Trefl znów ograł Energę Czarnych

13 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Milan Majstorović ustanowił w Słupsku rekord punktowy kariery w Tauron Basket Lidze. Trafił 5 z 13 rzutów z gry, dołożył do tego 4/4 z wolnych oraz 7 zbiórek. Milan Majstorović ustanowił w Słupsku rekord punktowy kariery w Tauron Basket Lidze. Trafił 5 z 13 rzutów z gry, dołożył do tego 4/4 z wolnych oraz 7 zbiórek.

Koszykarze Trefla po raz drugi w ciągu czterech dni pokonali Energę Czarnych. Tym razem sopocka drużyna ligowe punkty dopisała do konta po zwycięstwie w Słupsku 92:80 (26:27, 24:20, 18:12, 24:21). Podopieczni Dariusa Maskoliunasa każdą z kwart rozpoczynali od kilku punktów z rzędu, a potem starali się utrzymywać wypracowaną przewagę. Na podkreślenie zasługuje zespołowa gra żółto-czarnych, o czym świadczy aż 20 asyst.

Energa Czarni: Stutz 20 (9 zb.), Mokros 10 (1x3), Zimmerman 10 (5 as.), Trice 8 (1x3), Borowski 5 (1x3) oraz Śnieg 11, Gruszecki 7 (1x3), Hulls 6 (2x3), Jarmakowicz 3 (1x3), Taylor

TREFL: Waczyński 16 (2x3), Gadri-Nicholson 13 (5 zb.), Leończyk 8 (1x3), Buterlevicius 5, Vasiliauskas 3 (1x3) oraz Majstorović 16 (2x3, 7 zb.), Jeter 8 (6 as., 5 zb.), Michalak 7 (9 zb.), Brembly 7 (1x3), Stefański 7, Roszyk 2

Adam WaczyńskiSimas Buterlevicius otworzyli mecz wynikiem 4:0 dla sopocian. Wystarczyło jednak zapomnieć pod koszem o Garrecie Stutzu, a amerykański środkowy dał gospodarzom przewagę 6:4 w 3. minucie.

Od tego momentu prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć dalej niż na odległość 2 punktów. Z tą regułą zerwał Trefl. Na 72 sekundy przed końcem inauguracyjnej kwarty "trójką" popisał się David Brembly, a sopocianie odskoczyli na 26:23.

Niestety, zamiast pójść za ciosem, albo przynajmniej przytrzymać korzystny wynik do następnej odsłony, żółto-czarni się pogubili. Lance Jeter zanotował stratę, a po chwili sfaulował Tomasza Śniega. Sędziowie uznali przewinienie za niesportowe, co oznaczało dwa wolne i piłkę z boku dla miejscowych.

Rozgrywający Energi wykorzystał tylko jednego wolnego, ale na sekundę przed końcem kwarty, rzutem zza łuku wynik tej odsłony na 27:26 dla gospodarzy ustalił Jordan Hulls.

Trefl jeszcze lepiej niż pierwszą rozpoczął drugą kwartę. Tym razem otwarcie brzmiało 9:0. Hasło do szturmu dała "trójka" Milana Majstorovicia. Słupszczanie drogę do sopockiego kosza znaleźli dopiero pod koniec 13. minuty, gdy przegrywali 27:35.

Napór żółto-czarnych jednak nie słabnął. Po punktach z wolnych Michała Michalaka przewaga wzrosła do 41:30 w 15. minucie. Gra pod kontrolą gości toczyła się aż do ostatniej minuty przed przerwą.

Trefl "stanął" przy 45:34. Miejscowych poderwał Stutz, który tylko do przerwy zdobył 16 punktów. Na 36 sekund przed przerwą po jego wolnych Energa Czarni zbliżyli się na 47:48.

I nie wiadomo, jak był się skończyła pierwsza połowa, gdy nie Waczyński. Skrzydłowy popisał się zbiórką na atakowanej tabli po niecelnym rzucie Majstorovicia oraz celną dobitką.

Andrej Urlep jeszcze nie odpuszczał. Na 5 sekund przed przerwą wziął czas. Ustawił akcję na Stutza, ale tym razem Amerykanin zanotował stratę. Rzucał jeszcze Buterlevicius, ale wynik 50:47 na korzyść Trefla już się w tej odsłonie nie zmienił.

Trzecią kwartę rozpoczęło trafienie Waczyńskiego, ale tym razem gospodarze nie pozwoli sobie na seryjne straty jak to było w dwóch poprzednich kwartach na ich początku. W 23. minucie było "tylko" 55:51 dla sopocian.

Dopiero wówczas dwie udane akcje z rzędu Pawła Leończyka, które dały 5 punktów, trafienie Majstorovicia za trzy oraz celny lay-up Waczyńskiego pozwoliły odskoczyć gościom na 65:51 w 26. minucie.

W końcówce kwarty Energa próbowała tradycyjnie odrabiać straty, ale tym razem w pobliżu remisu się "nie zakręciła". Po pół godzinie gry było 68:59 dla sopocian.

Ostatecznie opór słupskiej drużyny złamało 7 punktów z rzędu Trefla na początku czwartej kwarty. Prowadzenia 75:59 w ciągu ostatnich siedmiu minut już nie można było roztrwonić. Tym bardziej, że w kolejnych rotacjach przewagę mieli również żółto-czarni. Rezerwowi gości zdobyli około dwa razy więcej punktów niż zmiennicy Energi Czarnych.

Czym bliżej końca, tym miejscowi odrabiali straty. Jednak tym razem najbliżej byli jedynie na odległość 7 punktów (80:87). Potem uciekali się do fauli, ale przy wolnych nie mylili się: Jeter oraz Yemi Gadri-Nicholson, który popisał się akcją 2+1.

• o miejsca 1-6:
  • Energa Czarni Słupsk - TREFL Sopot 80:92 (27:26, 20:24, 12:18, 21:24)
  • Anwil Włocławek - Rosa Radom 81:75 (13:18, 25:14, 20:12, 11:25, d. 12:6)
  • PGE Turów Zgorzelec - Stelmet Zielona Góra 85:73 (11:25, 25:22, 25:12, 24:14)
  • o miejsca 7-12:
  • ASSECO Gdynia - Polpharma Starogard Gdański 81:73 (5:73 11-25 25-22 25-12 24-14:15, 22:21, 22:22, 16:15)
  • Kotwica Kołobrzeg - AZS Koszalin 58:82 (18:24, 10:17, 22:19, 8:22)
  • Mecz rozegrany awansem
  • Śląsk Wrocław - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 90:89 (16:17, 21:22, 24:20, 17:19, d. 12:11)

Opinie (7)

• Gratulacje. Wygląda na to, że nie ma się co obawiać pierwszej rundy play offu. Czarni po kontuzjach polskich liderów nie mają kim podjąć walki.