Drugi weekend XI Nord Cup przed nami

1 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
W klasie Hobie 16 podczas Nord Cup żeglarze walczyli o medale mistrzostw Polski. W klasie Hobie 16 podczas Nord Cup żeglarze walczyli o medale mistrzostw Polski.

Załoga Tymoteusza Cierzana z Navigo Sopot została mistrzem Polski w klasie Hobie 16. Była to jedna z dziewięciu żeglarskich specjalności, które zostały rozegrane podczas pierwszego tygodnia XI Nord Cup. Rywalizacja zaplanowana jest do 3 lipca. Codziennie w AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego przy ul. Stogi 20 od godziny 8 do 20 funkcjonuje miasteczko regatowe. Dla publiczności wstęp wolny. Ścigające się jachty są widoczne z plaż w: Stogach, Brzeźnie i Sobieszewie.

Nord Cup rozpoczął się od innowacji. Po raz pierwszy w historii tej imprezy 19 załóg rywalizowało w wyścig Orvaldi B8 Race. Do pokonania była trasa około 120 mil morskich. Żegluga odbywała się głównie nocą. Zwyciężył dobrze znany na wodach Zatoki Gdańskiej jacht "Błagaranost 2". Załoga dowodzona tradycyjnie przez Siergieja Pawlenkę wyruszyła ze startu o godzinie 19, a na mecie zameldowała się następnego dnia o 14:23.

W jedynej jak na razie klasie, która w Górkach Zachodnich miała rangę mistrzostw Polski, rywalizowało 10 załóg. O tym jak wyrównana była stawka Hobie 16 najlepiej świadczy fakt, że w dziewięciu wyścigach mieliśmy aż czterech triumfatorów. Najrówniej żeglowali zawodnicy Navigo Sopot. Co prawda zaczęli od 4. lokaty, a ostatni wyścig ukończyli na 6. pozycji, ale pomiędzy tymi startami regularnie plasowali się na miejscach 1-2, co dało im złoto z przewagą 6 punktów w końcowej klasyfikacji.

TAK ZAPOWIADALIŚMY XI NORD CUP

Tymoteusz Cierzan wyprzedził załogę Bartłomieja Janiszewskiego, a brąz zdobył team Aleksandry Sroczyńskiej.

Natomiast nie udało się rozegrać mistrzostw Polski dla jachtów typu Hornet. W pozostałych klasach, które już zakończyły zmagania, walczono o punkty w klasyfikacji Pucharu Polski. W Scandinavia 650 najlepiej spisywała się załoga Arfido z Michałem Kaczmarkiem. Kolejne pozycje dla Marka Kloska i Hiaba oraz Niemca Waltera Wullenwebera na Wilsonie.

Zespół protestowy miał ręce pracy po rywalizacji jachtów Delphia 24, która była wyjątkowo zacięta, a na znaki jednostki wchodziły niekiedy burta w burtę. Zwyciężył Paweł Tarnowski i FlexiStav Team, przed SpeedYacht z Tomaszem Zajączkowskim i ekipą Star Telekom Waldemara Sałaty.

W jedynej specjalności, która znalazła się w XI Nord Cup z tych znajdujących się w programie regat olimpijskich, klasą dla siebie był Piotr Kula. Żeglarz GKŻ Gdańsk wygrał pięć wyścigów, ale w generalnej klasyfikacji Finna był dopiero 4. Zdecydował o tym fakt, że olimpijczyk z Londynu stawił się na regatach z jednodniowym opóźnieniem i straconych wówczas punktów już nie odrobił. Wygrał Bartosz Ptak przed Jeremim ZimnymAndrzejem Romanowskim.

W klasie Europa poza wszelką konkurencją był Krzysztof Matysik. Wygrał wszystkie dziewięć wyścigów. Drugie miejsce zdobył Kacper Wysocki, a trzecie - Jarosław Łapicki.

Po rocznej przerwie do Nord Cup wrócili też najmłodsi żeglarze, którzy rywalizowali w Open BIC oraz dwóch grupach Optimista. Startowała głównie młodzież z trójmiejskich klubów i ona też z jednym wyjątkiem zajęła wszystkie miejsca na podium.

W grupie B na wodzie zaprezentowali się nawet 9-latkowie, a 10-letnia Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) zajęła 2. miejsce, tracąc do triumfatorki tylko 3 punkty. Wygrała o blisko dwa lata od niej starsza Zosia Czarniawska, a trzeci był Szymon Gąsiorowski (oboje YKP Stal Gdynia).

W grupie A, gdzie startowali nawet 15-latkowie, najlepszy okazał się jeden z najmłodszych uczestników regat. Złoto pojechało do Warszawy, a zabrał je 12-letni Ignacy Oźminkowski ze stołecznej Spójni. Tyle samo punktów co on (20) miał Karol Manowiecki, ale poprzestał na 2. miejscu, gdyż po względem liczy wygranych wyścigów był słabszy w stosunku 2:3. Najniższy stopień podium dla Poli Dzik (oboje YKP Gdańsk).

Klasa Open BIC tradycyjnie stała pod znakiem dominacji Arki Gdynia, gdyż właśnie komandor tego klubu Andrzej Lutomski najmocniej ją w Polce promuje. W Nord Cup tylko tehn klub wystawił siedmiu zawodników. Wygrał Tymon Gajdziński przed Aleksandrą KosmalskąKarolem Erikssonem.

Żagle 500 (Grand Prix klasy)

12-17 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna (WoBPN)
20 Wręczenie Bursztynowego Pucharu Neptuna, Scena Baltic Sail - Targ Rybny, Gdańsk

Niedziela 03.07.2016
od 10 jachty morskie (Nord CUP Classic i Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej)
10-14 wyścigi klas:

12 - Motława, Gdańsk:
Parada Baltic Sail na Motławie

15 - ogłoszenie wyników i ceremonia dekoracji zwycięzców: B8 Race, Nord CUP Classic, Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej, Mistrzostwa Polski ORC Sportboat, Nautica 450, Micro, Flying Dutchman, International Moth, Snipe, Żagle 500

Miejsca

Opinie (5)

• Piotr Kula - a co? zagarek mu stanął? upsss, wróć! kalendarz mu stanął? (2)

• 1 1

• a może ma inny cykl treningowy (1)

przecież on w Polsce nie ma z kim się ścigasz
      a ty się głupio pytasz

• 1 1

• to znaczy, że cykl mu się spóźnia o dzień?

do mądrali wyżej - w Polsce nie ma mu równych? w takim razie dlaczego rok temu nie wygrał? trochę pokory i szacunku dla innych...