Lechia znów ukarana za kibiców

12 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Kibice Lechii w ostatnich latach niemal po zakończeniu każdej rundy otrzymywali kary. Dotychczas były sankcje głównie za odpalenie rac. Tym razem biało-zieloni podpadli za... serpentyny. Kibice Lechii w ostatnich latach niemal po zakończeniu każdej rundy otrzymywali kary. Dotychczas były sankcje głównie za odpalenie rac. Tym razem biało-zieloni podpadli za... serpentyny.

Można już mówić o niechlubnej tradycji. W ostatnich latach niemal zawsze na koniec rundy fani Lechii zapracują na karę, która przechodzi na spotkania organizowane po ligowej przerwie. Tym razem biało-zieloni podpadli w Białymstoku. Komisja Ligi za trzykrotne przerwanie niedzielnego pojedynku z Jagiellonią nałożyła na gdański klub 30 tysięcy złotych grzywny oraz zakazała uczestnictwa grupom zorganizowanym kibiców w wyjazdowych meczach ekstraklasy do końca tego roku.

Co sądzisz o karze nałożonej na Lechię za zachowanie kibiców w Białymstoku?

W ostatnią niedzielę w Białymstoku świętować mieli tylko miejscowi, gdyż to Jagiellonia po raz pierwszy w historii sięgała po ligowy medal w ekstraklasie. Jednak na początku meczu i w drugiej połowie w głównych rolach wystąpiła grupa wyjazdowa Lechii. W pierwszych pięciu minutach sędzia musiał przerwać grę, gdyż na przedpole bramki Łukasza Budziłka spadły serpentyny, których łączną długość można było liczyć w kilometrach.

Daniel Stefański w pierwszych pięciu minutach trzykrotnie przerwał grę i służbom porządkowym nakazywał uprzątnięcie boiska. Co prawda każdy kolejny "zrzut papierów" był coraz mniejszy, ale łącznie głównie z tego powodu arbiter do pierwszej połowy doliczył następnie 5 minut.

Natomiast w 73. minucie mecz znów trzeba było przerwać, ale tym razem z powodu zadymienia murawy po odpaleniu rac w gdańskim sektorze.

SERPENTYNY NIE POZWALAŁY GRAĆ NA POCZĄTKU SPOTKANIA W BIAŁYMSTOKU. PRZECZYTAJ RELACJE Z MECZU JAGIELLONIA - LECHIA. OCEŃ PIŁKARZY

Trzy z tych czterech przypadków przerwania gry Komisja Ligi uznała za kwalifikujące się do wymierzenia klubowi kary. W orzeczeniu czytamy:

"W związku z zachowaniem kibiców Lechii Gdańsk podczas wyjazdowego meczu z Jagiellonią Białystok, które doprowadziło do trzykrotnego przerwania spotkania, na Lechię nałożono zakaz organizacji wyjazdów grup kibiców do końca 2015 roku. Ponadto na Lechię nałożono karę finansową w wysokości 30 000 zł.

SPRAWDŹ, JAKIE KARY KOMISJA LIGI NAŁOŻYŁA NA INNE KLUBY EKSTRAKLASY

Nie znamy jeszcze dokładnego terminarza sezonu 2015/16, ale jeśli będzie on zbliżony do tych z dwóch poprzednich lat, gdy obowiązuje system rozgrywek rozpisany na 37 kolejek, to można przyjąć, że jesienią biało-zieloni zagrają bez wsparcia z trybun swoich kibiców w 10-11 meczach.

Zakończenie rundy jesiennej sezonu 2014/15 na PGE Arenie

Kara jest dotkliwa, choć oczywiście, de facto tych spotkań bez gdańskich kibiców pewnie będzie mniej. Jeśli wypadną w tym czasie "mecze przyjaźni", w których nie jest zajmowany sektor gości, a publiczność siedzi przemieszana na trybunach przewidzianych dla gospodarzy, to fanów Lechii na nich nie zabraknie.

Ponadto, jak pokazuje praktyka kibicowska ostatnich lat, kluby ukarane zakazem wyjazdowym potrafią wynegocjować z miejscowymi, wejście na stadion i zajęcie miejsc na trybunach zarezerwowanych dla gospodarzy.

Niestety, bez względu na to, jak radzić sobie będą z tym zakazem stowarzyszenia organizujące wyjazdy zorganizowane Lechii, możemy mówić o niepokojącej tendencji, a wręcz niechlubnej tradycji. W ostatnich latach często biało-zieloni otrzymali kary po ostatnim meczu sezonu, choć dotychczas Komisji Ligi podpadali za zachowania na PGE Arenie. Niektóre z nich później były nieco łagodzone. Czy i tym razem będzie podobnie?

Poniżej wydarzenia, za które Lechia była karana na zakończenie poprzednich rund:
Zakończenie rundy jesiennej 2014/15
10 grudnia mecz Lechia - Piast Gliwice 3:1: odpalenie środków pirotechnicznych

KARA: zakaz wyjazdów grup zorganizowanych na cztery mecze, zakaz udziału kibiców w najbliższym meczu domowym z trybuny, na której odpalono pirotechnikę

Zakończenie rundy jesiennej 2013/14
8 grudnia mecz Lechia - Legia Warszawa 2:0: odpalenie pirotechniki oraz wywieszenie sektorówki: "System upadł, myślenie pozostało, lata mijają, a drzew wciąż za mało". Umieszczono na niej karykatury pięciu osób: Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka, Jerzego Urbana, Adama Michnika oraz Władysława Ciastonia. Niektórzy podobiznę tego ostatniego wzięli za... Tadeusza Mazowieckiego. I stąd oburzenie było jeszcze większe.

KARA: grzywna finansowa oraz zamknięcie 34 sektorów PGE Areny na kolejny mecz

Zakończenie sezonu 2012/13
2 czerwca mecz Lechia - Górnik Zabrze 0:2: odpalenie pirotechniki

KARA: na najbliższym meczu zamknięcie sektorów dolnych trybuny zielonej oraz sektora dopingowego gości

Zakończenie rundy jesiennej 2012/13
2 grudnia mecz Lechia - Zagłębie Lubin 2:2: odpalenie pirotechniki

KARA: zamknięcie na najbliższym meczu czterech sektorów na PGE Arenie, 15 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na dwa mecze

Opinie (128) ponad 10 zablokowanych

• Świetne wsparcie kibiców dla klubu...

• 118 24

• Jacy kibice? (4)

Sorka, ale dla mnie jako kibica LG to nie kibice, ale debile i kretyni - być może wierni ale ekstremalnie mierni. Pozdrowienia dla normalnych kibiców.