 1-5-4-1
3'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) przeciął prostopadłe podanie Merebaszwiliego (Wisła Płock)
5'
Kiełpin (Wisła Płock) złapał piłkę po dośrodkowaniu z prawego skrzydła F.Paixao (LECHIA Gdańsk)
5'
i znów to samo. Wrzutka Portugalczyka i pewna interwencja bramkarza Wisły
Lech poinformował o umowie Janickiego. Obrońca został wypożyczony z Lechii aż na 2 lata, a po tym terminie jest jeszcze opcja pierwokupu
7'
Kiełpin (Wisła Płock) z trudem przerzucił piłkę nad poprzeczką po ni to strzale, ni dośrodkowaniu Krasicia (LECHIA Gdańsk) z wolnego
8'
bez zagrożenia dla Wisły po rogu Łukasika (LECHIA Gdańsk)
9'
dobre podanie Furmana (Wisła Płock) do Recy (Wisła Płock), ale skrzydłowy w "16" Lechii nie opanował piłki
11'
zarysowała się przewaga Lechii. Gdańszczanie częściej grają piłką. Gospodarze czekają na przechwyt i kontrę
12'
Byrtek (Wisła Płock) wybił piłkę po dośrodkowaniu Wawrzyniaka (LECHIA Gdańsk), choć blisko strzału był F.Paixao (LECHIA Gdańsk)
16'
po dośrodkowaniu Stefańczyka (Wisła Płock) zamieszanie w polu karnym Lechii, ale bez strzału gospodarzy. Kuciakowi udało się przerzucić piłkę ręką nad dwójką skaczących do główki rywali
17'
tym razem Kuciak (LECHIA Gdańsk) już pewnie złapał piłkę po kolejnym dośrodkowaniu Stefańczyka (Wisła Płock)
19'
Furman (Wisła Płock) po raz kolejny tego dnia stara się zawiązać atak Wisły długim podaniem
21'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po dośrodkowaniu Merebaszwiliego (Wisła Płock)
21'
coraz łatwiej atakują gospodarze prawym skrzydłem. Tutaj obrońców ma wspomagać Haraslin (LECHIA Gdańsk)
22'
na razie brakuje z obu stron płynnych akcji. Ataki nie mają odpowiedniej szybkości, a przede wszystkim dużo w nich niedokładności
23'
Byrtek (Wisła Płock) zablokował strzał z dystansu F.Paixao (LECHIA Gdańsk)
24'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Nastąpił długi przerzut Malocy. Przed polem karnym Stolarski wymienił piłkę z F.Paixao i dośrodkował. W polu karnym Marco wygrał pojedynek główkowy z Szymińskim i wpakował piłkę do siatki
24'
również przed rokiem M.Paixao (LECHIA Gdańsk) jako pierwszy strzelił gola w sezonie. Rozgrywki skończył z 18. trafieniami jako król strzelców wspólnie z Robakiem z Lecha
27'
F.Paixao (LECHIA Gdańsk) pomógł obrońcom. Na róg wybił piłkę po dośrodkowaniu Merebaszwiliego (Wisła Płock)
27'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Furmana (Wisła Płock)
30'
gol nie zmienia obrazu gry. Wisła nadal czeka głównie na to co zrobi Lechia
31'
posiadanie piłki 54:46 dla Lechii
32'
niecelny strzał z woleja Haraslina (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu F.Paixao (LECHIA Gdańsk)
33'
"Hej Lechi gol" - z trybun
34'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) przebiegł z piłką prawie pół boiska, ale tuż przed polem karnym niecelnie podawał w kierunku Krasicia (LECHIA Gdańsk)
35'
dobrym i sprytnym wyjście z bramki Kuciak (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił przejąć piłki Wlazło (Wisła Płock)
36'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) wywalczył róg
37'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Matras. Krasić z rogu podciął piłkę. Spadła ona metr przed bramką, gdzie był tylko Matras. Zaspali obrońcy i bramkarz gospodarzy, a piłkarz Lechii wepchnął futbolówkę do siatki
37'
przypominamy, że dla Matrasa (LECHIA Gdańsk) to gol w debiucie w Lechii. Defensywny pomocnik w ekstraklasie zaliczył 11. trafienie w 157 meczu
39'
Żółtą kartką został ukarany Łukasik (LECHIA Gdańsk).
42'
Lechia nadal utrzymuje się częściej przy piłce. Wisła na razie w ofensywie jest bezradna
43'
obrońcy Lechii długo rozgrywają piłkę na własnej połowie, bo gospodarze nie kwapią się by wyjść do przodu
43'
Byrtek (Wisła Płock) wybił na róg piłkę po dośrodkowaniu Haraslina (LECHIA Gdańsk)
44'
znów kłopoty Wisły po dośrodkowaniu z rogu Krasicia (LECHIA Gdańsk). Uderzył Matras (LECHIA Gdańsk), ale tym razem z 10 metra i nad poprzeczką
44'
niecelny strzał z dystansu Furmana (Wisła Płock)
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI W PŁOCKU 2:0
W pełni zasłużone prowadzenie Lechii. Gospodarze nie byli w stanie oddać nawet jednego celnego strzału. Gdańszczanie prowadzą grę, a co najważniejsze są skuteczni. Trzykrotnie strzelali celnie na bramkę Kiełpina (Wisła Płock), a dwukrotnie piłka znalazł się w siatce.
Jeśli po przerwie Wisła nie zagra bardziej odważnie, a Lechia dobrze wytrzyma mecz pod względem kondycyjnym to nie powinna mieć kłopotów z zainkasowaniem 3 punktów. Miejscowi poza długimi przerzutami i dośrodkowaniami nie mieli pomysłu na składne akcje ofensywne.
46'
drugą połowę rozpoczęła Wisła. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
Reca (Wisła Płock) wywalczył róg
47'
49'
po przerwie to Wisła prowadzi grę, a Lechia czeka na rywala na swojej połowie
52'
niecelny strzał Haraslina (LECHIA Gdańsk)
52'
Żółtą kartką został ukarany Furman (WISŁA PŁOCK) za niesportowe zachowanie
52'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) uratował Lechię. Bramkarz odbił piłkę po strzale Recy (Wisła Płock), a dobitka Piątkowskiego (Wisła Płock) nad poprzeczką
52'
to pierwszy celny strzał Wisły w tym meczu
54'
Byrtek (Wisła Płock) na róg wybił piłkę po dośrodkowaniu Krasicia (LECHIA Gdańsk)
55'
po dośrodkowaniu rogu Łukasika (LECHIA Gdańsk) niecelnie strzelał głową Nalepa (LECHIA Gdańsk)
55'
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z trybun
żółta i czerwona
56'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Furman (Wisła Płock). Pomocnik gospodarzy łokciem zaatakował F.Paixao
57'
Furman (Wisła Płock) nie kwapi się z zejście z boiska. Jeszcze próbuje dyskutować z arbitrem, a przede wszystkim z piłkarzami Lechii. Kara jest jednak nieodwołalna
59'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę na środku drugiej linii. Boisko opuszcza Łukasik, w jego miejsce wchodzi Kovacević.
61'
niecelny strzał po indywidualnej akcji Recy (Wisła Płock)
64'
niewiele dzieje się na boisku. Lechia zadowolona z wyniku, a Wisła w osłabieniu niewiele może zrobić
67'
Kiełpin (Wisła Płock) odbił piłkę po silnym strzal F.Paixao (LECHIA Gdańsk). Dopadł do niej jeszcze Haraslin (LECHIA Gdańsk). Przy próbie minięcia Byrtka przewrócił się, ale sędzia nie odgwizdał karnego
68'
Wisła Płock przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piątkowski, w jego miejsce wchodzi Biliński.
70'
bez zagrożenia dla Lechii po rogu Wlazły (Wisła Płock)
71'
Wisła Płock przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wlazło, w jego miejsce wchodzi Varela.
71'
niecelny strzał głową M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
73'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił strzał z dystansu Pirvulescu (Wisła Płock)
75'
Lechia nadal nie forsuje tempa. Widać, że gdańszczanie są zadowoleni z wyniku i nie chcą ryzykować, by nie narazić się na kontrę
75'
niecelny strzał Krasicia (LECHIA Gdańsk) z dystansu
77'
Kiełpin (Wisła Płock) odbił piłkę po strzale M.Paixao (LECHIA Gdańsk), a dobitka Stolarskiego (LECHIA Gdańsk) zablokowana
78'
Stolarski (LECHIA Gdańsk) dogrywa wzdłuż bramki. Nikt nie zamyka akcji
79'
Lechia "rozklepała" defensywę Wisły. Kovacević (LECHIA Gdańsk) wyszedł do doskonałej pozycji, ale strzelił z 5. metra wprost w bramkarza
80'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza F.Paixao, w jego miejsce wchodzi Lewandowski.
81'
Wisła Płock przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Reca, w jego miejsce wchodzi Łukowski.
82'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krasić, w jego miejsce wchodzi Kuświk.
82'
zmiana kapitana. Opaskę przejął od Krasicia (LECHIA Gdańsk) Wawrzyniak (LECHIA Gdańsk)
84'
akcja rezerwowych. Lewandowski (LECHIA Gdańsk) wyłożył piłkę Kuświkowi (LECHIA Gdańsk), ale napastnik z kilku metrów strzelił nad poprzeczką
88'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) zablokował we własnym polu karnym strzał Bilińskiego (Wisła Płock)
89'
Nalepa (LECHIA Gdańsk), który tuż przed własnym polem karnym sfaulował Valerę. Będzie wolny na wprost bramki z około 18. metra
89'
wysoko nad poprzeczką strzelił z wolnego Merebaszwili (Wisła Płock)
90'
Biliński (Wisła Płock) spudłował w sytuacji sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk)
90'
2 minuty doliczone
90+1
Wisła walczy o honorowego gola, mimo że gra już ponad pół godziny w "10"
90+2
Varela (Wisła Płock) wdał się w drybling z kilkoma piłkarzami Lechii. Wreszcie sam faulował w polu karnym gdańszczan
90+2
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:0
Wisła drugą połowę rozpoczęła odważnie, ale jej nadzieje na skuteczną pogoń zakończyły się wraz z czerwoną kartką Furmana (Wisła Płock) już w 56. minucie. Lechia nie forsowała tempa, ale miała okazje na znaczne poprawienie wyniku. Niestety, skuteczność, która była w pierwszej połowie, po przerwie gdzieś uleciała.
Co więcej w samej końcówce biało-zieloni zagrali dość niefrasobliwie, gospodarze mieli okazje co najmniej na honorowego gola, ale również pudłowali bądź znów na wysokości zadania stanął Kuciak (LECHIA Gdańsk), który czyste konto utrzymał w 8. kolejnym meczu ligowym.

• Wisła Płock - LECHIA GDAŃSK 0:2 (0:2)
  • Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 (1:2)
  • Cracovia - Piast Gliwice 1:1 (1:1)
  • Górnik Zabrze - Legia Warszawa 3:1 (2:0)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)
  • Lech Poznań - Sandecja Nowy Sącz 0:0
  • Korona Kielce - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)

Opinie (127) ponad 20 zablokowanych

• (4)

Brawo Lechia. Czekamy na wzmocnienia chyba nie jest wielka tajemnicą, ze z tym składem, którego średnia wieku wynosi prawie 30lat to my w perspektywie sezonu z tyloma kolejkami, pucharem Polski(no chyba ze odpadniemy od razu jak zawsze), kartkami,kontuzjami o top 5 będziemy mieli cieżko powalczyć. Do tego kilku kluczowych graczy odeszło. Czekamy co z Borysiukiem pewnie Mandziara z Piekarskim znowu chcą przyciąć na prowizji wiec coś kombinują. Dzisiaj świętujemy i czekamy na ruchy transferowe. Pytanie jeszcze czy jest kasa bo od 3 lat zatrudniani sa tylko polemeryci z nazwiskami za ogromne pieniądze. Mila, który podobno nie ma siły na 30minut zarabia 100tys zł. Do tego nie pamietam kiedy wyszedł na boisko. To jest śmiech na sali. A wpływów do klubu nie ma bo szkółki nie ma , dobrych transferów z rynków niszowych i wypromowanych piłkarzy nie sprzedajemy jak to robi Lech. Prezes Lecha, który na biznesie zna sie jak mało kto powiedzial ze projekt Lechia nie ma prawa sie udać na ta chwile to tak wyglada, ale oby sie mylił. Tylko Lechia !!