Dwa tytuły gdańskich żeglarzy

26 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Piotr Kula odzyskał tytuł mistrzowski w klasie Finn. Piotr Kula odzyskał tytuł mistrzowski w klasie Finn.

Dwa złote medale zdobyli gdańscy żeglarze w mistrzostwach Polski seniorów w klasach olimpijskich. Po raz czwarty najlepsi okazali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS) w 49er, a po rocznej przerwie na łódkach typu Finn złoto odzyskał Piotr Kula (GKŻ). W tej pierwszej specjalności całe podium obsadzili przedstawiciele Trójmiasta. W regatach, które odbyły się w Górkach Zachodnich, wzięło udział blisko 200 zawodniczek i zawodników.

W Narodowym Centrum Żeglarstwa oraz Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich w Górkach Zachodnich przez cztery dni rywalizowało 195 żeglarek i żeglarzy. Do Gdańska przyjechali także przedstawiciele USA, Izraela, Norwegii, Szwecji, W. Brytanii, Litwy, Białorusi i Rosji. Jednak oczywiście żaden z przyjezdnych medalu nie mógł dostać. Tak było choćby w klasie Laser Radial, w której najlepsza okazała się olimpijka z Białorusi. Tatiana Drozdowska, która w Rio de Janeiro zajęła 19. miejsce, okazała się najlepsza od wszystkich Polek.

Trójmiejscy żeglarze obsadzili całe podium w klasie 49er. Po raz czwarty z rzędu wygrała ósma załoga tegorocznych igrzysk - Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński. Zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk wygrali 8 z 12 wyścigów. Natomiast za ich plecami trwała zacięta walka. Ostatnim startem srebro zapewnili sobie Przemysław FilipowiczJacek Piasecki, którzy na najniższy stopień podium zepchnęli Dominika BuksakaSzymona Wierzbickiego.

11 MEDALI DLA TRÓJMIASTA W MISTRZOSTWACH POLSKI JUNIORÓW ORAZ W KLASACH NIEOLIMPIJSKICH. TUTAJ WYNIKI REGAT, KTÓRE RÓWNIEŻ ODBYŁY SIĘ W GDAŃSKU

Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński po raz kolejny na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski seniorów. Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński po raz kolejny na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski seniorów.
Drugi tytuł dla Gdańska wywalczył Piotr Kula. Finnista GKŻ wrócił na krajowy tron po rocznej przerwie w bardzo dobrym stylu. Z dziewięciu startów wygrał aż osiem. W ostatnim starcie na 3. miejsce wpłynął Łukasz Lesiński (Stal Gdynia).

Dwa medale dla trójmiejskich żeglarzy były jeszcze w żeńskiej klasie RS:X. Maja Dziarnowska zdobyła srebro, a Agnieszka Bilska po raz pierwszy w seniorkach cieszyła się z brązu. Natomiast formy z początku sezonu nie może odnaleźć Małgorzata Białecka. Sopocka mistrzyni świata była dopiero piąta.

W tej samej specjalności wśród mężczyzn po raz pierwszy mistrzem został Radosław Furmański. 20-latkowi nie dał rady starszy od niego o 17 lat Przemysław Miarczyński. Brązowy medalista igrzysk z Londynu poprzestał na srebrze.

Również tytuły wicemistrzowskie zdobyli: Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) na Laserze oraz Karol Jączkowski, Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk).

W klasie 470 panie rywalizowały razem z panami, ale były dwie osobne klasyfikacje. Warto jednak odnotować, że ze wszystkimi męskimi załogami wygrały Agnieszka SkrzypulecIrmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice). Dla sterniczki Sejk Pogoń Szczecin jest to już ósmy tytuł mistrzowski. Cztery pierwsze wywalczyła z żeglarką AZS AWFiS Gdańsk, Jolantą Ogar, która następnie przeniosła się do reprezentacji Austrii, dwa kolejne z wywodzącą się z SKŻ - Natalią Wójcik, a dwa ostatnie z obecną załogantką.

- W regat mieliśmy cały przekrój rodzaju wiatrów. Z tego względu w mistrzostwach nie było przypadku. Żeglarze, którzy stanęli na podium, to absolutna czołówka. Prawie w komplecie triumfowali olimpijczycy, co nie znaczy, że rywale nie deptali im po piętach - ocenia Tomasz Chamera, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. sportu.
TUTAJ WYNIKI WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH W MISTRZOSTWACH POLSKI

Medaliści mistrzostw Polski seniorów
Klasa 49-er
1. Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)
2. Przemysław Filipowicz (AZS AWFiS), Jacek Piasecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
3. Dominik Buksak, Szymon Wierzbicki (SKŻ Ergo Hestia)

1. Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń)
2. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia)
3. Dawid Furmański (DKŻ)

Laser Radial
1. Agata Barwińska (MOS SSW Iława)
2. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice)
3. Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa)

Laser
1. Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin)
2. Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia)
3. Tadeusz Kubiak (Sejk Pogoń)

470 kobiety
1. Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń), Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice)
2. Antonina Marciniak (Baza Mrągowo), Weronika Janc (UKS Pogoria Dąbrowa Górnicza)
3. Madeleine Zielińska, Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn)

470 mężczyźni
1. Maciej Sapiejka, Adam Krefft (Sejk Pogoń)
2. Karol Jączkowski, Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk)
3. Michał Wysocki (Spójnia Warszawa), Paweł Wysocki (AZS AWFiS)

Miejsca

Opinie (3)

• brawo dobrzyń...

najwięcej medali zdobył DKZ....., i gdzie są kluby z Gdańska, Gdyni czy z Sopotu? ja sie pytam....

• 1 1

• Brawo DKŻ cd

Gratulacje dla zawodników Dożynkowego Klubu Żeglasrkiego...
    różnica między Słonecznym Klubem a Dożynkowym jest taka, że SKŻ przez ostatnie lata zdobywał min 6 medali na MP i przez najbliższe 10 lat będzie to kontynuował a DKŻ w następnych latach zdobędzie góra 1 medal