Polscy piłkarze ręczni awansowali na Mundial

14 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Karol Bielecki poprowadził polską reprezentację do drugiej wygranej nad Niemcami i awansu na mistrzostwa świata. Karol Bielecki poprowadził polską reprezentację do drugiej wygranej nad Niemcami i awansu na mistrzostwa świata.

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej pokonała w Magdeburgu Niemców 29:28 (10:14) i uzyskała awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Katarze. Podopiecznym Michaela Bieglera po przekroczeniu 25 bramek do osiągnięcia celu wystarczyła nawet minimalna porażka, ale biało-czerwoni nie tylko utrzymali, ale powiększyli przewagę, którą mieli po pierwszym meczu w Ergo Arenie.

POLSKA: Szmal, Wyszomirski - Bielecki 7, M.Jurecki 5, B.Jurecki 4, Chrapkowski 4, Lijewski 3, Daszek 3, Wiśniewski 1, Gliński 1, Syprzak 1 oraz Grabarczyk, Masłowski,Szyba.

NIEMCY: Bitter, Heinevetter - Gensheimer 7, Glandorf 7, Kraus 4, Weinhold 3, Kneule 2, Pekeler 2, Groetzki 2, Fath 1 oraz Sellin, Kneer, Wiencek, Danner, Allendorf, Haas.

Sobota była bardzo udanym dniem dla polskiego szczypiorniaka. Najpierw awans na tegoroczne mistrzostwa Europy zapewniła sobie nasza żeńska reprezentacja, a kilka godzin później w Magdeburgu awans na mistrzostwa świata kosztem Niemców przypieczętowali panowie!

POLSKIE SZCZYPIORNISTKI AWANSOWAŁY NA EURO 2014

Do składu biało-czerwonych wrócił na sobotni mecz rekonwalescent Krzysztof Lijewski. Niestety, do pełni sił nie zdołał dojść za to Bartłomiej Jaszka, a dodatkowo urazu mięśnia nabawił się Mariusz Jurkiewicz, który poprowadził zespół do wygranej w pierwszym meczu z Niemcami Ergo Arenie. Na środku rozegrania "Kaczkę" zastąpił niespodziewanie Michał Jurecki, nominalnie występujący na lewej strony boiska.

Spotkanie od prowadzenia 2:1 rozpoczęli Niemcy, ale wówczas polski zespół odpowiedział kapitalną grą w ofensywie i trzema bramkami z rzędu. Niemcy złapali jednak drugi oddech, na co zresztą pozwoliło im kilka pomyślnych dla nich, aczkolwiek kontrowersyjnych decyzji sędziów, a także wyjątkowa nieskuteczność polskiej drużyny w rzutach z drugiej linii. W 19. minucie gospodarze "odjechali" na 9:6.

O przerwę poprosił trener Michael Biegler, ale biało-czerwoni mieli olbrzymie problemy z pokonaniem znakomicie spisującego się Silvio Heinevettera. Do przerwy Niemcom udało się powiększyć przewagę do czterech bramek. Polaków czekało zatem jeszcze trudniejsze zadanie, co w Ergo Arenie, gdzie przed zmianą stron tracili do rywali trzy trafienia.

TAK POLACY GRALI Z NIEMCAMI W ERGO ARENIE - VIDEO, FOTO, RELACJA

Zaraz po przerwie z 7.metra trafił bezbłędny w rzutach karnych Bartosz Jurecki, a po nim bramkarza pokonał Michał i braterski duet zmniejszył straty do dwóch bramek. Kontaktowe trafienie zaliczył w 37. minucie Kamil Syprzak (15:16), ale chwilę później wylądował na ławce kar, a z osłabienia biało-czerwonych skorzystali gospodarze i znów odskoczyli na dwie bramki.

Za sprawą potężnej "bomby" Karola Bieleckiego, a następnie przechwytu i bramki Michała Daszka, podopieczni Bieglera doprowadzili do remisu 18:18. Dwiema bramkami odgryzł się Polakom Uwe Geinsheimer, ale nasi szczypiorniści zdobyli trzy bramki z rzędu i po trafieniu Rafała Glińskiego objęli prowadzenie 21:20 na 14 minut przed końcem gry.

Na 7 minut przed końcem gry Niemcy prowadzili 26:25. W tym momencie Polakom brakowało jednego trafienia do tego, by mogli awansować na mistrzostwa świata nawet przy minimalnej porażce. Na 4 minuty do końca meczu karę otrzymał Michał Jurecki. Po 60 sekundach gry w osłabieniu Polacy utrzymali status quo jeśli chodzi o różnicę trafień, z tym, że przegrywali 26:27 i taki wynik premiował ich awansem.

W kolejnej akcji Niemcy stracili piłkę, a na parkiet wrócił Jurecki. Wówczas siódme trafienie w meczu zanotował Bielecki. Trener Niemców Martin Heuberger poprosił o czas, ale jego podopieczni mieli zaledwie 80 sekund na objęcie dwubramkowego prowadzenia! Ich rzut obronił dający znakomitą zmianę Sławomirowi Szmalowi Piotr Wyszomirski, a bramkę zdobył Bartosz Jurecki. Niemcy zdołali jeszcze wyrównać, ale remis 28:28 na 20 sekund przed końcem gry oznaczało, że to Polska pojedzie do Kataru!

Rywali dobił jeszcze Piotr Chrapkowski, który zdobył zwycięską bramkę i przypieczętował awans. Dla biało-czerwonych będzie to piąty z rzędu Mundial. Nasi reprezentanci w tych imprezach kolejno zajmowali 2, 3, 8 i 9. miejscu. Dla Niemców, których po raz ostatni zabrakło na MŚ w 1997 roku, niepowodzenie to prawdziwy dramat. Z całą pewnością posadą za brak awansu zapłaci szkoleniowiec reprezentacji, Martin Heuberger, który po meczu z zazdrością mógł spoglądać na triumfującego rodaka, Michaela Bieglera.

W Katarze zagrają 24 drużyny. Z Europy już wcześniej awans zapewniły sobie zespoły Hiszpania (mistrzowie świata 2013), Francja (mistrzowie Europy 2014), Dania (wicemistrzowie Europy 2013) i Chorwacja (4. zespół mistrzostw Europy 2013). W sobotę udział w nich oprócz Polski uzyskały: Czechy, Austria i Rosja. O pozostałe miejsca powalczy w niedzielę jeszcze pięć par.