Sopoccy deskarze zdominowali ME

mik
23 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Nowy mistrz Europy w klasie Techno293 Plus - Marcin Urbanowicz. Nowy mistrz Europy w klasie Techno293 Plus - Marcin Urbanowicz.

Marcin Urbanowicz oraz Karolina Lipińska z SKŻ Ergo Hestia nie mieli sobie równych podczas otwartych mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie Techno293 Plus, które przez ostatnie dni odbywały się w Sopocie. - Na co dzień trenuję na olimpijskiej klasie RS:X, a to był mój pierwszy start na Plusie. Każde pływanie to nowe doświadczenie - mówi zwyciężczyni zawodów. Sukcesem zakończył się również występ jej klubowej koleżanki, Weroniki Marciniak, która wygrała rywalizację pań U-19. Od poniedziałku, na sopockich wodach o prym na Starym Kontynencie powalczą zawodnicy poniżej 17. i 15. roku życia.

Przy zmiennych warunkach wiatrowych rozegrano 13 wyścigów, maraton oraz slalom. W regatach startowało 46 zawodników z trzynastu krajów. Otwarta formuła mistrzostw Europy sprawiła, że mogli startować w nich również uczestnicy z innych kontynentów. Polskę reprezentowało 6 zawodników i 2 zawodniczki. Nasi reprezentanci wykorzystali znajomość sopockiego akwenu i zgarnęli prawie wszystkie najważniejsze trofea.

Na najwyższym podium w klasyfikacji mężczyzn stanął zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot Marcin Urbanowicz, który wygrał większość rozegranych wyścigów. Jego przewaga nad drugim Leung Po Hei z Hongkongu wyniosła aż 33 punktów. Trzecie miejsce zajął Norweg Kristian K Wendelborg.

- Regaty były super pod każdym względem, a nowym doświadczeniem dla wszystkich było połączenie krótkich wyścigów z wyścigiem długodystansowym i slalomem. Fajnie to wyszło. Komisja była bardzo sprawna, nie trzeba było długo czekać na wyścigi i wszystko przebiegało tak jak powinno - chwali organizatorów Urbanowicz.
ZOBACZ KLASYFIKACJĘ KOŃCOWĄ MĘŻCZYZN

Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się jego klubowa koleżanka, Karolina Lipińska, która również stanęła na najwyższym stopniu podium. 21-latka wygrała 11 z 15 rozgrywanych wyścigów, w tym maraton oraz slalom.

- Na co dzień trenuję na olimpijskiej klasie RS:X, a to był mój pierwszy start na Plusie. Każde pływanie to nowe doświadczenie. Tutaj mamy komfortową sytuację na linii startowej - tylko dziesięć zawodniczek, a linia jest długa. Wiatr był od brzegu, szkwalisty i strasznie kręcący - komentuje nowa mistrzyni Europy.
ZOBACZ KLASYFIKACJĘ KOŃCOWĄ PAŃ

Zaraz za jej plecami uplasowała się jej klubowa koleżanka, Weronika Marciniak, która do ostatnich wyścigów walczyła o srebro z zawodniczką z Hongkongu Mak Cheuk Wing. Ostatecznie górą była Polka, która triumfowała także w klasyfikacji kobiet poniżej 19 roku życia.

- Nie znałam w ogóle zawodniczek, nigdy się z nimi nie ścigałam. W trakcie całych regat warunki były zróżnicowane - i flauta i mocniejszy wiatr. Dla mnie jest lepiej jak wieje. Głównie rywalizowałam z zawodniczką z Hongkongu. Dwa ostatnie wyścigi miały zaważyć czy srebro czy brąz. Więc cały czas pilnowałam mojej rywalki i skupiałam się tylko na niej i udało się - zwyciężyłam 5 punktami - mówi Weronika.
ZOBACZ KLASYFIKACJE KOŃCOWĄ U-19 PAŃ

Pozostałym startującym Polakom nie udało się wywalczyć medali. Przemysław Szybkowski był 11. w kategorii U-19. Mikołaj Lewiński, Andrzej Komor oraz Mikołaj Terman zajęli odpowiednio 20.,21. i 22. miejsce.

Od poniedziałku, na sopockich wodach, o prym na Starym Kontynencie powalczą zawodnicy poniżej 17. i 15. roku życia.
mik

Opinie (6)

• (4)

W mistrzostwach Europy brała udział zawodniczka z Hongkongu i walczyła o medal?

• 1 1

• jest cos takiego jak otwarta formula ME (1)

• 1 1

• A jest coś takiego jak zamknięta formuła?czy może ktoś startuje poza konkursem?czy oprócz tego są inne Europy ?

• 0 0

• To były otwarte ME...

• 1 1

• może startować.... bo to otwarte ME, ale na pewno nie dostanie medalu ME, a to że przyjeżdżają do Sopotu zawodnicy nawet z Azji to raczej dobrze świadczy o poziomie zawodów....
      Brawo SKŻ, brawo zawodnicy...., to była super impreza,
      jako rodzic czekam na powtórzenie wyników na ME juniorów które zaczynają się jutro :),