Biegaczka z Gdyni mistrzynią Europy

mik
8 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Dla Zuzanny Morawskiej (po lewej) złoto wywalczone w Jarosławiu jest największym sukcesem w karierze. Dla Zuzanny Morawskiej (po lewej) złoto wywalczone w Jarosławiu jest największym sukcesem w karierze.

Zuzanna Morawska została mistrzynią Europy juniorek do lat 18 w biegu na orientację. Zawodniczka UKS Azymut 45 Gdynia do złota wywalczonego indywidualnie w Jarosławiu dorzuciła brązowy medal wywalczony w sztafecie. Sukces 17-latki jest tym większy, gdyż od czterech lat żadnej reprezentantce Polski nie udało się wygrać imprezy tej rangi.

Złoto wywalczone w Jarosławiu jest życiowym osiągnięciem młodziutkiej zawodniczki. Wcześniej, Zuzanna Morawska regularnie zdobywała medale mistrzostw Polski, ale nigdy nie stanęła na podium europejskiego czempionatu. W zeszłym roku gdynianka zajęła 5. miejsce w biegu klasycznym w kategorii U-16.

Tym razem 17-latka startowała z zawodniczkami o rok starszymi, co nie przeszkodziło jej w uplasowaniu się na czele 90-osobowej stawki dziewcząt z 30 krajów Europy. Polka triumfowała w biegu klasycznym. O 27 sekund wyprzedziła Austriaczkę Jasminę Gassner, a minutę Norweżkę Tillę Farnes Hennum.

- Złoto Zuzi było dla nas miłą niespodzianką, ponieważ nie była on murowaną kandydatką do złota, szczególnie, że żaden z polskich juniorów ani juniorek nie stanął na najwyższym stopniu podium od 2012 roku, kiedy wśród 16-latek wygrała Angelika Maciejewska - zauważa trenerka biegaczki, Agata Porzycz.
Do triumfu w biegu indywidualnym gdynianka dorzuciła także brąz wywalczony w sztafecie. Oprócz niej w składzie znalazły się: Agnieszka Cych ze Śląska Wrocław oraz biegaczka UKS Azymut Pabianice, Kinga Królik. Ostatnia z nich triumfowała w rywalizacji sprinterskiej, która odbywała się w mieście. Na 10. miejscu te zmagania zakończyła Morawska.

- To była najważniejsza impreza roku, do której przygotowania trwały od dawna. Podczas ferii zimowych pojechaliśmy w góry, aby tam szlifować formę. Przygotowania do startów wyglądają podobnie jak te lekkoatletów, z tym, że u nas dochodzą zajęcia w lesie. W ciągu sezonu trenujemy 5-7 razy w tygodniu - tłumaczy trenerka.
  • Brązowa sztafeta dziewcząt: Agnieszki Cych, Kingą Królik i Zuzanna Morawska.
  • Zuzannę do Jarosławiu wspierali rodzice oraz trzy siostry, który również startują w biegach na orientację.
  • Szczęśliwa Zuzanna wraz ze swoją trenerką, Agatą Porzycz.

Łącznie reprezentanci Polski wywalczyli po dwa złote i brązowe krążki (jeden dorzuciła sztafeta juniorów). Dorobek ten dał gospodarzom drugie miejsce w tabeli medalowej całej imprezy, zaraz za plecami Finów.

Już w najbliższy weekend zawodnicy UKS Azymut 45 udadzą się na mistrzostwa świata juniorów w Szwajcarii, w których mogą wziąć udział biegacze poniżej 20 roku życia. Barw gdyńskiego klubu bronić będą: starsza siostra Zuzanny, Maja oraz Radosław Piotrowski.