• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wyścigi smoczych łodzi

Wyścigi smoczych łodzi to widowiskowa konkurencja, a widok łodzi szybko sunących po wodzie jest zawsze bardzo efektowny. Tylko zawodnicy wiedzą, ile poświęcenia, potu i krwi wymaga kilka chwil samego wyścigu.

cze 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk, Brzęźno
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym Gdańsk (MRKS) kolejny raz organizuje wyścig smoczych na Motławie łodzi trójmiejskich instytucji kultury. Sekcja Łodzi Smoczych klubu zapewnia sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów.

W tegorocznych zawodach, które odbędą się w czwartek 21maja, weźmie udział sześć osad. Silną ekipę wystawia w tym roku Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Czekamy na Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, które zawsze mają bardzo zaangażowanych kibiców i głośny doping. Z Gdyni przyjeżdża Muzeum Marynarki Wojennej wraz z załogą Okrętu-Muzeum Błyskawica - zdobywca drugiego miejsca w zeszłorocznym wyścigu. Archiwum Państwowe w Gdańsku intensywnie przygotowuje się do zawodów w tym roku, a filmy z treningów robią wrażenie.

- Od siedmiu lat, pod koniec maja stajemy ze sobą w szranki na Motławie. Wyścigi smoczych łodzi świetnie integrują zespół i dają nam możliwość spotkania się z kolegami z branży - mówi Brygida Sonnack z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma już tradycję stawania na podium w wyścigu smoczych łodzi trójmiejskich instytucji kultury. Wygrywanie jest miłe, doceniamy jednak naszych rywali i wiemy, że wyścig wygra najlepszy.

Załogi będą rywalizować na trasie Zielony Most - Żuraw. Start zaplanowany został na godzinę 17.00. Zakończenie regat planowanie jest na godz. 19.30. W czasie trwania zawodów instytucji kultury na Motławie, w ramach Juwenaliów, odbędzie się również wyścig Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Smocze Łodzie
Na dziobie tradycyjnej smoczej łodzi umieszczona jest drewniana głowa smoka, a na rufie ogon. Kadłub jest wymalowany w smoczą łuskę. Standardowa Łódź ma 12 metrów i mieści 22 członków załogi. Jedna osoba jest sternikiem - stoi na rufie i za pomocą długiego wiosła nadaje kierunek łodzi, a jedna doboszem - siedzi na dziobie przodem do załogi i wygrywa podaje rytm wiosłowania. Spośród wielu legend o smoczych łodzi najbardziej znana jest ta o chińskich rybakach, którzy bijąc w bębny, chcieli uratować przed głodnymi rybami poetę - samobójcę. Na pamiątkę bezskutecznej akcji ratunkowej każdego roku urządzane są wyścigi smoczych łodzi.

W Polsce smocze łodzie wystartowały pierwszy raz w 1997. W Gdańsku zorganizowano pierwsze polskie zawody z udziałem 7 osad z Niemiec i jednej z Polski, która popłynęła w pożyczonej niemieckiej łodzi. Rok później powstał pierwszy polski klub pływania na łodziach smoczych Wiking. W 1999 zawody, już na swoim własnym sprzęcie, wygrali Polacy.

Opinie

19.04 g.18.00
Grupa Azoty Unia Tarnów
20.04 g.12.00
Unia Swarzędz
20.04 g.15.30
MKS Dąbrowa Górnicza
20.04 g.17.00
Budowlani WizjaMed Łódź
20.04 g.17.30
Górnik Łęczna
18.04 g.20.30
Bogdanka LUK Lublin
14.04 g.17.30
Asseco Resovia Rzeszów
14.04 g.14.00
Cellfast Wilki Krosno
14.04 g.12.40
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
13.04 g.16.00
Corotop Gwardia Opole