Inauguracja Pucharu Polski w rugby

jag., mad
10 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 17:14 (11 września 2016)
Dopiero przyłożenia Piotra Zeszutka w doliczonym czasie pierwszej połowy rozpoczęła dominację Ogniwa w meczu z Orkanem. Dopiero przyłożenia Piotra Zeszutka w doliczonym czasie pierwszej połowy rozpoczęła dominację Ogniwa w meczu z Orkanem.

Dwa zwycięstwa i porażka to bilans inauguracji Pucharu Polski w wykonaniu trójmiejskich rugbistów. Pewnie wygrywały na własnych boiskach Ogniwo Sopot z Orkanem Sochaczew 43:6 i Lechia Gdańsk z Juvenią Kraków 26:12. Natomiast Arka w Gdyni w doliczonym czasie, po karnym przegrała z Pogonią Siedlce 23:25.

W związku z przejściem na system wiosna-jesień, w drugim półroczu 2016 nie ma rozgrywek ligowych. Natomiast osiem najlepszych drużyn w kraju zaproszono do rozgrywek Pucharu Polski. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy, których zwycięzcy zagrają 11 listopada o główne trofeum. Wcześniej jednak każda ekipa sześć razy zaprezentuje się na boisku.

Dobrze rozgrywki zainaugurowało Ogniwo Sopot. Brązowi medaliści ekstraligi na inaugurację grupy B pokonali u siebie Orkan Sochaczew. Podopieczni Karola Czyża wysokie zwycięstwo zawdzięczają dobrej grze po przerwie, w której zdobyli 30 punktów bez własnych strat.

W pierwszej połowie goście mocno się postawili. Po celnych kopach Michała Kępy prowadzili 3:0 i 6:3. Gospodarze tę odsłonę wygrali dopiero w doliczonym czasie gry. Wówczas przyłożeniem popisał się Piotr Zeszutek, a na 13:6 wynik do przerwy ustalił po podwyższeniu Wojciech Piotrowicz.

Minusem inauguracji dla miejscowych są kontuzje. Robert Graban nie dokończył pierwszej połowy.

- Przy walce o piłce uderzył głową o boisko. Z tego powodu była dłuższa przerwa w grze. Nasz zawodnik na noszach opuścił murawę, a następnie z podejrzeniem urazu kręgów szyjnych odwieziony został do szpitala - informuje Bartosz Olszewski, dyrektor Ogniwa.
Natomiast zmienik Marcin Malochwy boisko musiał opuścić w 20 minucie drugiej połowy.

- Doznał uraz tricepsu. Jesteśmy umówieni, że Marcin będzie nas wspomagał w niektórych meczach, gdyż na stałe przebywa w Norwegii - dodaje Olszewski.

Ogniwo Sopot - Orkan Sochaczew 43:6 (13:6)
Punkty:
Ogniwo:
Wojciech Piotrowicz 18, Adam Piotrowski 10, Piotr Zeszutek 10, Grzegorz Szczepański 5
Orkan: Michał Kępa 6

OGNIWO: Wilczuk (64 Irla), Rau (41 Karol), Mokrewcow (64 Mrowca) - A.Piotrowski, Graban (40 Malochwy, 60 Zając) - Nitschke (60 Wojtkuński), Rogowski (70 Nurzyński), Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Czasowski (70 M.Piotrowski), Szablewski, Szczepański, Hodura - Żuk

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PRZEDSEZONOWYCH OCZEKIWANIACH W TRÓJMIEJSKICH KLUBACH

Rugbiści Lechii, czyli wicemistrzowie Polski 2016, starali się wejść mocno w rozgrywki Pucharu Polski. I w pierwszej połowie starcia z Juvenią Kraków doskonale się to im udało. Szybko objęli prowadzenie 12:0 i choć kolejnych 7 punktów zdobyli goście, to biało-zieloni dołożyli ich do przerwy jeszcze 14.

- Mecz miał niestety dwie różne połowy. Najpierw osiągnęliśmy przewagę, ale później okazało się, że zdobycz z pierwszej połowy była dla nas ostateczną. Później mieliśmy problemy w obrębie młyna, a drużyna Juvenii potrafiła to wykorzystać. Zdobyli drugie przyłożenie i zrobiło się groźne - mówi Paweł Lipkowski, trener Lechii.
- Na szczęście na więcej nie pozwoliliśmy, choć graliśmy bardzo mało piłek do ataku. Dlatego też nie było kolejnych przyłożeń. Był to typowy mecz otwarcia sezonu. Może niezbyt widowiskowy, ponieważ było dużo przodów i błędów, ale cieszymy się ze zwycięstwa - dodaje.
Po zmianie stron szkoleniowiec dał zagrać m.in. wypożyczonym z Pruszcza Gdańskiego Dariuszowi i Krzysztofowi Lachmycom. Po raz pierwszy na seniorskich boiskach pojawił się także Milan Kossakowski. Udział w meczu urazem, już w pierwszej połowie, okupił Rafał Witoszyński.

Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków 26:12
Punkty:
Lechia:
Kevin Bracik 10, Rafał Janeczko 6, Robert Kwiatkowski 5, Mariusz Wilczuk 5
Punkty Juvenia: Usaia Rataku 5, Kostja Bezwierchnyj 5, Bartłomiej Sierant 2

Lechia: Witoszyński (26 Muchlado), Beśka, Kacprzak (65 Kamoń) - Wantoch-Rekowski (50 D.Lechmyc), Lademann - Płonka, Olszewski (76 Kossakowski), Zdun (50 K.Lechmyc) - Janeczko - Piszczek (74 Boczulak) - Kwiatkowski, Wilczuk (50 Zajkowski), Bracik, Rokicki - Wójtowicz

Trener Maciej Stachura podkreślał przed startem rozgrywek, że forma jego drużyny jest niewiadomą. Rugbiści Arki nie zagrali wcześniej żadnego sparingu. Do tego dodał, że jesienią chce ogrywać młodzież. Tak też uczynił na inaugurację Pucharu.

W pierwszym składzie żółto-niebieskich pojawił się Oskar Cichosz, dla którego był to debiut na seniorskich boiskach. Zawodnik reprezentacji Polski U-18 pokazał się z bardzo dobrej strony. Potrzebował raptem 16 minut, aby zaliczyć inauguracyjne przyłożenie.

Starcie od początku było niezwykle wyrównane. Toczyło się punkt za punkt. Raz gospodarze byli na prowadzeniu, innym razem goście. Kiedy w 60 min. Dawid Banaszek zamienił karnego na punkty Arka ponownie była na czele (23:22).

Przez kolejnych 20 min. żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć punktów. I kiedy wydawało się, że zwyciężą gdynianie - w doliczonym czasie gry goście dostali rzut karny. Zdobyli z niego trzy punkty i po końcowym gwizdku to oni świętowali.

W drugim meczu tej grupy Master Pharm Budowlani Łódź rozgromili Budowlanych Lublin 52:7 (21:8).

SPRAWDŹ, JAKIE TRANSFERY DOKONAŁY SIĘ W TRÓJMIEJSKIM RUGBY LATEM

Arka Gdynia - Pogoń Siedlce 23:25 (13:15)
Punkty:
Arka:
Banaszek 8, Zdunek 5, P. Dąbrowski 5, Cichosz 5
Pogoń: Gdula 10, Antoszczuk 5, Trybus 5, Nasiłowski 5.

ARKA: Bartkowiak, Bojke, Bysewski (41 Machlik) - Zdunek, Podolski (66 Zypper) - Grabowski (73 Pasykowski), Perzak (73 Witt), P.Dąbrowski - Szostek (66 Szyc) - Banaszek - Cichosz, Plichta, Zaradzki, Rakowski - Sirocki