Remisowy bój na karne Arki i Lechii

13 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Na zdjęciu Rafał Kwiatkowski próbuje zatrzymać Mariusza Wilczuka. W tle Marek Płonka. Na zdjęciu Rafał Kwiatkowski próbuje zatrzymać Mariusza Wilczuka. W tle Marek Płonka.

Nie było to rugby na najwyższym poziomie technicznym, ale w walkę i emocje derby Trójmiasta obfitowały aż nadto. Obie drużyny błędy częściowo tłumaczyły stanem gdyńskiego boiska, które przed meczem zostało polane wodą, przez co piłka była śliska. Sędzia pokazał dwie czerwone kartki, a o wyniku spotkania decydowały głównie rzuty karne, z których obie drużyny trafiały po pięć razy. Przez zdecydowaną część meczu prowadziła Arka, ale w doliczonym czasie to ona musiała gonić wynik, bo Lechia objęła prowadzenie. Dlatego końcowy rezultat 20:20 (6:3) należy uznać za sprawiedliwy. Powodów do zadowolenia nie mieli tylko Radosław Rakowski, który z urazem kręgosłupa odwieziony został do szpitala oraz Dawid BanaszekTomasz Rokicki, obaj wyrzuceni z boiska po bójce, w której wzięło kilkunastu zawodników.

Bartkowiak, Wojaczek, Bysewski - Podolski, Zdunek - Rafał Kwiatkowski, Grabowski, Raszpunda - Szostek - Banaszek - Sirocki, Szrejber, Zaradzki, Rakowski - Stępień
Sędziowie: Reks (Warszawa) oraz Kościelniak, Pantoł
Widzów: 1500
Kacprzak, Wenta, Kaszuba - Doroszkiewicz, Lademan - Panasiuk, Płoński, Płonka - Janeczko - Lorentowicz - Zajkowski, Wilczuk, Bracik, Rokicki - Robert Kwiatkowski
  • 57' Raszpunda Zmiany Zypper
  • 41' Doroszkiewicz Zmiany Wantoch-Rekowski
  • 47' Płoński Zmiany Hedesz
  • 52' Lorentowicz Zmiany Narwojsz
  • 52' Wenta Zmiany Plich
  • 67' Lademan Zmiany Dabkiewicz
  • 80' Wilczuk Zmiany Piszczek
  • 43' Rakowski
Punkty Punkty
  • 59' Bracik
  • 19' Banaszek
  • 27' Banaszek
  • 58' Banaszek
  • 67' Banaszek
  • 80+6 Sirocki
  • 16' Janeczko
  • 56' Janeczko
  • 65' Janeczko
  • 79' Janeczko
  • 80+4 Janeczko
  • 69' Robert Kwiatkowski
  • 75' Banaszek
  • 75' Rokicki

Arka Rugby

Drew Pal 2 Lechia Rugby

POMECZOWY DWUGŁOS TRENERÓW:
Maciej Stachura Maciej Stachura
MACIEJ STARCHURA (Arka):
Spotkały się dwie wyrównane drużyny. Wynik jest sprawiedliwym. Oczywiście w końcówce to mogło się różnie zakończyć, ale nikt nie może czuć się pokrzywdzony takim rozstrzygnięciem.

My mieliśmy przez pewien czas przewagę. Wydawało się, że może "dowieziemy" korzystny wynik. Jednak Lechia nas dogoniła. Straciliśmy punkty to błędzie, który nie powinien nam się przydarzyć. Dlatego trochę pechowo uciekło nam zwycięstwo, ale po uczciwej walce.

Na pewno to nie my prosiliśmy o polanie boiska przed meczem. Uczynił to samowolnie gospodarz obiektu. Pewnie w dobrej wierze to zrobił, ale tym samym totalnie utrudnił nam grę. Pogoda była taka, że murawa nie zdążyła wyschnąć. Dlatego piłka była bardzo mokra.

Na suchej murawie myślę, że obejrzelibyśmy lepszy mecz. Więcej byłoby akcji widowiskowych, a tak piłka była bardzo trudna do rozegrania.

Zobacz bójkę rugbistów oraz karne, po których zdobywano punkty na początku gry oraz w doliczonym czasie derbów

Paweł Lipkowski Paweł Lipkowski
PAWEŁ LIPKOWSKI (Lechia):
Był to wyrównany mecz walki. Nie był zbyt ładny, gdyż ta piłka sprawiała wiele problemów i nam i Arce. Jednak chyba nam bardziej, bo tych błędów w chwycie pojawiło się mnóstwo.

Wolałbym się na temat tego, czy ktoś celowo, czy przez przypadek podlał boisko przed meczem. Jestem daleki od szukania, że ktoś zrobił to z premedytacją, ale na pewno nie przysłużył się widowisku.

Tylu przodów w derbach dawno nie było. Ktoś powie, że bez względu na warunki zawodnicy powinni łapać te piłki, ale mimo wszystko przeszkadzało to. My przecież nie używamy kleju do rąk. Nie było to zatem najpiękniejsze widowisko, ale emocje trzymały do końca.

Remisu już dawno w derbach nie pamiętam. Takie wyniki chyba ostatnio były w czasach, gdy mecze Lechii z Ogniwem Sopot decydowały o tytułach.

Co do kartek to Kwiatkowski dostał ją za dyskusję z sędzia. Wiadomo, jakie są emocje. Natomiast przy bójce, w której aktywnie uczestniczyło po dwóch zawodników, sędzia dokonał równego podziału kar.

Cała sytuacja wzięła się z tego, że nasz zawodnik chciał zacząć szybkiego karnego, a przeciwnik nie pozwolił mu tego zrobić. Rugbiści, którzy otrzymali kartki, raczej nie rozpoczęli tej sytuacji, ale mieli pecha, że wymienili się "uprzejmościami" akurat obok sędziego.

rugbiści wyszli do prezentacji Arka w żółto-niebieskich koszulkach oraz granatowych spodenkach, Lechia zielone koszulki z białymi dodatkami i czarne spodenki
stadion około w połowie zapełniony
1'
od środka rozpoczęła Lechia
2'
ruszył doping dla Arki, miejscowi kibice są dobrze zorganizowani, wspomagać się będą m.in. bębnem
2'
Robert Kwiatkowski (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę we własnym polu punktowym, ale nie zaryzykował gry ręką tylko wykopnął jajo w aut
3'
przerwa w grze, zmiana czasowa w Arce, wszedł Zypper za Podolskiego
4'
dobrze zapowiadająca się akcja Arki przerwana, gdyż piłka do przodu wypadła Wojaczkowi, młyn dla Lechii 20 metrów od jej pola punktowego
5'
seria młynów dla Lechii, gdańszczanie są już przy polu 22 metrów gdynian
6'
wybicie nogą gdynian w aut w okolice linii środkowej
8'
"Arka Gdynia" - skandowanie z trybun, są też kibice z Gdańska, ale nie dali o sobie jeszcze znać
10'
agresywna gra Lechii, Banaszek został osaczony przez dwóch rywali już w okolicach środka boiska i wypchnięty na aut
12'
Janeczko (LECHIA Gdańsk) z karnego sprzed linii środkowej wykopnął piłkę w aut około 12 metrów od pola punktowego Arki
13'
Lechia wygrała wrzut z autu, ale sędzia dopatrzył się podania do przodu, młyn dla Arki na jej polu punktowym
13'
kłopoty Arki w młynie zwartym, gdy piłkę podjął Szostek (ARKA Gdynia) nie miał czasu i miejsca by ją rozegrać, od razu kopnął w aut
15'
Lechia wygrała piłkę po wrzucie z autu Arki
15'
karny dla Lechii, 22 metry od celu, dobra pozycja by kopać na słupy
3 punkty
16'
[0:3] Celny kop i Janeczko (LECHIA Gdańsk) z karnego zdobywa 3 punkty.
18'
szybka odpowiedź Arki, tym razem karny 20 metrów na wprost słupów Lechii po zaleganiu gdańszczan
3 punkty
19'
[3:3] Celny kop i Banaszek (ARKA Gdynia) z karnego zdobywa 3 punkty.
21'
po przekopie Stępnia kłopoty ze złapaniem piłki miał Zajkowski (LECHIA Gdańsk), dwukrotnie próbował przechwycić jajo, za drugim razem wypadło mu ono do przodu
22'
na razie rwana gra, sporo błędów
23'
błąd Szostka, który poślizgnął się i stracił piłkę na rzecz Janeczki (LECHIA Gdańsk), próbował naprawić jego błąd Sirocki (ARKA Gdynia), skończyło się na aucie dla Lechii
24'
kontra Arki, tym razem po błędach Lechii, młyn dla gdynian 10 metrów od pola punktowego
25'
Wojaczek (ARKA Gdynia) zgubił piłkę 2 metry od celu!
26'
spalony Lechii na własnym polu punktowym, karny dla Arki
3 punkty
27'
[6:3] Celny kop i Banaszek (ARKA Gdynia) z karnego zdobywa 3 punkty, mimo że pozycja nie była wcale łatwa, bo łącznik ataku Arki uderzał kilka metrów od linii bocznej
29'
sędzia zezwala na przerwę, aby rugbiści uzupełnili płyny, w Arce znów też zmiana czasowa, ponownie Zypper za Podolskiego, który krwawi
31'
znów jeden po drugim młyny dyktowane po wypadnięciu piłki do przodu, gra w okolicach środka boiska
32'
karny dla Lechii za zbyt wysoką szarżę, Janeczko (LECHIA Gdańsk) będzie kopał, choć do słupów ma ponad 50 metrów
33'
Janeczko (LECHIA Gdańsk) nie trafił z karnego
35'
Podolski (ARKA Gdynia) wrócił na boisko
36'
udana szarża Szostka na Płonce
37'
ładna akcja Lechii, Robert Kwiatkowski (LECHIA Gdańsk) otworzył drogę po przyłożenie Lorentowiczowi (LECHIA Gdańsk), ale ten nie złapał podania od własnego obrońcy
38'
Arka wygrała piłkę po aucie, z którego wrzucała Lechia
38'
nadal główne gra rwana, dużo przerw, gdyż sędzia musi gwizdać, gdy piłka wypada do przodu
39'
Robert Kwiatkowski (LECHIA Gdańsk) krzyknął "mam" i złapał piłkę na własnym polu punktowym, wówczas nie można go atakować
40'
seria przekopów, najpierw Stępień (ARKA Gdynia), a po chwili Zajkowski (LECHIA Gdańsk)
40'
pomocy medycznej wymagał Doroszkiewicz (LECHIA Gdańsk), ale może kontynuować grę
40+1
sędzia wydaje sprzeczne decyzje, najpierw wskazał karnego dla Arki, po chwili dla Lechii, ale ostatecznie kopać będą gdynianie
40+2
upłynął regulaminowy czas gry, zatem Banaszek decyduje się kopać z około 60 metrów
40+3
po karnym Banaszka piłka nie doleciała do słupów, sędzia nakazuje grać dalej
40+4
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PROWADZI 6:3
W Gdyni oglądamy twarde, agresywne rugby, w którym jednak siła fizyczna i defensywy biorą górę nad finezyjnymi zagraniami. Sporo kłopotów zawodnikom obu drużyn sprawia piłka, która jest dość wilgotna. Przed jednym z wrzutów z autu Wojaczek (ARKA Gdynia) poprosił nawet o kawałek materiałów i pieczołowicie wycierał jajo. Stąd dużo jest błędów, w tym tych najprostszych, polegających na zagraniach do przodu. Sędzie często musi przerywać grę. Brakuje składnych akcji oraz przyłożeń. Na razie punkty były zdobywane wyłącznie po karnych.
na trybunach obecny jest m.in. Maciej Brażuk, menedżer reprezentacji Polski, jego klubowy zespół - Orkan Sochaczew w niedzielę o godzinie 14:00 zmierzy się w Sopocie z Ogniwem
jest też selekcjoner reprezentacji, Marek Płonka
41'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Doroszkiewicz, w jego miejsce wchodzi Wantoch-Rekowski.
41'
drugą połowę rozpoczęła Arka, która gra w tym sam składzie co w pierwszej połowie
41'
przegrany aut przez gdynian z własnego wrzutu
42'
Robert Kwiatkowski (LECHIA Gdańsk) próbował grać ręką we własnym polu 22 metrów, ale został powstrzymany szarżą i zbyt późno odłożył piłkę po upadku na ziemię, karny dla Arki
43'
Arka zdecydowała się grać ręką, mając karnego 5 metrów od pola punktowego rywali
5 punktów
43'
[11:3] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Rakowski (ARKA Gdynia). Wielka w tym zasługa Szostka, który szybko ręką rozegrał kolejnego z podyktowanych karnych, Rakowski położył tuż przy linii bocznej
44'
nieznacznie niecelny kop z podwyższenia Banaszka, a uderzał z trudnej pozycji
46'
Arka nadal w ataku, znów jest w polu 22 metrów Lechii, ale traci piłkę
46'
przekop Lorentowicza (LECHIA Gdańsk) w... środkową część trybun, ale celem było wybicie piłki w aut
47'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Płoński, w jego miejsce wchodzi Hedesz.
48'
"Do boju Arka" - z trybun
49'
Lechia zdobyła wrzut z autu 15 metrów od pola punktowego
50'
Arka dobrze broni się przed maulem gdańszczan, w który skierowała piłkę Lechia po wygranym wrzucie z autu
52'
dwie zmiany w Lechii, które wywołają także kilka przesunięć na pozycjach
52'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lorentowicz, w jego miejsce wchodzi Narwojsz.
52'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wenta, w jego miejsce wchodzi Plich.
54'
efektowa szarża Szrejbera (ARKA Gdynia) na Rokickim (LECHIA Gdańsk), który przeszedł do środka ataku, zwalniając miejsce na skrzydle Narwojszowi (LECHIA Gdańsk), natomiast na "10" gra teraz Wilczuk (LECHIA Gdańsk)
56'
karny dla Lechii 20 metrów od celu na wprost słupów
3 punkty
56'
[11:6] Celny kop i Janeczko (LECHIA Gdańsk) zdobywa 3 punkty z karnego
57'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Raszpunda, w jego miejsce wchodzi Zypper.
58'
karny dla Arki, zgłoszona próba z około 35 metrów
3 punkty
58'
[14:6] Celny kop i Banaszek (ARKA Gdynia) zdobywa 3 punkty z karnego
5 punktów
59'
[14:11] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Bracik (LECHIA Gdańsk), który popisał się indywidualną akcją
60'
Janeczko (LECHIA Gdańsk) kopnął z podwyższenia w słupek
62'
zarysowuje się przewaga Lechii
64'
karny dla Lechii 35 metrów od celu
3 punkty
65'
[14:14] Celny kop i Janeczko (LECHIA Gdańsk) zdobywa 3 punkty, piłka co prawda znów uderzyła w słupek, ale tym razem przeszła też pomiędzy słupami, mamy remis
66'
szybko odpowiedź Arki, teraz karny dla niej, Banaszek kopać będzie z podobnej odległości co przed chwilą Janeczko (LECHIA Gdańsk)
3 punkty
67'
[17:14] Celny kop i Banaszek (ARKA Gdynia) zdobywa 3 punkty z karnego.
67'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lademan, w jego miejsce wchodzi Dabkiewicz.
68'
doping dla Arki z trybun
69'
Arka atakuje maulem
69'
Żółtą kartką został ukarany Robert Kwiatkowski (LECHIA Gdańsk) za dyskusję z sędzią, karny dla Arki 10 metrów od pola punktowego gości
70'
sędzia przesuwa akcję 5. metrów od pola punktowego Lechii
71'
Wojaczek (ARKA Gdynia) nadział się na szarżę i piłka wypadła mu do przodu
72'
Banaszek próbował zdobyć punkty z drop-goala, ale uderzenie z 22. metra niecelne
74'
totalna bijatyka z udziałem kilkunastu rugbistów tuż przy linii bocznej w środkowym rejonie boiska
75'
rugbiści Lechii zatrzymują Wantocha-Rekowskiego, który miał ochotę kontynuować tę przypychankę
75'
sędzia zaprosił do siebie Kaszubę (LECHIA Gdańsk) kapitana drużyny i Rokickiego (LECHIA Gdańsk)
czerwona kartka
75'
Rokicki (LECHIA Gdańsk) otrzymał czerwoną kartkę.
75'
sędzia wezwał do siebie kapitana Arki - Szostka i Banaszka
75'
Banaszek (ARKA Gdynia) otrzymał czerwoną kartkę.
75'
sędzia wyrzucił z boiska dwóch rugbistów, którzy jeszcze tydzień temu nie tylko nie bili się ze sobą, ale wspólnie grali w reprezentacji Polski w zwycięskim meczu ze Szwedami
76'
sędzia najwyraźniej postanowił dla utemperowania nastrojów solidarnie wyrzucić po jednym zawodniku, ukarani najwyraźniej ci, którzy zdaniem sędziego rozpoczęli tę bójkę
76'
karny dla Lechii
77'
po karnym Janeczki (LECHIA Gdańsk) piłka nie doleciała do słupów
78'
"Areczko tylko zwycięstwo" - skandują kibice
79'
mimo gry w osłabieniu atakuje Lechia
79'
79'
"Lechia Gdańsk" - z trybun
3 punkty
79'
[17:17] Celny kop i Janeczko (LECHIA Gdańsk) zdobywa 3 punkty z karnego i mamy remis
80'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wilczuk, w jego miejsce wchodzi Piszczek.
80+1
Arka w polu 22 metrów Lechii
80+2
Stępień (ARKA Gdynia) próbował kopnąć w aut tuż przy polu punktowym Lechii, ale zupełnie nie wyszło mu to uderzenie
80+2
kibice przekrzykują się nawzajem, jest skandowanie "Arka Gdynia" i "Lechia Gdańsk"
80+4
karny dla Lechii 25 metrów od celu, ale też dość ostry kąt
3 punkty
80+4
[17:20] Celny kop i Janeczko (LECHIA Gdańsk) zdobywa 3 punkty z karnego.
KONIEC MECZU. REMIS W DERBACH 20:20
Kibice nagradzają oklaskami rugbistów obu drużyny, "dzięki za walkę" skandowanie kibiców Arki
na murawę musi wjechać karetka pogotowia, do szpitala trzeba odwieźć Rakowskiego (ARKA Gdynia), który ucierpiał w jednej z ostatnich akcji

Wyniki 3 kolejki

• ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK 20:20 (6:3)
  • OGNIWO SOPOT - Orkan Sochaczew 37:20 (14:5)
  • Awenta Pogoń Siedlce - Juvenia Kraków 13:7 (6:0)
  • Master Pharm Budowlani Łódź - Posnania 36:19 (14:6)

• ol

Ty chyba dziecko jesteś kolega z klasy jajeczko bo był to najgorszy zawodnik n całym boisku

• 8 11

• Kilku statystów w jednej i drugiej drużynie. Słaby mecz ale dobrze , że zakończył się remisem, ponieważ nikt nie zaslugiwał na zwycięstwo.

• 12 3

• Tomek

Stępień gratulacje !
    Żel betonowy kloc lepiej biega - skrzydło z Ciebie idealne w RC II skład !